Švédska firma vymyslela mikročip. Svoj Covid Pas si budeš môcť zaviesť priamo do tela

  • Mikročip bude môcť byť nosičom rôznych informácií
  • Okrem Covid Pasu bude môcť prenášať aj napríklad vizitky alebo mhd karty
  • Podľa riaditeľa firmy je najdôležitejšie, aby vynález nenarušil súkromie
céruzka
Northwestern University
  • Mikročip bude môcť byť nosičom rôznych informácií
  • Okrem Covid Pasu bude môcť prenášať aj napríklad vizitky alebo mhd karty
  • Podľa riaditeľa firmy je najdôležitejšie, aby vynález nenarušil súkromie

Ak patríš k ľuďom, ktorí svoj telefón často zabúdajú doma, možným riešením bude pre teba vynález švédskeho technologického start-upu. Tí v súvislosti s aktuálnou situáciou vymysleli očkovací certifikát, ktorý budeš mať vždy pri sebe, aj v prípade, že nebudeš mať mobil alebo peňaženku pri sebe. 

Covid Pas budeš mať totiž vo svojom tele, informuje Business Insider. Nie je to metafora. Švédska firma Dsruptive Subdermals vytvorila mikročip, ktorý si človek vloží do tela, a po naskenovaní sa zobrazia informácie o očkovaní a testovaní jedinca. Implantát je veľký 2×16 milimetrov.

Covid Pas vždy so sebou

Čip si nechal vložiť aj riaditeľ firmy. „Chcel som mať svoj Covid Pas vždy so sebou,“ povedal Hannes Sjoblad.

Čip sa dá naskenovať aj telefónom. Aplikácia nemala problém zobraziť pas, ktorý majú rovnaký v celej Európskej únii. 

V poslednej dobe sa niekoľko obyvateľov Švédska sa rozhodlo implantovať si do tela čipy s rôznymi informáciami. Väčšinou to boli vizitky, karty na verejnú dopravu, zdravotné karty a teraz už aj Covid Pasy.

čip mikročip sonda meranie telo
zdroj: Chen Shi/Columbia Engineering

Čipový implantát stojí 100 €, zariadenie môžete používať iba tri, štyri roky,“ upozorňuje firma potenciálnych zamestnancov.

Covid Pas je len jeden z možných využití takého čipu. Riaditeľ firmy dúfa, že takáto technológia sa stane bežnou súčasťou života, píše RTE

Tieto implantáty nemajú batériu. Samy nedokážu prenášať signál. Takže sú v podstate pasívne. Len existujú,“ povedal Sjoblad. „Nikdy nedokážu zdieľať polohu, aktivujú sa iba vtedy, keď sa ich dotknete smartfónom, takže ich nemožno použiť na sledovanie polohy.“

zdroj: TASR/Martin Baumann

Prioritou je súkromie

Švédsky podnikateľ dodal, že je preňho prioritou, aby sa čipy nezneužívali a to najmä na narušenie súkromia jedincov.

Aj keď uznal, že mnohí „ľudia vnímajú čipové implantáty ako desivú technológiu, hlavne ako technológiu sledovania“, Sjoblad povedal, že namiesto toho by sa mali považovať za jednoduchú identifikačnú technológiu.

Implantáty sú dobrovoľné a ak by ich niekto zaviedol ako povinné pre väzňov alebo starších ľudí v domovoch dôchodcov, firma zakročí. Sjobald je proti takému využívaniu jeho čipov. Podľa neho nikto nemôže nútiť nikoho vložiť si do tela implantát.

„Aktualizácia implantátu je jednoduchá, môžete použiť aplikáciu v telefóne na zmenu informácií, ktoré sú v čipe. Takže môžem na čip pridávať nové informácie každý deň — včera to bol môj Linkedin, dnes je to môj certifikát COVID, zajtra môže to byť niečo iné,“ upresňuje riaditeľ firmy.

Spoločnosť sa dlhodobo zaoberá výrobou čipov, ktoré by fungovali ako nositeľ informácií. Nedávno predstavili čip, ktorý meria teplotu tela.

Zdroje: Business Insider, RTE

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá