Svet bojuje s „chodiacim zápalom pľúc“. Najviac postihuje jednu skupinu ľudí

  • Odborníci varujú pred infekciou, ktorá postihuje najmä deti
  • Šíri sa veľmi rýchlo a má veľmi známe príznaky - horúčka a suchý kašeľ
Na snímke je žena so zápalom pľúc
Ilustračné foto, Sewcream Studio
  • Odborníci varujú pred infekciou, ktorá postihuje najmä deti
  • Šíri sa veľmi rýchlo a má veľmi známe príznaky - horúčka a suchý kašeľ

Odborníci varujú pred infekciou, ktorá postihuje najmä deti. Ako píše český portál CNN iprima.cz, šíri sa veľmi rýchlo a má veľmi známe príznaky, akými sú horúčka a suchý kašeľ. Ochorenie sa prenáša kvapôčkami z nosa alebo hrdla nakazenej osoby.

Prezident pobočky Austrálskej lekárskej asociácie (AMA) Michael Bonning pre news.com povedal, že Austrália práve zaznamenáva vysoký výskyt mykoplazmovej pnenumónie, čím nasleduje Áziu, Severnú Ameriku a Európu.

„Pozorujeme viac prípadov, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu. Niekedy sa tomu hovorí ‚chodiaci zápal pľúc‘, pretože ľudia môžu vyzerať relatívne dobre, ale v skutočnosti majú príznaky, ktoré pretrvávajú až mesiac,“ popísal Bonning. Doplnil, že mykoplazmová pneumónia postihuje najmä deti vo veku od troch do siedmich rokov.

„V tomto období je miera nakazenia najvyššia, pretože sú v kontakte s ostatnými deťmi,“ uviedol.

Vyšší počet prípadov hlásia aj niektoré európske krajiny. Ako píše CNN, rastú tak obavy z novej pandémie. Dánski zdravotníci uviedli, že výskyt mykoplazmy u nich už dosiahol epidemickú úroveň. Podľa dánskeho inštitútu Statens Serum Institute sa počet prípadov za posledných päť týždňov strojnásobil a počas zimy sa očakáva ďalší nárast.

Môže mať omnoho väčšie dôsledky

Úradujúca riaditeľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Maria Van Kerkhove pre pripravenosť na epidémie a ich prevenciu však uviedla, že nárast respiračných ochorení zodpovedá tomu, „s čím väčšina krajín zápasila pred rokom alebo dvoma“.

Počas minuloročného novembra sa toto zákerné ochorenie, ktoré napadá pľúca, vyskytlo v Číne. Epidemiológ Roman Prymula v tom čase povedal, že infekcia môže mať väčšie dôsledky. „Je otázkou, či to náhodou nie je začiatok nejakej ďalšej nepríjemnej udalosti, ktorá môže mať celosvetový dopad. V tejto chvíli je ťažké predbiehať. Dúfam, že postupne prídu nejaké výsledky,“ povedal Prymula pre české CNN iprima.

Mycoplasma pneumoniae je nákazlivá baktéria spôsobujúca infekcie dýchacích ciest, ktorá sa šíri kvapôčkami z nosa a hrdla infikovaných ľudí pri kašľaní a kýchaní. Zvyčajne sa rýchlo rozširuje v preplnených oblastiach, ako sú školy, univerzitné internáty, alebo v domovoch sociálnych služieb. Mykoplazmové infekcie sa vyskytujú hocikedy počas roka, avšak najčastejšie v jesenných a zimných mesiacoch.

Inkubačná doba sa pohybuje medzi 1 až 4 týždňami. Doba trvania mykoplazmovej infekcie je zhruba 10 dní, no v prípade, že je infekcia vážna, môžu príznaky pretrvávať aj mesiac.

Ako sa ďalej píše a webe lekar.sk, častým následkom tejto infekcie je atypická pneumónia (zápal pľúc), tracheobronchitída (zápal priedušnice a priedušiek) a zápaly uší. Ak hovoríme o atypickom zápale pľúc, musí dôjsť k pôsobeniu aj iných baktérií, ako sú pre vznik zápalu pľúc. 

Príznaky sa môžu líšiť od príznakov typického zápalu pľúc, ktorý je spôsobený bežnými baktériami, ako sú Streptococcus a Haemophilius. Pacienti so streptokokovou pneumóniou majú príznaky:
  • horúčka,
  • dýchavičnosť,
  • bolesť na hrudníku,
  • kašeľ,
  • vykašliavanie.
Príznaky pri mykoplazmovej pneumónii:
  • mierne zvýšená teplota,
  • suchý kašeľ,
  • únava.

V zriedkavých či neliečených prípadoch môže byť infekcia nebezpečná a poškodiť srdce alebo centrálny nervový systém.

Zdroje: CNN iprima, News.com, lekar.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá