Svadby budú kontrolovať hygienici s políciou, majiteľom priestorov hrozia pokuty až 20 000 eur

  • Od 1. októbra platia nové pravidlá pre svadby
  • Hostí môže byť maximálne 100 a svadba sa musí vopred nahlásiť hygienikom
  • Ak svadobčania nebudú dodržiavať predpisy, hrozí majiteľovi priestoru pokuta až 20 000 eur
matovič
TASR/Jaroslav Novák
  • Od 1. októbra platia nové pravidlá pre svadby
  • Hostí môže byť maximálne 100 a svadba sa musí vopred nahlásiť hygienikom
  • Ak svadobčania nebudú dodržiavať predpisy, hrozí majiteľovi priestoru pokuta až 20 000 eur

Premiér Igor Matovič vyrokoval, aby na svadbách nebol limit na počet hostí iba 30 ľudí. Od 1. októbra bude môcť byť na svadobnej hostine až 100 ľudí. Všetci hostia a majiteľ priestoru však musia dodržať hygienické opatrenia. Informoval o tom na tlačovej konferencii predseda vlády.

Prevádzkovatelia reštaurácií a iných verejných priestranstiev, kde sa konajú svadby, dostanú od úradu verejného zdravotníctva manuál na svadby. Hostia budú napríklad musieť nosiť rúška vždy, okrem jedenia, pitia a fotenia. Počas tancovania či spievania musia rúška mať, keďže je to riziková činnosť. 

Nemôžeme riskovať, že na svadbe bude jeden superšíriteľ, ktorý vybozkáva a okýcha všetkých. Môže sa nám to rozhorieť na dvoch-troch svadbách,“ upozornil Matovič.

V utorok sme mali na Slovensku takmer 100 prípadov, otestovali vyše 3 200 ľudí

Upozornil, že majiteľ verejného priestoru, kde sa svadba koná, bude musieť vyžadovať od svadobčanov dodržiavanie pavidiel. To bude kontrolovať hygiena, prostredníctvom štátnej alebo mestskej polície môže skontrolovať svadbu kedykoľvek počas jej priebehu. Ak hostia nebudú pravidlá dodržiavať, majiteľ môže dostať pokutu až vo výške 20 000 eur. V zelených okresoch budú pokuty nižšie, v červených vyššie.

Rovnaké pravidlá platia aj pri krstinách a karoch. Svadby a oslavy, ktoré sa budú konať v čisto súkromných objektoch, napríklad doma, nebudú policajti kontrolovať.

Ak by sa situácia vymykala spod kontroly a budeme vidieť ignoráciu, tak sa vrátime spôť ku tridsiatke,“ dodal premiér, pričom narážal na pôvodný návrh hygienikov obmedziť počet hostí na svadbe na 30 ľudí.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK