Švédi sa chcú s CO2 navždy rozlúčiť

  • V súčasnosti je trendom znižovať negatívny dopad na životné prostredie. Do tejto skupiny sa pridáva aj Švédsko, ktoré oznámilo, že do roku 2025 kompletne zamedzí šírenie oxidu uhličitého do atmosféry.
collageoiuz
jamesbond.wikia.com/en.wikipedia.org
  • V súčasnosti je trendom znižovať negatívny dopad na životné prostredie. Do tejto skupiny sa pridáva aj Švédsko, ktoré oznámilo, že do roku 2025 kompletne zamedzí šírenie oxidu uhličitého do atmosféry.

Švédsko sa podpisom Parížskej dohody zaviazalo, že do roku 2050 zníži celkovú produkciu oxidu uhličitého na minimum. Avšak nedávno prijali Švédi zákon, ktorým sa táto doba skráti o 5 rokov. Tento zákon bol schválený švédskym parlamentom, s jasným pomerom 254:41. Švédsko sa tak stane prvou krajinou podpísanou pod túto dohodu, ktorá splní svoj záväzok. Okrem iného vytvoria aj komisiu, ktorá bude kontrolovať celkový progres znižovania emisií v krajine.

Tento záväzok je len ďalším krokom ku celkovej stopke oxidu uhličitého. Už v súčasnosti sa táto krajina môže pýšiť tým, že 50 % elektriny produkovanej v krajine pochádza s obnoviteľných zdrojov a to o 8 rokov skôr ako bolo pôvodne naplánované. Momentálne až 83 % elektrickej energie pochádza z jadrových a vodných elektrární.

zdroj foto: pixabay.com

Najvyšším cieľom krajiny je toto číslo zvýšiť až na stovku, pričom je však potrebné prepnúť všetky časti priemyslu na uhlíkovú neutralitu. Najväčším producentom CO2 emisií v krajine sú osobné autá, kamióny a autobusy verejnej dopravy, ktoré jazdia na benzín či naftu. Znižovanie emisií sa bude krajina snažiť podporiť aj výsadbou väčšieho počtu stromov, ktoré do určitej miery pohlcujú CO2.

„Dnešok je pre Švédsko krokom, ktorým sa krajina dostane do popredia v boji o čistejšie ovzdušie, ku ktorému sa zaviazalo svojím podpisom v Parížskej zmluve“ povedala Isabella Lovin, švédska ministerka životného prostredia a zástupkyňa švédskeho premiéra Stefana Löfvena.

Toto rozhodnutie prichádza z dielne švédskych politikov len pár týždňov potom, čo sa USA rozhodli odstúpiť od Parížskej zmluvy a naopak tak podporiť priemyselné odvetvia, ktoré znečisťujú životné prostredie.

zdroj: iflscience.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá