Švédsko je inšpiráciou a ponaučením zároveň: Ako jedna z najvyspelejších krajín sveta bojuje s koronou

  • Nárast počtu infikovaných pacientov koronavírusom vo Švédsku bol do konca februára postupný a mierny
  • Koncom apríla Švédi zaznamenali viac ako 1 000 úmrtí zapríčinených vírusom
  • Švédi aj napriek uvoľnenejším opatreniam majú oproti Slovákom istú výhodu
švédsko
Unsplash/LORA
  • Nárast počtu infikovaných pacientov koronavírusom vo Švédsku bol do konca februára postupný a mierny
  • Koncom apríla Švédi zaznamenali viac ako 1 000 úmrtí zapríčinených vírusom
  • Švédi aj napriek uvoľnenejším opatreniam majú oproti Slovákom istú výhodu

Švédsko je dlhodobo krajinou, ktorej akoby sa pandémia vôbec netýkala. Portál Quartz koncom apríla informoval o otvorených reštauráciách a baroch, pričom otvorené zostali dokonca aj nočné kluby. Žiaci základných škôl aj naďalej dodržiavali pravidelnú školskú dochádzku, zatiaľ čo tí, ktorí nemohli pracovať z domu, stále chodili do práce.

Následky nedostatočných opatrení na seba nenechali dlho čakať

Zo štatistík Statista je evidentné, že priebeh koronavírusu vo Švédsku bol do konca februára až prvých marcových dní pokojný. Od 4. do 25. februári Švédi denne evidovali iba jeden prípad nákazy. Čísla začali rapídne stúpať až od 26. februára, pričom do 5. marca evidovali už 86 nakazených.

Zlom prišiel 6. marca, odkedy sa počet nakazených neustále zvyšoval. 1. apríla Švédi evidovali 5 320 infikovaných pacientov a čísla neklesali ani v máji. Do 20. mája stúpol počet pacientov nakazených koronavírusom na číslo presahujúce 30 000.

Stávka na individuálna zodpovednosť

Za uvoľnené opatrenia sa Švédsko stretlo s množstvom kritiky od iných krajín. „Švédsko vníma Covid-19 ako maratón, nie ako šprint,“ vysvetlila pre BBC koncom apríla švédska premiérka Isabella Lovin. Vo vyše minútovom videu spomenula aj kritiku Švédska za to, že neberie pandémiu dostatočne vážne. Toto tvrdenie ale označila za mýtus.

Základný rozdiel medzi Švédskom a Slovenskom nespočíva ani tak v opatreniach, ako v ich prístupe. Kým na Slovensku vláda zaviedla celoplošné opatrenia, za ktorých nedodržanie hrozili pokuty, švédska vláda apeluje na individuálnu zodpovednosť.

švédsko
zdroj: Unsplash/Gunnar Ridderström

Prísne nariadenia neboli potrebné ani počas sviatkov 

Zdá sa však, že Švédi skutočne vedia prevziať zodpovednosť za svoje vlastné činy. Podľa informácií portálu Quartz sa mobilita Švédov počas Veľkej noci znížilo o 90 percent. Stalo sa to aj napriek tomu, že vláda neprikázala lyžiarskym centrám úplne uzavrieť svoje prevádzky.

Porovnateľne iná situácia sa týka aj nemocníc. Kým Slovensko muselo zriaďovať tri špeciálne nemocnice, švédski lekári dokázali operovať v štandardných priestoroch aj podmienkach.

Za pomerne rýchlu dobu dokázali sprístupniť ďalšie lôžka na jednotke intenzívnej starostlivosti a boli neustále pripravení na zhoršenie stavu.

Švédom hrá do karát aj počet osôb v priemernej domácnosti 

Napriek pozitívnym správam 15. apríla dosiahlo Švédsko neveselý míľnik. Podľa informácií The Guardian v krajine na následky koronavírusu umrelo viac ako 1 000 pacientov. Švédi tak začali doplácať na prvotné uvoľnené opatrenia a fakt, že v krajine sa nekonal žiadny lockdown.

The Guardian ďalej informuje o výhode, ktorú má väčšina švédskych domácností. Ako dokazujú štatistiky Eurostat, švédsku domácnosť poväčšine tvorí jedna, prípadne dve osoby. Je preto jednoduchšie dodržiavať istý spoločenský dištanc. 

Podľa informácií Forbesu zaznamenalo Švédsko s 10 miliónmi obyvateľov 3 582 úmrtí. To je viac, ako Nórsko s 232 úmrtiami na 5 milióna obyvateľov či Dánsko s 537 úmrtiami na 5,5 milióna obyvateľov.

Švédska vláda aj napriek tomu tvrdí, že koronavírus je dlhodobým bojom. Okrem toho Švédsko nemá ministerskú vládu. Jednotliví ministri majú preto vo svojich rukách menšie právomoci. Z toho vyplýva, že Švédsko je skutočne odkázané na dôveru vo vlastných občanov a ich individuálnu zodpovednosť. 

Zdroje: Quartz, Statista, BBC, The Guardian, Eurostat, TV JOJ, YouTube/Folkhälsomyndigheten Sverige, Forbes, Verfassungblog

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech