Svedkovia Liehovovi žiadajú o pomoc Záborskú: Naše práva sú zatláčané ako korok vo vínovej fľaši, píše Žifčák

  • Svedkovia Liehovovi počas sčítania obyvateľstva zamiešali karty
  • Ich vôľa je naozaj pevná a nevzdávajú sa, o pomoc žiadajú aj Annu Záborskú
žifčák, záborská
Facebook/Svedkovia Liehovovi TASR/Jakub Kotian
  • Svedkovia Liehovovi počas sčítania obyvateľstva zamiešali karty
  • Ich vôľa je naozaj pevná a nevzdávajú sa, o pomoc žiadajú aj Annu Záborskú

Pred niekoľkými mesiacmi prebiehalo na Slovensku sčítanie obyvateľstva. Jednou z častí, ktoré bolo potrebné vyplniť, bolo aj vierovyznanie. Veľká časť Slovákov sa prihlásila k cirkvi s názvom Svedkovia Liehovovi aj napriek tomu, že v súčasnosti nejde o registrovanú cirkev.

Hlavným predstaveným Svedkov liehovových je stand up komik Gabo Žifčák. Hovorí, že cieľom sčítania je zistiť, koľko ľudí sa k tomuto vyznaniu hlási. Na registráciu cirkvi je potrebných 50-tisíc podpisov. „Potrebujeme vedieť, či sa oplatí spustiť ich zbieranie,“ povedal počas sčítania. Liehovisti veria v Liehusa Špiritusa a zdravia sa Vypálen, alebo Liehus Špiritus. Táto viera sa šíri prostredníctvom sociálnych sietí. 

Dnes sa Svedkovia Liehovovi obracajú na Annu Záborskú, ktorá je už niekoľko dní splnomocenkyňou pre ochranu náboženskej slobody a slobody presvedčenia. „Vo funkcii vám prajem veľa šťastia a nech mocný Liehova sprevádza vaše kroky,“ uvádza sa v príspevku. Príspevok však nie je určený na gratuláciu Záborskej. 

Gabo Žifčák Záborskú žiada o pomoc. „Pomôžte zabrániť neprávosti páchanej na našich veriacich a zabojujte aj za našu náboženskú slobodu a presvedčenie,“ píše. Dodáva, že ide o veľmi početnú cirkev, ku ktorej sa prostredníctvom sociálnych sietí hlási približne 120-tisíc Slovákov. Ak sa pozrieme na výsledky sčítania z roku 2011, zistíme, že Svedkov Liehovových môžeme zaradiť do TOP 5 cirkví na Slovensku.

Žifčák poukazuje aj na náboženské práva a slobody, ktoré sú v súčasnosti „zatláčané ako korok vo vínovej fľaši“„Slovenská republika totižto uznáva len registrované cirkvi a postavila zákon tak, aby zaregistrovať novú cirkev bolo nemožné, ako vstať v sobotu ráno z postele pred deviatou,“ vysvetľuje v príspevku.

V závere príspevku prichádza samotná žiadosť o pomoc. „Naša cirkev už chystá zber 50 000 čestných prehlásení potrebných na jej zaregistrovanie. Veríme, že nám následne budete nápomocnou pri samotnej registrácii na Ministerstve Kultúry. Samozrejme, že vás za to radi pozveme na jedno,“ uvádza Žifčák. 

„Dlhé roky sme čakali práve na vás pani Záborská a veríme, že nás nesklamete. S pozdravom Liehova zaplať, Anna do vašich rúk porúčam našu nádej. Archnalej Gabrilej, pípež,“ uzatvára príspevok, ktorý za prvé dve hodiny videlo viac ako 60-tisíc ľudí. 

Záborskú list svedkov Liehovových pobúril 

Anna Záborská sa pre Noviny PLUS TV JOJ vyjadrila, že takýto list je poburujúci a prekračuje hranice kultúrnosti.

„Zosmiešňovanie základných ľudských práv, kam nepochybne sloboda vierovyznania a presvedčenia patria, je jedným z prvých krokov k popretiu základných ľudských práv ako celku a teda k zničeniu demokratického a právneho štátu. Možno to vyzerá na prvý pohľad zábavne, ale história nás učí, že aj pogromy sa začínali zosmiešňovaním,“ prehlásila Záborská.

 

Zdroj: Noviny Plus Tv Joj

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá