Sulík vysvetlil, ako to myslel s rušením úradov práce: 2 000 úradníkov by mohlo robiť niečo osožnejšie

  • Hľadanie práce je podľa ministra hospodárstva niečo, čo by nemal robiť štát
  • Úrady práce rušiť nechce, ale hľadanie práce by nechal na samotných nezamestnaných
sulík korčok grohling
TASR/Martin Baumann
  • Hľadanie práce je podľa ministra hospodárstva niečo, čo by nemal robiť štát
  • Úrady práce rušiť nechce, ale hľadanie práce by nechal na samotných nezamestnaných

Minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík nechce rušiť úrady práce, chce len, aby prestali hľadať prácu pre nezamestnaných. Myslí si totiž, že ide o činnosť, ktorú by štát vykonávať nemal. Uviedol to v piatok pre médiá počas konferencie Tatra Summit vo Vysokých Tatrách. Návrh zrušiť úrady práce pritom načrtol ešte vo štvrtok 7. októbra počas tlačovej besedy v Bratislave.

Podľa Sulíka úrady práce zamestnávajú približne 9-tisíc ľudí. „Z nich odhadom dvetisíc ľudí sprostredkúva prácu pre nezamestnaných, a ja si myslím, že toto je činnosť, ktorú by štát robiť nemal,“ skonštatoval s tým, že nezamestnaní by si prácu mali hľadať sami.

Tých odhadom dvetisíc ľudí môžeme poslať robiť niečo osožnejšie, najmä ich nemusí platiť štát. Ak chceme šetriť, majme teda aj odvahu na možno dnes neobvyklé myšlienky,“ poznamenal.

Minister hospodárstva Richard Sulík na štvrtkovej tlačovej besede povedal, že si v rámci šetrenia vie predstaviť napríklad rušenie úradov práce.

Povedal, že sa tam môže ušetriť množstvo peňazí a že ľudia si dnes vedia prácu nájsť sami na internete. „Úlohou štátu nie je hľadať ľuďom robotu,“ povedal. Zároveň by sa podľa neho ušetrilo na platoch pre úradníkov.

Po tom, čo mu novinári pripomenuli marginalizované skupiny, povedal, že na Slovensku máme predsa povinnú dochádzku na základné školy. „Je prirodzené od štátu očakávať, že každý vie čítať a písať.“ Podľa neho by mohli Rómovia využiť počítače, ktoré zostanú po úradníkoch. 

Novinári boli prekvapení a keď sa Sulíka pýtali na detaily, povedal, že išlo len o príklad. „Aj pre váš mentálny svet je asi príliš odvážne,“ vraví. S nikým z vlády o tom zatiaľ nehovoril.

Sulík o téme začal hovoriť kvôli otázkam o šetrení. To bude nutné kvôli veľkému deficitu, ktoré náš rozpočet má. Konkrétne čísla by sme mali poznať už na budúci týždeň.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK