Sulík verzus Matovič: Vyrukoval s vlastným protizdražovacím balíkom a vyjadril sa aj k odchodu z koalície

  • SaS sa dnes vyjadril k téme balíku protiinflačných opatrení
  • Liberáli prišli s vlastným súborom opatrení
sulík
TASR/Jaroslav Novák
  • SaS sa dnes vyjadril k téme balíku protiinflačných opatrení
  • Liberáli prišli s vlastným súborom opatrení

Koaličná SaS predstavila protinávrh pomoci ľuďom pri súčasnom zdražovaní. Na zvýšenie daní strana uplatnila veto. Ak nebude rešpektované, koaličná zmluva stráca zmysel.

SaS však z vlády ani z koalície odísť neplánuje. Na utorkovej tlačovej konferencii to vyhlásil minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík.

Matovičov populizmus podľa Sulíka

„Sme za to, aby štát veľmi rýchlo pomohol ľuďom, ktorí to najviac potrebujú,“ povedal. Sulík Strana SaS podľa neho nikdy nebola proti pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Pomoc rodinám, ktorú predstavil minister financií Igor Matovič, podľa Sulíka nie je pomocou pre tých, ktorí sú sociálne odkázaní. 

„Je to populizmus, rozdávať peniaze cudzích ľudí, domyslieť veci nikdy nebolo silnou stránkou Igora Matoviča,“ povedal líder SaS. Zdôraznil, že dodnes nevideli písomný návrh pomoci rodinám.

matovič
zdroj: TASR/Dano Veselský

Matovičove opatrenia

Od júla tohto roka sa má prídavok na dieťa podľa návrhu ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) zvýšiť zo súčasných 25,88 eura na 30 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur. Stúpnuť má aj daňový bonus na nezaopatrené deti.

Na deti vo veku do šiestich rokov v súčasnosti daňový bonus dosahuje 47,14 eura, na deti vo veku od 6 do 15 rokov je to 43,60 eura a na deti nad 15 rokov 23,57 eura.

Od júla má suma daňového bonusu na dieťa do 15 rokov vzrásť na 70 eur a od začiatku budúceho roka na 100 eur. Na nezaopatrené dieťa vo veku nad 15 rokov má daňový bonus od júla tohto roka vzrásť na 40 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur. Od začiatku budúceho roka chce tiež vláda zaviesť príspevok na služby deťom v sume 50 eur na dieťa.

Rezort financií tiež plánuje zmierniť podmienky nároku na daňový bonus na dieťa. V súčasnosti majú na tieto daňové úľavy nárok tí rodičia, ktorí za rok zarobia aspoň polovicu ročnej minimálnej mzdy.

Po novom by mali mať rodičia podľa Matoviča nárok na daňový bonus na dieťa od prvého zarobeného eura. Výška daňového bonusu by sa však podľa ministra financií mala naviazať na sumu hrubej mzdy zamestnanca, aby sa zabránilo prípadným podvodom.

Správu budeme aktualizovať.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá