Sulík o reštauráciách a kostoloch: Celoplošné otváranie je hlúposť

  • Minister hospodárstva nesúhlasí s tým, aby boli prevádzky v najviac zamorených oblastiach otvorené
  • Zároveň chce, aby sa otvárali v regiónoch s najmenším výskytom koronavírusu
21oktober2020_VladaSR_7735298
TASR/Martin Baumann
  • Minister hospodárstva nesúhlasí s tým, aby boli prevádzky v najviac zamorených oblastiach otvorené
  • Zároveň chce, aby sa otvárali v regiónoch s najmenším výskytom koronavírusu

Celoplošne nastavené pravidlá otvárania prevádzok považuje minister hospodárstva Richard Sulík za hlúposť. Ako ďalej uviedol po stredajšom rokovaní vlády, štát by mal postupovať diferencovane, v slabo zamorených okresoch by uvítal voľnejšie pravidlá.

Vymyká sa akémukoľvek logickému úsudku, že v najmenej zamorených oblastiach musia byť zatvorené reštaurácie a v najviac zamorených môžu byť otvorené kostoly. Považujem to za hlúposť, ako je to teraz nastavené,“ povedal Sulík.

SULÍK PREDSTAVIL PLÁN: Kvôli jednému okresu nemôže byť zatvorených 20 000 reštaurácií

Rovnaký návrh predstavil už dávnejšie vo svojom semafore zdravia. Ten funguje na regionálnom princípe. Oblasti, v ktorých je veľa prípadov koronavírusu, alebo sa ukazujú ako ohniská, by platil lockdown a plošné testovanie. Naopak, najmenej zamorené oblasti by si mohli užívať viac slobody v podobe otvorených škôl, reštaurácií či kostolov.

Sulíkovci rozdelili Slovensko na 36 obvodov, ktoré sa zhodujú s obvodmi, ktoré majú na starosti regionálne úrady verejného zdravotníctva. Stav daného obvodu sa bude určovať prostredníctvom skóre. To sa vypočíta pomocou údajov incidencie, incidencie nad 65 rokov, rýchlosť šírenia vírusu, teda nárast incidencie a štvrtý faktor je pozitivita, teda koľko percent testov je pozitívnych. „Pozerať sa na počet infikovaných je nepostačujúce,“ povedal Sulík s tým, že veličinu pozitivity by mohla nahradiť obsadenosť lôžok, keďže informácie o pozitivite v regiónoch chýbajú.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK