Súd s Kotlebom pritiahol pozornosť médií z celého sveta, šeky niektorí označili za nacistické správy

  • Súd s Marianom Kotlebom pritiahol pozornosť medzinárodných médií
  • Prvé reakcie médií nenechali na seba dlho čakať
  • Média si všímali Kotlebovu minulosti ale aj fakt, že sa jedná o prvý prípad, čo súd odsúdil člena parlamentu na trest odňatia slobody
kotleba
TASR/Martin Baumann
  • Súd s Marianom Kotlebom pritiahol pozornosť medzinárodných médií
  • Prvé reakcie médií nenechali na seba dlho čakať
  • Média si všímali Kotlebovu minulosti ale aj fakt, že sa jedná o prvý prípad, čo súd odsúdil člena parlamentu na trest odňatia slobody

Súd s Marianom Kotlebom pritiahol pozornosť medzinárodných médií. Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová dnes v kauze šekov s extrémistickou symbolikou uznala predsedu politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) a poslanca parlamentu Mariana Kotlebu za vinného.

Podľa verdiktu sa dopustil trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Za to mu uložila trest väzenia v dĺžke štyri roky a štyri mesiace. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný.

Prvé reakcie médií nenechali na seba dlho čakať. Písať o Kotlebovom súde už stihli v Česku, Nemecku, USA, Poľsku, Španielsku, Francúzsku i Švajčiarsku. Všetci citujú rozsudok pezinského súdu častokrát aj s poriadkovou pokutou, ktorá bola poslancovi udelená.

Česká televízia priniesla rozhodnutie skôr ako niektoré slovenské média

Česká televízia preniesla rozhodnutie súdu priamo vo svojom večernom spravodajstve Udalosti. Českí diváci sa tak dozvedeli o rozsudku skôr ako diváci televízie Markízy, ktorá vtedy mala reklamnú prestávku.

Redaktor ČT pre Slovensko Peter Obrovský, ktorý celý súdny proces sledoval, v krátkosti zhrnul rozsudok a dianie na súde. Pripomenul, že verdikt nie je právoplatný a dá sa predpokladať odvolanie Kotlebu. Všimol si, že medzi politikom a sudkyňou panovala napätá atmosféra.

O verdikte informuje televízia aj spravodajskom webe ČT24, kde píše, že Kotleba si myslí, že celý proces je vykonštruovaný.  

Lidové noviny priniesli aj vizitku Mariana Kotlebu

Väčšina českých médií prebrala agentúrnu správu Českej tlačovej kancelárie (ČTK), spravili tak Aktuálně.cz, Irozhlas.cz i Mladá fronta Dnes. Správa pripomína, že Kotleba je známy svojimi protirómskymi názormi a pochodmi. Spomína tiež návrh generálneho prokurátora, ktorý označil stranu Ľudová strana Naše Slovensko za extrémistickú.

Správa poukazuje, že za podobný rozsudok už bol odsúdený Kotlebov stranícky kolega Milan Mazurek, ktorého súd uznal vinným za protiromské výroky a uložil mu pokutu.

Správu prebrali aj Lidové noviny, ktoré k nej navyše vytvorili vizitku Mariána Kotlebu, kde pripomínajú jeho extrémistickú minulosť. „V minulosti bol Kotleba trestne stíhaný za to, že na stretnutí pri príležitosti 70. výročia založenia vojnovej Slovenské republiky zakričal pozdrav vtedajšieho autoritárskeho štátu „Na stráž!“. Slovenská prokuratúra ale trestné stíhanie v roku 2009 zastavila a svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že Kotlebovi nemožno preukázať, že chcel úmyselne prejavovať sympatie k extrémizmu,“ píšu Lidovky.

kotleba lsns
zdroj: SITA/Branislav Bibel

Poľský web Interia si všimol, že rozsudok je vyšší ako požadovala obžaloba

Poľský web Interia sa tiež venoval rozsudku súdu, zhrnul ako súd prebiehal, za čo bol Kotleba obžalovaný, taktiež poukázal na jeho extrémistickú minulosť. Web si všimol, že trest je vyšší, ako požaduje obžaloba, pričom dodáva, že politikovi hrozilo maximálne osemročné väzenie.

Dodáva, že ak bude rozsudok právoplatný, líder ĽSNS automaticky stratí svoje parlamentné kreslo. Väčšina poľských médií prebrala správu z agentúry PAP (Polska Agencja Prasowa).

Nemecký DW uviedol, že je to prvýkrát, čo súd odsúdil člena parlamentu na trest odňatia slobody

Súd s Kotlebom sledovali aj Nemci. Portál DW uviedol, že súd „uznal Kotlebu za vinného z propagácie hnutia a ideológie, ktorej cieľom je potlačenie občianskych práv a demokracie, po použití známeho neonacistického symbolu.“

Zároveň uviedol, že sa jedná o prvýkrát čo súd odsúdil člena parlamentu slovenského parlamentu na trest odňatia slobody. Portál taktiež pripomína Kotlebovu minulosť a spomína aj prezidenta vojnovej republiky Jozefa Tisa, ktorý pomohol deportovať desaťtisíce Židov do koncentračných táborov, za čo „bol neskôr odsúdený za vlastizradu a zločiny proti ľudskosti a popravený.“

Presvedčila ťa argumentácia Mariana Kotlebu?

Súdu si všimol aj Neue Zürcher Zeitung vychádzajúci v Švajčiarsku a písaný po nemecky, ktorý tiež pripomenul Kolebovu minulosť a nazval ho krajne pravicovým politikom.

Španielsky El Periódico de Catalunya označil šeky za nacistické správy

Španielsky El Periódico de Catalunya  z Barcelony označil šeky za nacistické správy, pričom podrobne vysvetlil nacistickú symboliku. Médium taktiež pripomína poslancovu prestrú minulosť. „43-ročný Kotleba je známy svojimi útokmi na rómsku menšinu v krajine a bol viackrát vzatý do policajnej väzby, obvinený z prečinu rasových nepokojov a ohrozenia demokracie,“ uvádza.

V podobnom duchu informovali aj francúzske média News 24 a web Le Courrier d’Europe centrale, ktorí spomínajú aj Kotlebovo vystupovanie proti NATO.

Balkan Insight: Potvrdenie rozsudku bude pravdepodobne znamenať koniec Kotlebovej politickej kariéry

Web Balkan Insight patriaci do medzinárodnej siete investigatívnych novinárov predpokladá, že potvrdenie rozsudku Najvyšším súdom SR bude pravdepodobne znamenať koniec Kotlebovej politickej kariéry. Okrem toho v správe uviedol, že rozhodnutie súdu považujú mnohé ľudskoprávne organizácie za zlomové.

Viaceré média v USA zverejnili krátku agentúrnu správu od The Associated Press, medzi nimi aj Washington Post alebo ABC News. Správa opisuje rozsudok súdu aj Kotlebovu minulosť.

Kotleba
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá