Sulíkovci horlivo diskutujú o Matovičovej milionárskej dani a reforme: Nie je šťastné, že to s nami nekonzultoval, tvrdí Mihál

  • Vzťahy medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom sú často ako na horskej dráhe. Dokážu sa tentokrát dohodnúť?
  • Exminister pre Startitup prezradil, za akých podmienok by liberáli mohli reformu podporiť
  • V SaS sa vraj reforme venujú desiatky ľudí
pjimage (13)
TASR/Jakub Kotian, Jaroslav Novák
  • Vzťahy medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom sú často ako na horskej dráhe. Dokážu sa tentokrát dohodnúť?
  • Exminister pre Startitup prezradil, za akých podmienok by liberáli mohli reformu podporiť
  • V SaS sa vraj reforme venujú desiatky ľudí

V minulosti dal liberálom zbohom, no po fiasku koalície Spolu a Progresívneho Slovenska dal strane ďalšiu šancu. Práve exminister práce Jozef Mihál bol jeden zo zakladateľov Spolu a k SaS mal podľa všetkého naďalej veľmi blízko. Po novom Richardovi Sulíkovi vypomáha ohľadom často skloňovanej daňovo odvodovej reformy súčasného ministra financií Igora Matoviča.

Vzťahy medzi ministrom hospodárstva a ministrom financií často nie sú práve ružové. Práve novo pripravovaná daňová reforma z portfólia Igora Matoviča by sa mohla poľahky stať iskrou, ktorá opäť rozhorí časté škriepky medzi politickými lídrami.

Desiatky pomocníkov

Týždeň po minuloročných parlamentných voľbách sa stal členom liberálov odídený Jozef Mihál. Ten Sulíkovi tentokrát poskytuje rady a názory ohľadom dôležitej reformy.

Samotný Mihál, ako tímlíder pre rezort práce, v strane nie je jediným odborníkom, ktorý sa k téme vyjadruje. „Môžem vám prezradiť, že prebieha dosť veľká diskusia. Je do toho zapojených niekoľko desiatok ľudí, pretože v SaS je plno ľudí, ktorí ekonomike rozumejú,“ povedal pre Startitup Mihál.

zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Chystal si to bez konzultácie

Nie je to tak dávno, čo si Matovič so Sulíkom vymieňali rýpavé odkazy cez sociálne siete. Často ich vedela do pozoru postaviť nielen problematika okolo riešenia pandémie, ale aj ekonomické témy.

Práve rezort financií, ktorému šéfuje v súčasnosti Matovič, sa dlho považoval za ten Sulíkov vysnívaný. Ako sa teda liberáli postavia k Matovičovej daňovej revolúcii?

„Nie je to až také zlé, nie je to až také zlé, môžem vám povedať, že si vieme predstaviť, že reformu podporíme, len, samozrejme, nie je práve šťastné, že Igor Matovič si to pol roka niekde chystal, bez toho, aby to s nami konzultoval predbežne. A teraz, akoby sa zrazu všetko hotové vysype von, pričom je to naozaj veľa vecí, o ktorých sám mohol tušiť, že budú pre SaS problém, a aj problémom sú,“ povedal otvorene Mihál.

Exminister ešte dodal, že niektoré veci sa budú musieť v reforme upraviť.

Problémová milionárska daň

Práve medzi problematické časti reformy môže patriť tzv. milionárska daň. Ide o milionársku daň 0,1 % ročne z majetku nad jeden milión eur. Bude si to vyžadovať majetkové priznanie každého, kto má majetok viac ako milión eur. 

Ešte pred pár dňami nám práve Mihál povedal, že pre SaS môže byť problémovou práve daň pre milionárov.

To je čistá udička na SaS. Aby sa Richard Sulík zdvihol a začal protestovať, že toto neprejde, a Matovič sa doňho pustí, že Richard Sulík je tu ten, ktorý to všetko blokuje a znovu sa rozpúta vojna medzi týmito dvoma osobami, ktorú už poznáme. Povedie to k zbytočným škriepkam,“ prognózoval Mihál. Taktiež podčiarkol, že to je od Matoviča prefíkané. Viac sme sa téme venovali tu.

Na priamu otázku, či medzi problematické miesta reformy pre SaS patrí práve boháčska daň, tentokrát už zaradil spiatočku. „Nechoďme do konkrétností,“ povedal stručne.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie