Susedná krajina prichádza s revolučnou novinkou na cestách: Vodiči už pokute neuniknú, vidí každý priestupok

  • Nové zariadenia s názvom Poliscan majú výnimočný výkon
  • Jeden merací systém zvládne monitorovať naraz aj niekoľko jazdných pruhov
Nová dopravná kamera meria rýclosť áut a vodič opretý hlavou o volant.
Ilustračné foto Vitronic, Freepik/@freepik
  • Nové zariadenia s názvom Poliscan majú výnimočný výkon
  • Jeden merací systém zvládne monitorovať naraz aj niekoľko jazdných pruhov

Vitronic Machine Vision, poľská spoločnosť, je jedným z popredných hráčov na trhu. Ich hlavný cieľ je monitorovanie a obmedzovanie nezodpovedných vodičov.

Nedávno poskytli poľskej dopravnej polícii sériu nových zariadení Poliscan, ktoré vynikajú svojím výnimočným výkonom. Tieto zariadenia výrazne prispievajú k zvýšeniu bezpečnosti na cestách. Ako spoločnosť uviedla, tieto dopravné kamery vidia všetko.

Inteligentný systém zachytí všetko

Vitronic zdôrazňuje vysokú dôveryhodnosť svojich záznamov na súde, pretože presne kalibrujú a certifikujú všetky svoje zariadenia.

Kamery v krytoch pripomínajúcich stĺpy snímajú premávku zo všetkých smerov. Jeden merací systém dokáže naraz sledovať viacero jazdných pruhov.

Tieto kamery rozpoznávajú vozidlá prichádzajúce aj odchádzajúce a dokážu zaznamenať aj vozidlá pohybujúce sa v tesnej blízkosti za sebou. Týmto spôsobom zabezpečujú presné zaznamenávanie priestupkov aj v husto frekventovaných oblastiach.

Kamera na tri spôsoby

Laserové meranie umožňuje presne zachytiť rýchlosť vozidiel, aj keď jazdia vedľa seba. Premávka a poveternostné podmienky neovplyvňujú kvalitu merania. Poliaci hovoria, že za túto presnosť vďačia laserovému systému Lidar.

Vitronic ponúka nové zariadenie v troch konfiguráciách: ako stĺp s kamerami, na statíve alebo v kryte pripomínajúcom zadnú časť obytného auta.

Maximálna rýchlosť, ktorú zariadenie dokáže sledovať, je 320 km/h, čo znamená, že vodiči, ktorí by pred radarom ušli, budú vzácni.

Pokuta 150 eur za ignorovanie novej dopravnej značky

Ako sme ťa informovali v našom článku, mnoho vodičov nepozná všetky dopravné symboly. V Nemecku zaviedli novú značku, ktorá zakazuje predbiehanie niektorým vozidlám. Za jej ignorovanie hrozí pokuta od 70 eur.

Na cestách často predbiehame alebo nás predbiehajú iní, preto vodiči musia vždy dbať na bezpečnosť seba aj ostatných. Pri motocykloch a bicykloch predstavuje príliš malá vzdialenosť od áut riziko.

V Nemecku tento problém rieši nová dopravná značka, ktorú niektorí vodiči ešte nepoznajú.

Značka ukazuje červené auto na ľavej strane a bicykel a motocykel na pravej strane. Najväčšie motoristické združenie ADAC v Nemecku informuje: „Táto značka vyznačuje, že jednostopové vozidlá nesmú byť predbiehané viacstopovými motorovými vozidlami a motocyklami s postranným vozíkom. Zákaz predchádzania dvojkolesových vozidiel býva zriadený napríklad na úzkych cestách.“

Vodič, ktorý ignoruje túto dopravnú značku, môže v Nemecku dostať pokutu od 70 eur do 150 eur za porušenie pravidiel pri predbiehaní.

Cestné pravidlá stanovujú aj minimálnu bočnú vzdialenosť pri predbiehaní cyklistov a majiteľov elektrických kolobežiek – v mestách je to 1,5 metra a mimo mesta dva metre.

Slovenský zákon určuje, že vodiči musia pri predbiehaní malých motocyklov, cyklistov alebo chodcov dodržiavať bočný odstup aspoň 1 meter pri rýchlosti do 50 km/h a 1,5 metra pri vyšších rýchlostiach.

Nezodpovední cyklisti na cestách

Pri dopravných nehodách zomrelo vlani na Slovensku 13 cyklistov. Celkový počet dopravných nehôd s účasťou cyklistov bol 765. Z tohto počtu zavinili cyklisti 457 nehôd. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek.

Najčastejšie porušenia predpisov u cyklistov zahŕňala vlani jazda pod vplyvom alkoholu, jazda na červenú, odmietnutie dychovej skúšky, jazda po chodníku a nevybavenie bicykla predpísaným osvetlením za zníženej viditeľnosti.

Polícia apeluje na cyklistov, aby okrem dodržiavania pravidiel cestnej premávky nosili ochranný výstroj, boli viditeľní či udržiavali svoj bicykel v dobrom technickom stave. Okrem iného vyzýva na ostražitosť v blízkosti áut.

„Vyhnite sa jazde pod vplyvom alkoholu alebo drog. Alkohol a drogy zhoršujú reflexy a zvyšujú riziko nehody. Vždy jazdite len v stave absolútnej triezvosti,“ zdôraznil Hájek.

Cyklisti by sa mali podľa polície vyhýbať aj jazde po chodníkoch, byť ohľaduplní voči ostatným účastníkom cestnej premávky a zlepšovať svoje jazdné schopnosti. Hájek poukázal na to, že za absenciu reflexných prvkov alebo zvončeka, jazdu cez priechod pre chodcov či jazdu vedľa seba hrozí cyklistom v blokovom konaní pokuta do 50 eur. V správnom konaní až do 100 eur.

Zdroje: Autoviny.sk, archív SIU, ADAC, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá