Švédske morské bóje dokážu vyprodukovať päťkrát viac energie ako súčasne technológie

  • V dnešnej dobe získavame obnoviteľnú energiu predovšetkým z prírodných procesov. Prečo ju teda nezískavať z morských vĺn?
collage
  • V dnešnej dobe získavame obnoviteľnú energiu predovšetkým z prírodných procesov. Prečo ju teda nezískavať z morských vĺn?

Morské vlny, ktoré vznikajú v dôsledku pôsobenia vetrov na morskú hladinu, môžu byť zdrojom značného množstva energie. Koncept energie morských vĺn je pomerne nový a technológie na jej získavanie sú stále pomerne drahé, najmä ak ide o výrobu elektrickej energie vo veľkom množstve. Švédska spoločnosť CorPower Ocean však zostrojila špeciálnu bóju, ktorá je až prekvapivo produktívna. Len jedna malá bója dokáže z oceánu vyprodukovať dostatok elektrickej energie pre 200 domácností.

zdroj článku: assets.inhabitat.com

Len 7,92 metrov široká bója je päťkrát efektívnejšia než iné konkurenčné technológie, najmä vďaka pridaniu fázy riadenej oscilácie, ktorá zvyšuje intenzitu energie. Odhaduje sa, že v prípade zriadenia farmy so stovkami bójí, ktoré by boli schopné súčasne produkovať čistú elektrickú energiu, by mohlo byť až 20 percent z celkovej produkcie elektrickej energie na Zemi zásobovanej energiou morských vĺn.

zdroj: assets.inhabitat.com

Keďže je oceán neustále v pohybe, energia morských vĺn by mohla byť oveľa efektívnejšia ako napríklad slnečná či veterná energia. Výroba elektrickej energie pomocou vĺn je čistá a nevznikajú pri nej žiadne emisie oxidu uhličitého.

Až doposiaľ model konvertora energie morských vĺn zvládol všetky testy s prehľadom, preto sa teraz tím z CorPower Ocean vydáva na otvorenú vodu, kde otestuje túto prevratnú technológiu aj v teréne.

zdroj článku: inhabitat.com zdroj titulnej fotografie: koláž innoenergy.com/assets.inhabitat.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech