Svet komiksov ovládli Dve bodky. Rozprávajú po východniarsky a podobajú sa detskej kresbe

  • Dve malé bodky rozprávajúce po východniarsky prinášajú na Instagrame humorné a výstižné komiksové dialógy
  • Autor Dvoch bodiek nám povedal, ako táto myšlienka vznikla
  • Od ostatných profilov sa odlišujú najmä tým, čo z nich vyžaruje
Dve bodky
Dve bodky, Instagram/Dvebodky
  • Dve malé bodky rozprávajúce po východniarsky prinášajú na Instagrame humorné a výstižné komiksové dialógy
  • Autor Dvoch bodiek nám povedal, ako táto myšlienka vznikla
  • Od ostatných profilov sa odlišujú najmä tým, čo z nich vyžaruje

Instagramový profil Dve bodky, alebo takzvaný „šaleny vychodňarsky komiks“, je príbeh dvoch kreslených bodiek, ktoré v každom príspevku zažijú niečo nové. Rozprávajú sa o nude, láske, vzťahoch, len tak o ničom a zároveň o tom, čo by mohlo trápiť každého človeka.

Ako nám povedal samotný autor dvoch bodiek, „postavičky vznikli na voľnočasovom krúžku komiksového kreslenia s deťmi, ako pomôcka pre tých, ktorí akože nevedia kresliť.“

Postavičky si však od roku 2019 našli svoje miesto  aj u ľudí na Instagrame a príbeh dvoch bodiek sleduje už viac ako 33-tisíc ľudí.

Ondrej z Košíc hovorí, že profil Dve bodky má slúžiť ako odkaz na schopnosť či neschopnosť kritického myslenia. Niekedy poberie inšpiráciu z rozhovorov, ktoré započuje, ale častokrát sa práve jednoduchosťou a čistotou Dvoch bodiek snaží vyjadriť k nejakej spoločenskej téme.

Ondrej zvládne nakresliť a napísať taký komiks, kde bodky dokážu jedným dialógom vystihnúť to, čo sa nám v hlave odohráva celý deň.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Dve Bodky (@dve_bodky)

Ta furt sú univerzálne a inovatívne

Každý jeden komiks v sebe ukrýva humor, bezprostrednosť a jednoduchosť. Dve bodky majú vlastné charakterové črty, na základe ktorých môže autor formovať príspevky. Zaujímavé je, ako o nich hovorí: „V každom príbehu sú nejaké iné. Univerzálne dokážu projektovať akýkoľvek charakter.“

Keď sme sa autora pýtali, či by nechcel založiť ďalší profil a začať kresliť aj o bratislavských dvoch bodkách, jeho odpoveď bola viac než jasná: „Však tam boli na návšteve a doteraz na to UFO spomínajú.“

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Dve Bodky (@dve_bodky)

Hneď po uverejnení príspevku o bratislavskom UFE a o mimozemšťanoch žijúcich v hlavnom meste prišla komiksová kresba, ktorá hovorila o „zožratí umelcov“, vrátane dvoch bodiek. Niekoľko ďalších postov sa nieslo v duchu pátrania po dvoch bodkách, čo mohlo byť pre čitateľov oživením, no niektorí pod príspevky písali, ako im bodky chýbajú a potrebujú ich každý deň.

Nakoniec sa našli a mohli ďalej pokračovať vo svojom životnom poslaní.

Komiks nie je o peniazoch, ide o humor a radosť

Instagramové profily, ilustračné príbehy či profily s citátmi sú zväčša sponzorované nejakou firmou, prípadne ponúkajú svoj vlastný merch. To, čím sú dve bodky odlišné, je práve striktné vyhýbanie sa spoluprácam a nepodporovanie reklamy.

Autor tým chce poukázať na to, že komiks dokáže robiť každý a každý nejak inak. Pre neho dve bodky nie sú o peniazoch. Ako uviedol pod jedným príspevkom: „Ide skôr o hľadanie férového modelu, ktorý by sa dal odporučiť pre ďalších umelcov. Originál viem predať ako autor, z toho by som mohol vyžiť, ale nechcem robiť aj obsah, aj rámovanie, aj aukčnú sieň, aj zásielkovňu – na to treba komunitné produkčné prostredie,“ odpovedal na komentár.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Dve Bodky (@dve_bodky)

Keďže jednotlivé príbehy dvoch bodiek na seba nenadväzujú, čitateľ nepríde o žiadnu časť z príbehu, ktorá by nasledovala za sebou. Ondrej však už uverejnil niekoľko postov po sebe, ktoré tvorili seriál s názvom Marika kráľovna pokladou, či absurdne humorný a krásne jednoduchý 5-dielny seriál Schody poznania, kde sa dve bodky rozprávajú o tom, kam môžu schody, ktoré vidia, viesť.

To, čo bodky vyžarujú, aké sú, ako sa rozprávajú, ako sa správajú a aké rozhovory vedú, bol zámer autora. Priniesť ľuďom humor a radosť. Ako nám prezradil Ondrej, on sa pri nich baví tiež.

K Dvom bodkám samotný Ondrej

Ondrej nespravuje len tento komiks. Na svojom profile @ondrejzkosic má mnoho ďalších. Tu je to aj postava muža, no môžeme sa len domnievať, či takto Ondrej skutočne vyzerá.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Ondrej z Košíc (@ondrejzkosic)

Postava na tomto profile taktiež zaujíma stanovisko k rôznym témam a cez krátku a výstižnú vetu či myšlienku dokáže vyjadriť čokoľvek, čo zaujíma univerzálneho človeka. Vystihne to, na čo myslí, čo inak opísať nevie, či to, čo mu často behá po rozume.

Zdroj: Instagram

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech