Švédi prichádzajú s technológiou z budúcnosti. Ich lietajúce lode by mohli zachrániť Benátky

  • Švédska spoločnosť Candela predstavila elektrické lode
  • Ich stopa je podobná ako tá, ktorú vytvára Gondola
  • Nespôsobujú vlny a neničia prostredie
Lietajúce lode od švédskej spoločnosti Candela. Elektrické člny, ktoré môžu zachrániť Benátky sa plavia na mori.
Candela/Reprofoto
  • Švédska spoločnosť Candela predstavila elektrické lode
  • Ich stopa je podobná ako tá, ktorú vytvára Gondola
  • Nespôsobujú vlny a neničia prostredie

Benátky majú známy problém. Prostredie mesta a celá tamojšia spoločnosť sú závislé od motorových lodí. Tie predstavujú hlavný spôsob prepravy tovaru, ale aj ľudí. Ich spaľovacie motory však výrazne znečisťujú prostredie a vodný svet kvôli nim trpí.

Švédska firma Candela tvrdí, že má na túto krízu riešenie, uvádza CNN. Spôsob, akým to zakladatelia plánujú dosiahnuť, ťa prekvapí. Potápajúcemu sa mestu majú pomôcť „lietajúce“ člny.

Benátkam mimo iného škodí aj úkaz nazývaný „moto ondoso“. Taliani týmito slovami pomenúvajú jav, keď vlny narážajú na budovy a chodníky a poškodzujú ich.

Podľa organizácie UNESCO ide „makro-núdzovú situáciu“. Samozrejme, aj to spôsobuje práve silná lodná premávka. Tu prichádza na scénu Candela, ktorá tvrdí, že jej elektrické člny by vlnám mohli zabrániť.

Elektrická kyvadlová loď

„Candela C-8 sľubuje revolúciu vo vodnej doprave vďaka svojej jedinečnej kombinácii dlhého plne elektrického dojazdu, vysokej rýchlosti a prvotriednych funkcií,“ uvádza spoločnosť.

Modely C-8 a P-8 Voyager sú prvými krížnikmi, ktoré nevyvolávajú vlny. Zatiaľ čo C-8 je klasický čln, P-8 Voyager bol navrhnutý tak, aby mohol voziť pasažierov. Fungovať môže ako taxík alebo kyvadlová loď. To podnietilo myšlienky využitia tejto novinky aj v trpiacich Benátkach.

Lode vyvíjajú inžinieri, ktorí už majú skúsenosti s leteckou výrobou či s návrhmi dronov. Ich novinka vytvára vo vode pri rýchlosti 30 uzlov len päťcentimetrovú stopu.

Ide o stopu podobnú tej, ktorú zanecháva za sebou typická benátska gondola s ručným pádlom. Je teda pravdepodobné, že elektrické člny od Candely dokážu zachrániť trpiace budovy Benátok.

Lietajúci trajekt

Candela neprestáva prekvapovať. Prichádzajúce novinky vyzerajú ako zo sci-fi filmov. Spoločnosť pracuje na vývine modelu zvaného P-12, o ktorom sľubuje, že bude prvým „lietajúcim“ trajektom. Táto loď z budúcnosti má dokázať prejsť 60 námorných míľ na jedno nabitie.

Fascinujúce čísla pokračujú ďalej. Firma tvrdí, že P-12 má byť schopný cestovať rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu.

S nápadom vytvoriť tieto pokrokové stroje prišiel zakladateľ Candely Gustav Hasselskog. Švéd vypočítal, že konvenčné lode spotrebujú pri ustálenej rýchlosti 20 uzlov približne 15-krát viac energie ako auto. Kvôli tomu mu napadlo čln zdvihnúť z vody tak, aby „lietal“, a pokúsiť sa tým vyriešiť problém s napájaním z batérie.

„Lietať v absolútnom tichu, bez akéhokoľvek nadhadzovania a v podstate zadarmo – je to jednoducho úžasný zážitok. Keď raz vyskúšate Candelu, bude pre vás ťažké vrátiť sa k tradičným motorovým člnom,“ povedal Hasselskog vo vyhlásení o modeli C-8.

„Benátky, ktoré sú závislé na motorových člnoch, ale tiež trpia ich vplyvom, sú ideálnym miestom na to, aby sme ukázali, ako môže remeslo našej spoločnosti prispieť k lepšiemu svetu a zároveň ponúknuť novú úroveň výkonu,“ dodal Švéd.

Potreba dosiahnuť istú rýchlosť spôsobí problémy

Lode od Candely plavbu začínajú klasicky – ako loď. Postupne však vďaka systému „hydrofoil“ pri vyššej rýchlosti stúpajú do vzduchu na princípe vzletu lietadiel. Dokážu sa tiež prispôsobovať meniacej sa úrovni hladiny mora.

Dosiahnuť danú rýchlosť však môže byť v Benátkach problémové. Výkonný riaditeľ spoločnosti CORILA, ktorá študuje systém lagún v Benátkach, Pierpaolo Campostrini pre CNN uviedol, že dosiahnuť túto rýchlosť bude ešte komplikovanejšie ako celkový prechod na elektrickú energiu v meste.

„Lode s týmto trupom vďaka systému hydrofoil nevytvárajú moto ondoso. Systém sa však aktivuje iba pri určitej rýchlosti, ktorá sa v súčasnosti zdá byť v kontexte lagúny príliš vysoká,“ vysvetľuje odborník.

Myslí si však, že lode môžu mať veľký potenciál mimo centra mesta, napríklad pri ceste na letisko, severnejšie v lagúne alebo pri spájaní Benátok s ostrovmi ako Burano a Pellestrina.

Zdroje: CNN, Candela, YouTube

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá