Vojna na Ukrajine sa blíži k zlomovému bodu, tvrdia USA. Opísali tri scenáre vývoja situácie

  • Vojna sa dostáva do rozhodujúceho okamihu, veria spravodajské služby
  • Pracujú s tromi scenármi, ktoré by sa mohli na Ukrajine odohrať
Ukraine army2
Ukrajinský vojak, TASR/AP, Efrem Lukatsky
  • Vojna sa dostáva do rozhodujúceho okamihu, veria spravodajské služby
  • Pracujú s tromi scenármi, ktoré by sa mohli na Ukrajine odohrať

Spravodajské služby v Spojených štátoch, ale aj v iných západných krajinách tvrdia, že čoskoro sa vojna na Ukrajine dostane do rozhodujúceho bodu, ktorý môže určiť ďalší vývoj konfliktu. Tento okamih rozhodne o budúcnosti Ukrajiny.

Existujú tri scenáre, s ktorými pracujú americké spravodajské služby aj analytici, od víťazstva Ukrajiny, po zamrznutý konflikt či obnovenie útoku na Kyjev. Niektoré z nich pre Startitup opísala aj uznávaná odborníčka Melinda Haringová z think tanku Atlantic Council.

Čoskoro sa dostaneme do bodu, kedy bude úspešná jedna zo strán 

Zdroje z prostredia spravodajských služieb Spojených štátov a iných západných krajín veria, že čoskoro nastane kritický okamih pre budúcnosť Ukrajiny. Príslušníci spravodajských služieb to uviedli pre spravodajský web televízie CNN.

„Myslím si, že sa čoskoro dostaneme do bodu, keď bude jedna alebo druhá strana úspešná,“ povedal vysoký predstaviteľ NATO pre CNN.

„Buď Rusi dosiahnu Sloviansk a Kramatorsk, alebo ich Ukrajinci zastavia tu. Či budú Ukrajinci schopní udržať líniu tu pri tomto počte síl, na tom bude záležať.“

Russia_Ukraine_War469637
zdroj: TASR/AP, Efrem Lukatsky

Zdroje televízie tvrdia, že Ukrajincom dochádza munícia ešte z čias Sovietskeho zväzu. Túto muníciu nie je možné nahradiť alebo vyrobiť, má totiž iný kaliber ako munícia armády Severoatlantickej aliancie.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: CNN, Reuters, Washington Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá