Súkromné lietadlo, nový Maybach a wellnes v kancelárii. Po tomto luxuse nasledoval vo firme tvrdý pád

  • Jeden z najväčších startupov na svete WeWork zažíva ťažké obdobie a CEO spoločnsti Adam Neumann odišiel z jej vedenia
  • Investori prestávajú veriť spoločnosti a pochybnosti mohla spôsobiť aj osobnosť bývalého lídra firmy
  • Adam Neumann bol známy svojím vystredným životom a kontroverziou
WIkipedia/Prime Minister's Office
  • Jeden z najväčších startupov na svete WeWork zažíva ťažké obdobie a CEO spoločnsti Adam Neumann odišiel z jej vedenia
  • Investori prestávajú veriť spoločnosti a pochybnosti mohla spôsobiť aj osobnosť bývalého lídra firmy
  • Adam Neumann bol známy svojím vystredným životom a kontroverziou

Adam Neumann je v súčasnosti asi najviac skloňované meno vo svete startupov, dôvodov na to je veľa. Postaral sa totiž o rozmach jedného z najväčších startupov na svete – WeWork a pred niekoľkými dňami z vedenia odišiel. Spoločnosť o tom informovala vo svojej tlačovej správe.

Viac čítaj TU>>Jeden z najväčších startup gigantov sveta stráca šéfa. Generálny riaditeľ WeWork odchádza

Dnes je WeWork v situácii, kedy zažíva jednu z najväčších kríz vo svojej histórii. Globálna spoločnosť, ktorá prenajíma kancelárske priestory malým firmám, startupom a freelancerom musela odložiť svoj vstup na burzu (IPO). 

Dôvodom má byť nedôvera investorov voči WeWork. Firma následne stiahla svoju prihlášku (S-1) o vstup na burzu. Doteraz teda nie je známe, kedy prídu nové snahy o vstup na akciový trh.

„Rozhodli sme sa odložiť náš vstup na burzu, aby sme sa mohli naplno venovať nášmu pdnikaniu, ktoré aj naďalej stojí na pevných základoch. Snažíme sa robiť maximum pre našich členov, zákazníkov a zamestnancov. Tešíme sa na akciové trhy niekedy v budúcnosti,“ stojí vo vyhlásení súčasných dvoch riaditeľov spoločnosti.

Adam Neumann odišiel z postu CEO WeWork a následne sa ihneď vynorilo veľa otáznikov ohľadne jeho osoby a štýlu riadenia spoločnosti.

Fajčil marihuanu a vyvážal sa vlastným lietadlom

Podľa ľudí, ktorí s ním pracovali, bol Adam veľmi výrazný a charizmatický líder. Jeho predchádzajúce podnikateľské pokusy nevyšli, ale to ho neodradilo pokračovať v honbe za úspechom. Podľa doteraz zistených informácií mal však veľmi kontroverzné správanie.

Vo svojej kancelárii mal vlastný wellnes, ľadové sprchy a zo svojej spoločnosti si požičal viac ako 740 miliónov amerických dolárov. Predal aj sto miliónové podiely WeWork. Podľa The Wall Street Journal práve tieto kroky mohli viesť k narušeniu dôvery investorov vo WeWork.

Podľa informácií od ľudí, ktorí s ním pracovali, Adam mal výraznú slabosť pre tequillu, ktorú si nalieval už v ranných skorých hodinách. Fajčil marihuanu a preslávil sa aj výrokmi, že chce byť nesmrteľný. To, že jeho výrok neberie na ľahkú váhu, dokázal aj tým, že investoval do startupu Life Bioscience, ktorý sa zaoberá predlžovaním života ľudí. Jeho cieľom bolo aj to, že chce byť prvým trilionárom na svete.

zdroj: Unsplash

Prepad na hodnote spoločnosti a straty WeWork

Jednou z kritík investorov bola aj kúpa súkromného lietadla Gulfstream G650ER za viac ako 60 miliónov dolárov. Súčasné vedenie WeWork plánuje predať lietadlo a v rámci optimalizácie prepustiť aj niekoľko tisíc ľudí po celom svete. Výpoveď by mohla dostať až štvrtina zamestnancov.

Investori, ktorí verili WeWork, mohli práve kvôli kontroverznej osobnosti Neumanna prestať dôverovať spoločnosti. Na nákupoch lietadla, najnovšieho Maibachu a wellnesu v kancelárii by nebolo nič zlé, ak by spoločnosť nešla každým rokom do väčšej a väčšej straty.

Za druhý kvartál 2019 mala spoločnosť stratu viac ako 509 miliónov dolárov pri tržbách 807 miliónov. Tento fakt v súvislosti s ľahkomysleľnosťou Neumanna neuľahčil investorom rozhodovanie o možných nových investíciách a zaručene narušil dôveru.

Faktom však zostáva, že SoftBank investovala cez 10 miliárd dolárov so zámerom, že ide o technologickú spoločnosť. Ihneď sa vynorili pochybnosti ohľadom toho, že WeWork nie je ani tak technologická firma, ako skôr realitná.

Neumann rýchlo odstúpil, ale ani to nezabránilo spoločnosti v prepade vo valuácii (hodnota spoločnosti). Pôvodná hodnota bola na úrovni 47 miliárd dolárov. Stalo sa tak hneď po tom, ako SoftBank investovala viac ako 10 miliárd dolárov. Dnes niektoré odhady hovoria o 15-20 miliardách. Nové vedenie chce taktiež prepustiť približne 20 najbližších ľudí Neumanna.

zdroj: Wikipedia/Ajay Suresh

Keď matematika a trh porazí charizmu

Americký profesor Scott Galloway z New Yorskej školy podnikania hovorí, že Neumann bol svojím odchodom „vykúpený“.  

„Adam Neumann bol oslobodený a zahral to fakt dobre. Viete si predstaviť, že by zostal CEO aj po tom, ako predal 740 miliónov dolárov akcií spoločnosti, zatiaľ čo jeho kolegovia musia platiť nájomné za apartmán, do ktorého sa presťahovali, pretože si mysleli, že vo firme je dostatok peňazí?“ hovorí pre Intelligencer o odchode Neumanna Scott Galloway.

Hodnota spoločnosti bola odhadovaná rôzne. „Banka ako Morgan Stanley odhadovala hodnotu WeWork na 43 až 104 miliárd dolárov. Goldman Sachs hovoril takmer o 96 milardách a JPMorgan odhadoval do 63 miliárd. Nebolo to tak, WeWork nemá hodnotu ani 10 milárd. Toto je víťaztvo pre verejný trh,“ hovorí pre BBC Galloway.

Galloway dodáva, že charizma bola porazená matematikou a trhom. „Wall Street sa v konečom dôsledku pozerá na ziskovosť a nie na lídra,“ dopĺňa Galloway.

Čo je WeWork?

Spoločnosť WeWork bola založená v roku 2010, keď Adam Neumann a Miguel McKelvey predali svoj GreenDesk, čo bol ekologický coworkingový priestor pre začínajúce firmy.

Prvý bizins WeWork bol otvorený v New Yorku a postupne sa rozrastal. Spoločnosť sa zameriava prevažne na prenájom coworkingových priestorov pre malé firmy a startupy. Do WeWork investovalo dokopy 17 investorov, z čoho najväčší investor je japonská SoftBank cez svoj Vision Fund. V súčasnosti je WeWork jeden z najväčších a najúspešnejších startupov na svete.

SoftBank naliala do WeWork doteraz približne 10 miliárd amerických dolárov. Už v roku 2017 dosiahla firma hodnotu 20 miliárd dolárov. Po masívnej investícii od SoftBank valuácia extrémne narástla. Spoločnosť je v súčasnosti v kríze a stále nedosahuje zisk.

V prvej polovicu tohto roka je spoločnosť v strate 700 miliónov dolárov. Tržby však stále narastajú a za prvý polrok tohto roka predstavovali viac ako 1,5 miliardy eur. Firma zamestnáva približne 12500 ľudí po celom svete.

Zdroj: businesswire.com, wework.com, marketrealist.com, businessinsider.com, crunchbase.com, listennotes.com, nymag.com, wsj.com, lifebioscience.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá