Sulík v Rakúsku rokoval aj o diaľniciach zadarmo. Nechce nezmyselné pokuty na hraniciach

  • Richard Sulík a Margarethe Schramböck rokovali o energetike aj pokutách pre Slovákov
  • Slováci, ktorí omylom vošli na rakúsku diaľnicu bez známky, dostávali vysoké pokuty
  • Rakúska ministerka prejavila záujem o nápravu
TASR/Michal Svítok
  • Richard Sulík a Margarethe Schramböck rokovali o energetike aj pokutách pre Slovákov
  • Slováci, ktorí omylom vošli na rakúsku diaľnicu bez známky, dostávali vysoké pokuty
  • Rakúska ministerka prejavila záujem o nápravu

Minister hospodárstva Richard Sulík sa stretol s rakúskou ministerkou Margarethe Schramböck. Ako informoval minister na sociálnej sieti, témou bolo aj vytvorenie bezplatného pásma na diaľniciach v blízkosti hraníc s našimi západnými susedmi.

Pokuty hneď za hranicami

Viacero vodičov totiž prešlo zo Slovenska na rakúsku stranu, pričom si nevšimli, že sú už v Rakúsku na spoplatnenej diaľnici. Mnohí tak dostali pokutu hneď za hraničným prechodom, pretože vstúpili na diaľnicu bez zaplatenej známky. Pokuta v tomto prípade dosahuje aj niekoľko stoviek eur.

Plánované témy stretnutia boli síce iné, ale nezabudol som na vás, ktorých štve toto nezmyselné pokutovanie. Aj za obyvateľov prihraničných obcí, ktorým by rozšírenie tzv. vignette-frei zóny zabezpečilo ulice bez množstva áut počas celého dňa,“ uvádza Sulík s tým, že rakúska ministerka prejavila záujem o riešenie.

Spolupráca počas korony

Slovensko-rakúske vzťahy majú dlhoročnú tradíciu, bilaterálne ekonomické vzťahy sú na vysokej úrovni a naše krajiny intenzívne spolupracujú vo viacerých hospodárskych oblastiach, zhodli sa ministri na rokovaní. Z hľadiska objemu obchodnej výmeny je Rakúsko šiestym obchodným partnerom Slovenska. Na stretnutí sa riešili najmä témy z oblasti energetiky, informuje Ministerstvo hospodárstva.

Rezort hospodárstva sa počas pandémie snažil podporovať vzájomné obchodné vzťahy aj tým, že veľmi promptne vybavoval povolenia pre manažérov a zamestnancov rakúskych firiem pre vstup na územie SR bez nutnosti absolvovania karantény,“ uviedol Sulík.

Slovenské hory potichu umierajú, odkazujú odborníci. Vyzývajú politikov, aby začali počúvať obe strany

Obaja ministri v súvislosti s krízou COVID-19 hovorili o očakávaných negatívnych dopadoch na hospodárstvo. Vicepremiér ale zdôraznil, že situáciu po pandémií je možné využiť ako šancu na progresívne reformy. Keďže Rakúsko patrí k obľúbeným dovolenkovým destináciám Slovákov, ministerka na stretnutí Sulíka informovala o celoplošnom testovaní pracovníkov v oblasti turizmu na koronu.

Hlavnou témou bol ropovod

Ministri na stretnutí hovorili aj o projekte ropovodu Bratislava-Schwechat. „Kľúčovou strategickou prioritou Slovenska je posilnenie energetickej bezpečnosti prostredníctvom diverzifikácie energetických ciest a zdrojov. Pri dosahovaní týchto cieľov považujeme za mimoriadne dôležitú ochranu životného prostredia,“ zdôraznil vicepemiér Sulík.

V tejto súvislosti rakúsku kolegyňu M. Schramböck informoval, že „ministerstvo hospodárstva je proti trasovaniu ropovodu Bratislava-Schwechat cez Žitný ostrov, a to práve pre ochranu životného prostredia a podzemných vôd“. Minister ďalej uviedol, že rezort je pripravený pozitívne pristúpiť k akémukoľvek variantu realizácie tohto projektu, ak splní kritériá na ochranu životného prostredia.

Slovensko chápe obavy Rakúska z dostavby 3. bloku Jadrovej elektrárne Mochovce. Vicepremiér na rokovaní ubezpečil rakúskych partnerov, že na bezpečnosť jadrovej elektrárne a obyvateľov dohliada Úrad jadrového dozoru SR ako najväčšia a medzinárodne uznávaná autorita v tejto oblasti a ten nepovolí uvádzanie jadrového zariadenia do prevádzky, pokiaľ nebudú splnené všetky zákonné a bezpečnostné požiadavky.

Zdroj: MHSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá