Susedí s Čínou a s koronavírusom vyhráva, neregistruje žiadne úmrtie. Vietnam začína zmierňovať opatrenia

  • Vietnam začína uvoľňovať bezpečnostné opatrenia po tom, čo nezaznamenali žiadne úmrtie na COVID-19 od začiatku nákazy
  • V celej krajine bolo zaznamenaných 268 prípadov
  • Svetová zdravotnícka organizácia považuje situáciu vo Vietname za veľký úspech
Vietnam vyhráva nad koronavírusom a začína zmierňovať opatrenia
unsplash.com/ Frida Aquilar,
  • Vietnam začína uvoľňovať bezpečnostné opatrenia po tom, čo nezaznamenali žiadne úmrtie na COVID-19 od začiatku nákazy
  • V celej krajine bolo zaznamenaných 268 prípadov
  • Svetová zdravotnícka organizácia považuje situáciu vo Vietname za veľký úspech

Vietman je v súčasnosti jednou z krajín, kde sa zdá, že situáciu ohľadom pandémie koronavírusu zvládajú. Dôkazom toho je aj rozhodnutie vietnamského premiéra Nguyen Xuan Phuca, ktorý sa rozhodol začať uvoľňovať bezpečnostné opatrenia v mestách Hanoi a Ho Či Minovom meste.

Toto rozhodnutie padlo na základe toho, že krajina zaznamenala pomalší nárast nakazených pacientov ako minulý mesiac. Informovalo o tom vietnamské periodikum Tuoi Tre News. Táto správa je o to významnejšou, že Vietnam zdieľa hranice s Čínou, kde celá nákaza vypukla.  

Odborníci varujú pred zatajovaním údajov

Jediným zdrojom údajov o počte nakazených vo Vietname je totiž ministerstvo zdravotníctva riadené autoritárskou vládou.V celej krajine bolo zaznamenaných 268 prípadov a nula úmrtí.

Počet prípadov v krajine je pomerne nízky. Odborníci však majú kvôli autoritárskej komunistickej vláde, ktorá v krajine vládne, mierne pochybnosti o pravdivosti týchto údajov.

Vietnam víťazí vďaka skorým opatreniam

Táto komunistická krajina bola totiž jedna z prvých, ktorá zakázala lety z a do Číny. Urobila tak už začiatkom Februára. Okrem tohto opatrenia taktiež zaviedli kolektívne karantény a spustili agresívne vyhľadávanie ľudí, ktorí boli v kontakte s nakazenými. 

Toto vyhľadávanie ľudí popisuje aj 72-ročný obyvateľ Hanoja, ktorého poverili spolu s ďalšími občanmi vyhľadávať všetky prípady ľudí, ktorí sa mohli stretnúť s nakazenými. 

„Ideme do každej uličky, chodíme od dverí k dverám. Riadime sa pokynmi našej vlády, pretože boj s koronavírusom je ako boj s našim nepriateľom,“ tvrdí Nguyen Trinh. 

Prístup obyvateľov Vietnamu ocenil aj regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Takeshi Kasai, ktorý tvrdí, že schopnosť ľudí spolupracovať bolo kľúčom k tomuto úspechu. 

 

Nie všetky oblasti sú bezpečné

Za pomerne rizikové sa stále považujú provincie Bac Ninh a Ha Giang. Vysoko rizikové sú taktiež určité mestské časti v hlavnom meste Hanoj. Konkrétne ide o oblasti Thuong Tin a Me Linh, kde sú stále potvrdené pozitívne prípady nakazených.

V týchto oblastiach tak ostanú bezpečnostné opatrenia stále zachované. 

Vietnam nie je jediný, kto nad koronavírusom vyhráva

Po celom svete existuje totiž pár miest a krajín, ktoré túto pandémiu zvládajú podobne úspešne ako Vietnam. Niektoré z nich nemajú dokonca ani jeden prípad koronavírusu a to aj napriek tomu, že sa nachádzajú v krajinách s najväčším ohniskom nákazy. 

Zdroje: Tuoi Tre News, Daily Mail, worldometers.info

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech