Sused Slovenska sa kvôli krokom Ruska rozhodol pre zúfalý čin

  • Rakúsko oznámilo, že uvedie do prevádzky odstavenú uhoľnú elektráreň v meste Mellach na juhu krajiny
  • Urobí tak pre obavy z možného nedostatku energie
elektráreň
Unsplash/Etienne Girardet
  • Rakúsko oznámilo, že uvedie do prevádzky odstavenú uhoľnú elektráreň v meste Mellach na juhu krajiny
  • Urobí tak pre obavy z možného nedostatku energie

Rakúska vláda v nedeľu oznámila, že opäť uvedie do prevádzky odstavenú uhoľnú elektráreň v meste Mellach na juhu krajiny. Urobí tak pre obavy z možného nedostatku elektrickej energie, ktoré súvisia s obmedzením dodávok plynu z Ruska, informuje agentúra AFP.

Pre ekologicky zmýšľajúce Rakúsko je to zúfalý krok. Krajina je známa tým, že pri každej príležitosti znižuje emisie, a uhoľná elektráreň je z ekologického hľadiska jedna z najšpinavších.

Plán na oživenie odstavenej elektrárne Mellach bol ohlásený po nedeľňajšom krízovom zasadnutí vlády kancelára Karla Nehammera. Celý proces, na ktorom budú úrady spolupracovať s najväčším rakúskym dodávateľom elektriny – spoločnosťou Verbund – by mal pravdepodobne potrvať niekoľko mesiacov.

Rakúšania sa pokúšajú zaistiť dodávky energie 

Elektráreň by mala byť potom opäť schopná vyrábať elektrinu, ak si to bude vyžadovať nepriaznivá energetická situácia, uviedlo ministerstvo životného prostredia vo Viedni.

„Naším prvým cieľom je zaistiť (energetické) dodávky krajiny. Ide o to, aby sa chýbajúci ruský plyn nahradil s pomocou iných zdrojov alebo dodávateľov,“ uviedol v nedeľu večer kancelár Nehammer, ktorý upozornil na to, že Rakúsko dostáva až 80 percent plyn z Ruska.

Ruský koncern Gazprom v posledných dňoch obmedzil dodávky plynu do Rakúska, podobne ako do viacerých ďalších európskych krajín. Rakúske plynové zásobníky OMV sú aktuálne naplnené na 64 % kapacít.

Posledná rakúska uhoľná elektráreň Mellach bola odstavená na jar 2020 v rámci postupného prechodu krajiny na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Opätovný návrat k používaniu uhlia na výrobu elektriny – v súvislosti s obmedzením ruských dodávok plynu – ohlásilo v nedeľu aj Nemecko.

„Aby sme znížili spotrebu, musíme používať menej plynu na výrobu elektriny. Namiesto toho budeme musieť viac používať uhoľné elektrárne,“ uviedlo spolkové ministerstvo hospodárstva, ktoré to označilo za „bolestivý ale nevyhnutný krok“.

Biden tvrdí, že invázia nám ukázala, aká naliehavá je potreba prejsť na zelenú energiu 

Americký prezident Joe Biden v piatok na virtuálnej konferencii lídrov najväčších ekonomík sveta povedal, že vojna vedená Ruskom na Ukrajine dokazuje, že prechod na obnoviteľné zdroje energie je otázkou národnej bezpečnosti, ako aj životne dôležitý pre predchádzanie klimatickej kríze.

„Brutálny a nevyprovokovaný útok Ruska na susednú Ukrajinu podnietil globálnu energetickú krízu a zosilnil potrebu dosiahnuť dlhodobú spoľahlivú energetickú bezpečnosť a ochranu,“ povedal Biden. Za dobrú správu Biden označil, že „klimatická bezpečnosť a energetická bezpečnosť idú ruka v ruke.“

Na fóre najväčších ekonomík pre energetiku a klímu, organizovanom prezidentom Bidenom, vystúpil aj generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý vyzval lídrov najväčších svetových ekonomík, aby „ukončili éru fosílnych palív“.

Poland_Coal521143783173
zdroj: TASR/AP, Petr David Josek

„Fosílne palivá nedávajú politický ani ekonomický zmysel ani z krátkodobého hľadiska,“ upozornil Guterres. „Napriek tomu sa zdá, že sme uväznení vo svete, kde výrobcovia fosílnych palív a finančníci držia ľudstvo pod krkom,“ zdôraznil.

Šéf OSN následne obvinil predstaviteľov sektora fosílnych palív, že sa už desaťročia snažia presvedčiť lídrov a ovplyvniť verejnú mienku o svojej obmedzenej zodpovednosti za zmenu klímy a snažia sa aj „podkopať ambiciózne projekty“ v tejto oblasti.

Loby fosílnych palív musíme odmietnuť ako loby tabakových sporností, myslí si šéf OSN 

Podľa Guterresa všetky tieto praktiky pripomínajú snahy tabakovej loby spred desaťročí – mal na mysli snahu tohto odvetvia zamlčať škodlivosť tabakových výrobkov.

Guterres zdôraznil, že „podobne ako záujmy spojené s tabakom ani záujmy v oblasti fosílnych palív a ich finanční komplici nesmú uniknúť zodpovednosti“. Podľa neho treba tiež zaistiť, aby sa vojna na Ukrajine nevyužívala na zvýšenie závislosti od fosílnych palív.

AFP pripomenula, že po tom, ako Rusko koncom februára napadlo Ukrajinu, západné krajiny uvalili na Moskvu prísne sankcie, ktoré spôsobili rapídny nárast cien potravín a pohonných hmôt.

20092019_pochod_klima_5648102
zdroj: TASR/Dano Veselský

Guterres vyzval lídrov najväčších ekonomík, aby konali a „ukončili éru fosílnych palív“. Zdôraznil, že „klimatická kríza je pre nás krízou číslo jeden“.

„Obnoviteľná energia je mierovým plánom 21. storočia. Spolieham sa na to, že vaše vlády ukončia éru fosílnych palív. Revolúcia v oblasti obnoviteľných zdrojov energie sa začína teraz,“ prízvukoval Guterres.

Na virtuálnom stretnutí, kde zaznel i Guterresov apel, sa podľa Bieleho domu stretávajú krajiny, ktoré tvoria 80 percent svetového HDP, populácie a emisií skleníkových plynov.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá