Sulík dostal od Tarabu jasné ultimátum. Do 17:00 musí oznámiť svoje rozhodnutie

  • Predseda strany Život-NS má ultimátum
  • Ak Sulík do 17:00 neoznámi, či zahlasuje za predčasné voľby, nezúčastní sa na odvolávaní Matoviča
Poslaned Tomáš Taraba na schôdzi NR SR
Na snímke Tomáš Taraba, TASR/Jaroslav Novák
  • Predseda strany Život-NS má ultimátum
  • Ak Sulík do 17:00 neoznámi, či zahlasuje za predčasné voľby, nezúčastní sa na odvolávaní Matoviča

Nezaradený poslanec a predseda strany Život – Národná strana (Život-NS) Tomáš Taraba dal ultimátum predsedovi strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richardovi Sulíkovi, aby dnes do 17:00 verejne oznámil, či zahlasuje za predčasné voľby.

„Ak tak neurobí, na hlasovaní o tom, aby sa vrátil do vlády cez odvolanie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), sa nezúčastním,“ napísal Taraba na sociálnej sieti.

Poslanec zároveň tvrdí, že Matovič si nezaslúži byť ministrom, preto „hlasovať za jeho zotrvanie nebudem ani ja a ani jeden z mojich kolegov zo strany“.

Predseda Život-NS zdôraznil, že nebude asistovať Matovičovi ani Sulíkovi. „Strana SaS a jej poslanci Branislav Gröhling, Ondrej Dostál, Mária Kolíková a Ivan Korčok (nezaradený) si úplne rovnako nezaslúžia návrat do vlády,“ tvrdí Taraba, ktorý dodal, že predčasné voľby sú jediným riešením a na to im chýbajú hlasy SaS.

„Ponuka je jasná a ak jej Sulík nevyhovie, je jasné, že má na odvolanie dosť hlasov alebo odvolávanie nemyslí vážne,“ uzavrel poslanec.

Súcitný Matovič

Národná rada SR (NR SR) bude o odvolaní Igora Matoviča (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti) z postu ministra financií hlasovať dnes o 17:00. Informoval o tom predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Hlasovanie sa presunulo na neskôr, keďže Matovič mal v pléne dlhý prejav, rečnil zhruba dve a pol hodiny. 

Pod návrh skupiny 32 poslancov na vyslovenie nedôvery Matovičovi sa okrem SaS podpísali poslanci Hlasu-SD a nezaradení poslanci Tomáš Valášek a Miroslav Kollár, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke strany Za ľudí.

Vo svojom vystúpení Matovič vyhlásil, že ak ho odvolajú, dostane strana Sloboda a Solidarita (SaS) ponuku vrátiť sa naspäť do koalície.

„Keď ma odvoláte, tak Sulík tú ponuku na návrat dostane. Ja to nebudem vetovať, nebudem sa hádzať o zem, nebudem si ako Riško kresliť červené čiary, dávať ultimáta a vydierať,“ povedal Matovič. Zároveň zdôraznil, že tak urobí preto, že si váži ľudí v OĽANO aj ostatné strany v koalícii, aj keď to určite nebude v súlade s jeho cítením.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

Koniec napätej atmosféry

Podľa svojich slov je Matovič hlboko presvedčený, že SaS po troch povaleniach vlády do politiky nepatrí, „je to škodná v politike a vždy pokazí to, že tu konečne máme šancu žiť bez mafie pri moci“. Túto „horkú pilulku“ prehltne v záujme toho, aby sa k moci nedostali mafiáni a fašisti, skonštatoval.

Matovič zároveň vyjadril názor, že predseda SaS Richard Sulík sa už s opozíciou dohodol na predčasných voľbách, a preto sa mu Hlas-SD podpísal pod návrh na jeho odvolanie. Podľa Matovičových slov je Sulík „amorálne monštrum“ a byť s ním v jednej koalícii bolo „strašné“.

Tvrdí, že po odchode šéfa liberálov z vlády prebiehajú koaličné rady aj rokovania Vlády SR hladko a bez hádok, lebo tam nie je človek, ktorý si „vkuse dáva ultimáta, vydiera a vyhráža sa a podporí návrh z programového vyhlásenia vlády len vtedy, keď to za niečo iné zobchoduje“.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá