Sú odhalené najbohatšie krajiny sveta za rok 2024. Slovensko sa ocitlo na prekvapivom mieste

  • Tieto krajiny demonštrujú rôznorodosť ekonomických modelov a úspešných stratégií
  • Práve tie vedú k vysokému ekonomickému blahobytu
Bratislava, slovenská vlajka
unsplash/Martin Katler, DALL-E
  • Tieto krajiny demonštrujú rôznorodosť ekonomických modelov a úspešných stratégií
  • Práve tie vedú k vysokému ekonomickému blahobytu

Rebríček z dielne Global Finance Magazine, zostavený na základe hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa, poskytuje hlboký pohľad do ekonomického blahobytu jednotlivých štátov. Pozri sa na popredné krajiny, ktoré vedú svetové hospodárstvo.

1. Luxembursko

Luxembursko, malý európsky štát so silnou ekonomickou základňou, vedie rebríček najbohatších krajín sveta. S HDP na obyvateľa presahujúcim 140 000 dolárov je jeho prosperita poháňaná silným finančným sektorom a vysokou úrovňou zahraničných investícií.

Vďaka stabilnému politickému prostrediu a atraktívnemu daňovému systému sa Luxembursko stalo domovom pre mnohé medzinárodné korporácie a banky.

2. Írsko

Írsko pokračuje v silnom ekonomickom raste, s HDP na obyvateľa približne 130 000 dolárov. Krajina sa transformovala na technologické centrum Európy, pričom veľké množstvo globálnych technologických spoločností si tu zriadilo svoje európske centrály. Írsko profitovalo aj z priaznivého podnikateľského prostredia a nízkych korporátnych daní, čo prilákalo významné investície do výskumu a vývoja.

3. Singapur

Singapur, ázijský ekonomický zázrak, je známy svojím dynamickým hospodárstvom a strategickou polohou. S HDP na obyvateľa okolo 110 000 dolárov sa Singapur stal dôležitým finančným a obchodným uzlom v regióne. Krajina sa môže pochváliť jednou z najlepších infraštruktúr na svete a inovatívnym podnikateľským prostredím, čo podporuje jej trvalý ekonomický rast.

singapur
zdroj: Unsplash/Mike Enerio

4. Katar

Katar, bohatý na zásoby zemného plynu a ropy, má HDP na obyvateľa presahujúce 100 000 dolárov. Krajina investovala značné prostriedky do rozvoja infraštruktúry a diverzifikácie ekonomiky, čo jej umožnilo získať významné postavenie na globálnom trhu. Katar sa stal aj dejiskom významných medzinárodných podujatí, vrátane Majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2022, čo ešte viac posilnilo jeho globálny profil.

5. Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty (SAE), s HDP na obyvateľa okolo 90 000 dolárov, sú ďalším príkladom ekonomického úspechu vďaka bohatým zásobám ropy. SAE však úspešne diverzifikovali svoju ekonomiku investíciami do turizmu, financií a technologického sektora. Dubaj a Abú Zabí sa stali symbolmi modernity a ekonomického pokroku na Blízkom východe.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: Global Finance Magazine

Najnovšie videá

Trendové videá