Sulík mal už pred dvomi týždňami nakúpiť antigénové testy, dodnes ani nezačal

  • Richard Sulík chce zmeniť uznesenie vlády, podľa ktorého má jeho rezort nakúpiť antigénové testy
  • Nechce sa totiž dostať do podozrenia z korupcie
  • Nákup by ma podľa neho realizovať rezort zdravotníctva
richard sulík
TASR/Pavel Neubauer
  • Richard Sulík chce zmeniť uznesenie vlády, podľa ktorého má jeho rezort nakúpiť antigénové testy
  • Nechce sa totiž dostať do podozrenia z korupcie
  • Nákup by ma podľa neho realizovať rezort zdravotníctva

Ministerstvo hospodárstva nechce nakupovať antigénové testy. Nemá ich nakúpené ani dva týždne po tom, čo rezort dostal zadanie od premiéra, pritom prvá zásielka tu mala byť už 2. decembra. Informoval o tom minister hospodárstva Richard Sulík. Na krízový štáb prišiel s tým, že by sa malo zmeniť uznesenie vlády a nákup zrealizuje rezort zdravotníctva. „Alebo dostaneme lepšie zadanie,“ povedal Sulík na tlačovom brífingu.

Dôvodom je podľa Sulíka zadanie nákupu. Premiér Matovič ho v liste žiadal, aby nakúpil čo možno najpresnejšie testy kvôli dôvere ľudí. Rezort zdravotníctva však zadal podmienky, aby bola špecificita minimálne 97 percent a senzitivita aspoň 96 percent. 

 

Pri nákupe sa človek ľahko dostane do podozrenia, keď budem mať na stole 97% test za tri eurá a 99,5% za štyri a prečo nie ten lacnejší keď Ministerstvu zdravotníctva to stačilo. Ja toto nepotrebujem. Za celých 12 rokov, čo som v politike, som sa vyhol korupčným podozreniam a takto to aj ostane,“ povedal Sulík.

Nechcem sa dostať do podozrenia z korupcie a nechcem dávať dôvod na obvinenia. Ale takému Ficovi to nevysvetlíte. On si nevie predstaviť, že by nakúpil testy bez toho, aby sa na tom nabalil,“ dodal minister hospodárstva. narážal pritom na kritiku šéfa opozičnej strany Smer Roberta Fica, ktorý tvrdil, že objednávku dostali firmy spriaznené s koalíciou a ešte na tom aj zarobili.

Analytikom vyšla hrozivá predpoveď úmrtí takmer na 100%. Podľa nich vláda robí nezmyselné a chaotické kroky

Richard Sulík tiež vysvetlil, že plošné testovanie ako také nepovažuje za dobrý nápad. Antigénové testy, ktoré mal nakúpiť , sú totiž naozaj určené na plošné testovanie oblastí s vysokým výskytom koronavírusu. V oblastiach, kde je málo infikovaných, sú tieto testy nepresné.

„Nepovažujem plošné testovanie za správny krok a už vôbec nie povinné testovanie. Podľa mňa nepotrebujeme ani 16 miliónov kusov testov. Že sme to dostali ako úlohu my, je podľa mňa trucpodnik, ale rešpektujem to. Prvé testy tu môžu byť toho 16. decembra, ale potrebujem presné podmienky,“ dodal Sulík.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK