Švédi začnú revolúciu a vypustia na cesty nákladiaky bez vodiča. Kamionisti nebudú potrební

  • Ambiciózny švédsky startup predstavil autonómne nákladiaky, ktoré ušetria až 60 % nákladov na prepravu tovaru
  • V budúcnosti možno nebudú profesionálni šoféri vôbec potrební
BeFunky-collage - 2020-10-09T174052.306
Pixabay/Hans Braxmeier, Einride
  • Ambiciózny švédsky startup predstavil autonómne nákladiaky, ktoré ušetria až 60 % nákladov na prepravu tovaru
  • V budúcnosti možno nebudú profesionálni šoféri vôbec potrební

Nemá volant, pedále, čelné sklo a vlastne ani kabínu. Švédsky startup Einride predstavil nákladiak, ktorý nepotrebuje šoféra. Funguje ako dron, teda viaceré vozidlá ovláda jeden dispečer. Hoci nejde o prvý autonómny voz na svete, tento je v jednej veci iný. Už v roku 2021 má brázdiť európske cesty, píše magazín The Verge.

Zdroj: Einride

Menšie „drony“ ktoré nelietajú, ale vozia sa po chodníkoch, sa na doručovanie tovaru používajú už dnes. Sú to však skôr nákupné vozíky. Einride predstavil skutočný kamión, ktorý vie odviezť značné množstvo tovaru naraz. Navyše, všetky vozidlá tejto značky sú elektrické, takže svojou prevádzkou neprodukujú žiadne emisie.

V ponuke by mali byť nákladné autá do mesta, ktoré jazdia po zmapovanom území úplne autonómne, ale aj vozidlá, ktoré sa dajú ovládať na diaľku aj na cestách, ktoré auto nepozná. Jeden z typov môže jazdiť aj po diaľnici. 

Vynález Slovákov zmení svet. Predstavili prvú inteligentnú batériu do elektromobilu na svete

Takéto nákladné auto nie je úplne lacné, no napriek tomu Einride tvrdí, že náklady na prepravu vie zredukovať až o 60 percent a emisie až o 90 percent. Dôvod je jednoduchý, firma, ktorá vozidlo používa, nemusí platiť vodiča. Podľa niektorých odhadov môže v budúcnosti kvôli autonómnym vozidlám prísť o prácu 50 až 70 percent profesionálnych šoférov.

Einride je švédsky startup, ktorý má masívnu podporu investorov, ktorí v jeho úspech veria. Vlani získal investíciu 25 miliónov dolárov a tento rok ďalších 10 miliónov. Firma už má funkčné prototypy a nedávno ukázala, že jeden dispečer dokáže riadiť viacero jednotiek naraz.

Myslíš si, že vozidlá bez vodiča nahradia súčasné autá s vodičom?

Zdroj: TheVerge

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech