Sú lacné, neopozerané a bezpečné. Tieto krajiny môžu byť na zimnú dovolenku oveľa lepšie ako Rakúsko

  • História, kopy snehu, ale aj svetoví DJ-i. Kam vyraziť v zime na netradičnú dovolenku?
  • Prinášame ti prehľad krajín, ktoré ťa prekvapia svojou originalitou
  • Kde je aj v zime príjemné jarné počasie a kam sa vybrať za tuhou zimou?
Lanovka v zime a v lete
Unsplash/Jana Kristeková
  • História, kopy snehu, ale aj svetoví DJ-i. Kam vyraziť v zime na netradičnú dovolenku?
  • Prinášame ti prehľad krajín, ktoré ťa prekvapia svojou originalitou
  • Kde je aj v zime príjemné jarné počasie a kam sa vybrať za tuhou zimou?

Keď sa povie zimná dovolenka, mnohí z nás sa už vidia, ako sa rútia na lyžiach dole zasneženým kopcom. Väčšinou je to niekde v Alpách, v západnej Európe.

Vieš ale, že existujú aj lepšie miesta? Síce sú o niečo ťažšie prístupné, no odmenou za dlhšiu cestu isto budú nižšie ceny a oveľa kratšie rady. 

Vybrali sme pre teba niekoľko neopozeraných miest, kde si dosýta zalyžuješ, užiješ si bielu krajinu ako z rozprávky, ale aj miesta, kam unikneš pred treskúcou zimou. 

Stepantsminda (Kazbegi), Gruzínsko

Zimná rozprávka. Ťažko nájdeme slová, ktoré by lepšie vystihli, ako v chladnom ročnom období vyzerá mestečko v horskom regióne Kaukaz. Dych ti vyrazí najmä starobylý kostol Trojice v Gergeti na kopci, obkolesený a hľadiaci na zasnežené vrcholky.

Jeho výhľad by sme chceli všetci. Potvrdí, že Stepantsminda, podľa portálu Lonely Planet nazývaná aj Kazbegi, láka predovšetkým „wow“ prírodou.

Mestečko a jeho okolie je obľúbené aj u domácich, preto je o niečo turistickejšie ako zvyšok krajiny. A ani v zime celkom nezavrie. Má i zopár múzeí, no ak počasie dovolí, Georgia Travel odporúča radšej vyraziť na prechádzku k Hadiemu vodopádu pri obci Gveleti, ktorý je v zime zamrznutým umeleckým dielom.

zdroj: Unsplash/Vruyr Martirosyan

Nie vždy sa to ale dá. V oblasti zvykne veľa a husto snežiť. Preto tu vyrástlo niekoľko lyžiarskych stredísk. Lyžiari majú radi najmä región Gudauri, ktorý leží 30 km od Stepantsmindy.

Pri mestečku nie je letisko, takže chvíľu trvá sa sem dostať. V tomto prípade ale platí, že cesta je cieľ. Tbilisi a Stepantsmindu, vzdialené asi 155 km, spája slávna gruzínska vojenská diaľnica s ukážkovými výhľadmi vo vysokej nadmorskej výške.

Jazero Bohinj, Slovinsko

Keď sa povie Slovinsko, asi sa ti ako prvé vybaví jazero Bled, ktoré je čoraz populárnejšie. Krajina má ešte (minimálne) jedno parádne jazero. Volá sa Bohinj a je to najväčšie prírodné jazero v krajine. V lete je obklopené zeleňou, v zime snehovou prikrývkou, ktorá mení miesto v srdci Triglavského národného parku na čarovné biele kráľovstvo.

V príjemnom údolí, chránenom Júlskymi Alpami, nebýva toľko turistov. Skôr tu zažiješ tradičné Slovinsko a zimnú romantiku. To ale neznamená, že by tu bola nuda. Opak je pravdou, skutočne sa tu vybláznia decká aj dospelí milovníci adrenalínu.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Lonely planet, Georgia Travel, Turizem Bohinj, Air Malta , Visit Andorra , Grandvalira, Romania Tourism, Climate Data, Poiana Brasov, Britannica, Shetland, Visit Madeira, Yerevan, Skiresort, Bansko Ski, Visit Bansko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá