Toto je 5 krajín a miest, ktoré geniálnym spôsobom zatočili s koronavírusom

  • Niektoré mestá nemajú ani jediný prípad koronavírusu, aj napriek tomu, že sú v zamorených štátoch
  • Epidémiu zvládajú aj celé štáty so žiadnymi, alebo minimálnymi stratami
BeFunky-collage (47)
Faerské ostrovy, Taiwan, či mestečko Zahara de la Sierra patria k lídrom v boji proti koronavírusu, Pixabay.com/jackmac34,4601460,laurentgraphiste
  • Niektoré mestá nemajú ani jediný prípad koronavírusu, aj napriek tomu, že sú v zamorených štátoch
  • Epidémiu zvládajú aj celé štáty so žiadnymi, alebo minimálnymi stratami

Koronavírus decimuje svetové zdravotníctvo aj ekonomiku. V niektorých krajinách a mestách doslova nevedia, čo robiť s obrovským náporom chorých a, žiaľ, aj mŕtvych. Za všetky spomeňme USA, Taliansko, Španielsko či Spojené kráľovstvo, teda štáty, ktoré majú najväčšie problémy.

Existujú však mestá a celé krajiny, ktoré sa spoľahli predovšetkým samy na seba a určili si prísne opatrenia, ktoré šíreniu koronavírusu zabránili.

Tieto miesta spája najmä fakt, že opatrenia zaviedli veľmi skoro a takpovediac sa odrezali od sveta. Tiež ide o pomerne malé územia. Niektoré z nich zaviedli aj plošné testovanie. Výsledkom je, že dnes nemajú takmer žiadne prípady, alebo majú to najhoršie za sebou.

Vó, Taliansko

Mestečko Vó leží v Benátsku, teda v oblasti Talianska, ktorá je stále ochromená epidémiou nového  koronavírusu. Napriek tomu má Vó v súčasnosti nula prípadov a iba jediné úmrtie. Zvolilo však cestu drakonických opatrení.

Do malého mesta nesmela vojsť ani noha, platilo prísne uzatvorenie hraníc mesta. začiatkom marca začalo mesto plošne testovať obyvateľstvo bez ohľadu na to, či mali alebo nemali príznaky. V meste tak vedeli izolovať aj infikovaných ľudí, ktorí nemali žiadne príznaky. Takto sa podarilo šírenie nákazy zastaviť.

View this post on Instagram

#casa #home #myplace

A post shared by Noemi (@lowsugar_life) on

Zahara de la Sierra, Španielsko

Malé andalúzske mestečko, či skôr dedina so 1 400 obyvateľmi nemá jeden jediný prípad nákazy. Šlo totiž opačnou cestou ako zvyšok Španielska, krajiny, ktorá je v Európe najviac zamorená.

Doslova uzatvorili brány okrem jednej a všetky vozidlá a veci sa pri vstupe do mesta dezinfikujú, píše Daily Mail. V mestečku totiž žije veľa seniorov, až štvrtina obyvateľov je v skupine nad 65 rokov. 30 ľudí žije v miestnom domove dôchodcov.

Faerské ostrovy

Faerské ostrovy sú autonómnym územím Dánskeho kráľovstva, ktoré obýva približne 61-tisíc ľudí. Môžu sa však pochváliť tým, že nad koronavírusom vyhrali. Súčasná bilancia je 184 nakazených, 169 vyliečených a ani jedno úmrtie. Výhodou tohto územia je fakt, že je veľmi jednoduché ho izolovať, keďže ide o vzdialené ostrovy.

Skutočne však zabrala stratégia miestneho veterinára, píše The Guardian. Debes Christiansen vo svojej práci testuje na vírusy ryby, najmä lososy. Mal teda potrebné vybavenie aj na testovanie prítomnosti nového koronavírusu u ľudí. Stačilo vymeniť niektoré prísady v testoch a takto sa podarilo zachytiť obrovské množstvo prípadov a nové prestali pribúdať.

View this post on Instagram

Продовжуючи Фарерську тему, це трете місце обов’язкове для відвідування. Перші два дивіться в минулому та позаминулому постах про Фарери ;-) Усі три місця об’єднує одна спільна особливість, окрім того, що вони всі неймовірні, вони доступні, як то кажуть, «без смс і реєстрації». Достатньо мати транспорт, чи, якщо ви автостопщик, відмітки в мапі. А от уже всі інші цікавинки Фарер потребують підготовки і планування, бо дістатися до них можна або треками, які треба узгоджувати та бронювати заздалегідь, чи плити на човнах на інші острови на які немає ні мостів ні тунелей. Але в своїй подорожі на Фарери з 03 по 10 Жовтя ми все врахували і підготували для вас класний маршрут та взагалі комфортну подорож 😍. Якщо не хочете чекати наступних постів з деталями, а хочете вже збиратися на Фарери ) То ставте + у коментарях або пишіть у директ і ми розповімо тобі більш детально про наші плани! #VostorgTour #FaroeIslands #visitfaroeislands #iceland #iceland2020 #Danmark #Waterfall #waterfalls #icelandair #icelandtravel #igersiceland #everydayiceland #icelandichorse #icelandicnature #traveliceland #iceland🇮🇸 #unlimitediceland #iceland #discovericeland #visiticeland #icelandadventure #icelandtrip #icelandic #icelandscape #exploreiceland #icelandnature #icelandichorses #icelandroadtrip #icelandsecret

A post shared by VostorgTour (@vostorgtour) on

Taiwan

Krajina má 24 miliónov obyvateľov, no len 425 prípadov koronavírusu a šesť úmrtí. Postupne pribúda vyliečených pacientov, ktorých je v súčasnosti 217. Taiwan zrejme bude patriť medzi krajiny, ktoré pandémiu zvládli najlepšie, píše CNN.

Nákaza sa tu objavila už 25. januára, kedy o celosvetovej pandémii nemohlo byť ani reči. Vláda aj všetky rezorty na Taiwane vedeli, čo majú robiť. Na epidémiu boli pripravení, jednu zažili už v roku 2003. Ochorenie SARS si vtedy v krajine vyžiadalo viac ako 70 obetí. Taiwan teda rýchlo prijal opatrenia a dnes už nepribúdajú takmer žiadne prípady. Ľudia si tak môžu opäť užívať život, aj keď stále s rúškami.

Nový Zéland

Krajina, ktorá má približne toľko obyvateľov, ako Slovensko, sa s epidémiou popasovala rýchlo a rázne. Nový Zéland má 1445 prípadov a 13 úmrtí. Nové prípady stále pribúdajú, no veľmi pomalým tempom, menej ako desať denne.

Dôvodom je fakt, že Nový Zéland prijal opatrenia proti šíreniu nákazy hneď v zárodku. Opatrenia sú veľmi podobné, ako na Slovensku – zatvorené školy, veľké obchody, zvýšená hygiena či dodržiavanie rozostupov.

kampan zadarmo od startitup
Zdroje: dailymail, The Guardian, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá