Vynález Slovákov zmení svet. Predstavili prvú inteligentnú batériu do elektromobilu na svete

  • Inteligentné batérie od InoBat Auto zabezpečujú pre súčasné najvýkonnejšie elektrické vozidlá vo svojich triedach zvýšenie prevádzkového dojazdu takmer o 20 %
  • Vývoj aj výrobu inteligentných batérií bude spoločnosť robiť na Slovensku
BeFunky-collage - 2020-10-09T160906.609
InoBat, TASR/Jakub Kotian
  • Inteligentné batérie od InoBat Auto zabezpečujú pre súčasné najvýkonnejšie elektrické vozidlá vo svojich triedach zvýšenie prevádzkového dojazdu takmer o 20 %
  • Vývoj aj výrobu inteligentných batérií bude spoločnosť robiť na Slovensku

Slovenský výrobca batérií do elektromobilov InoBat Auto predstavil na konferencii Globsec 2020 prvú fyzicky vyrobenú inteligentnú batériu.

Ako informovala spoločnosť, ich vývoj riadi umelá inteligencia, pričom ide o prelomovú technológiu svojho druhu, vďaka ktorej môžu byť batérie komerčne dostupné nielen podstatne rýchlejšie oproti konkurencii, ale aj prispôsobené na mieru pre akékoľvek elektrické vozidlá. Hromadne sa začnú vyrábať na budúci rok.

Inteligentné batérie od InoBat Auto zabezpečujú pre súčasné najvýkonnejšie elektrické vozidlá vo svojich triedach zvýšenie prevádzkového dojazdu takmer o 20 %.

InoBat
zdroj: InoBat

Z hľadiska životného prostredia budú tieto batérie schopné znížiť závislosť od kobaltu. Podľa spoluzakladateľa a CEO InoBat Auto Mariána Bočeka chcú projektom prispieť k uhlíkovej neutralite.

Naším dlhodobým cieľom je odstrániť nikel z našich batérií a ďalej rozvíjať anódové technológie, aby sme sa nakoniec mohli zamerať na 500 Wh/kg. Snažíme sa o zelený prístup v rámci celého dodávateľského reťazca, čoho dôkazom je okrem iného aj to, že naša linka vo Voderadoch bude využívať obnoviteľné zdroje energie,“ uviedol.

„Slovenská Gigafactory“ už stojí. Časom chce vyrobiť 240 000 batérií ročne, zamestná 150 ľudí

Výskumno-vývojové centrum a výrobná linka InoBat Auto sa začnú stavať ešte v tomto roku, pričom výroba prvých lítium-iónových batériových článkov je naplánovaná na rok 2021.

Po výskumno-vývojovom centre a výrobnej linke bude do roku 2025 nasledovať 10 GWh gigatováreň, ktorá výrazne znásobí výrobné kapacity pre európsky trh s elektrickými autami.

Za InoBat Auto stojí konzorcium investorov a technologických spoločností, vrátane vedúceho investora IPM Group. Medzi strategických investorov a partnerov patria ČEZ, Matador, AEN, Across, MSM Group, Manz AG a Wildcat Discovery Technologies.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK