Svet má dnes dva lieky, ktoré vyliečili desiatky ľudí s koronavírusom. Austrália spúšťa veľké testovanie

  • Austrálski lekári už niekoľko týždňov úspešne liečia pacientov s koronavírusom pomocou liekov na HIV a maláriu
  • Toto testovanie teraz plánujú robiť v 50-tich nemocniciach po celej krajine
cann
unsplash.com/pexels.com
  • Austrálski lekári už niekoľko týždňov úspešne liečia pacientov s koronavírusom pomocou liekov na HIV a maláriu
  • Toto testovanie teraz plánujú robiť v 50-tich nemocniciach po celej krajine

Kaletra je liek určený na liečbu HIV. Podáva sa ľuďom s vírusom aby zabránil jeho vyústeniu do AIDS. Ide o liek z triedy inhibítorov proteázy, ktoré sa naviažu na enzým vírusu, ktorý je nevyhnutný pre jeho reprodukciu, informuje Daily Mail. Vďaka tomu zabráni procesu, ktorý vírus využíva pre svoju reprodukciu a zabráni tak jeho ďalšiemu šíreniu.

Druhým testovaným liekom je chloroquine fosfát. Ide o antimalarikum – zabíja parazity malárie v krvi a zastavuje tak postup tejto tropickej choroby.  Testy tohto lieku v Číne preukázali, že má potenciál v boji proti koronavírusu.

Posted by AORTA Company Limited on Thursday, March 5, 2020

Testy v Austrálii, vykonané na pacientoch, ktorí boli medzi prvými nakazenými koronavírusom boli úspešné a títo pacienti sa uzdravili. Austrália preto plánuje liečiť týmto spôsobom pacientov nakazených koronavírusom aj v ďalších 50-tich nemocniciach po celej krajine.

Tieto dve liečivá sa môžu podávať ako tablety a ich výhodou je, že sa už bežne vyrábajú. Lekári a vedci teraz plánujú ďalej porovnávať účinky týchto liekov, pri podávaní jednotlivo aj v kombinácii. Vláda v krajine vyčlenila 13 miliónov dolárov pre výskumných pracovníkov, aby zabezpečila urýchlenie prípadnej liečby.

Oba lieky boli využívané na boj s koronavírusom aj v iných krajinách. Vo Francúzsku prebehla malá štúdia, kde lekári testovali lieky proti malárii. Táto liečba preukázala, že len 25 % liečených pacientov stále prejavovalo známky vírusu, oproti 90 % pacientov v skupine, ktorej tento liek nepodali.

Lopinavir a ritonavir, hlavné zložky liekov na boj s HIV boli zase testované v Číne na 199 pacientoch s ochorením na COVID-19. Výsledky neboli veľmi pôsobivé, no preukázali, že u pacientov, ktorým bol tento liek podávaný, sa znížil čas strávený na intenzívnej starostlivosti na takmer polovicu.

Momentálne na vývoji vakcíny proti COVID-19 pracuje okolo 35 spoločností na celom svete. Americké spoločnosti Moderna a Inovio Pharmaceuticals sú v súčasnosti vo fáze testovania.

Nový minister zdravotníctva Marek Krajčí verí, že boj s koronavírusom vyhráme

Nový minister zdravotníctva Marek Krajčí verí, že boj s neviditeľným nepriateľom všetci vyhráme. Uviedol to v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom na jeho prvej tlačovej konferencii v pozícii ministra. Zároveň informoval, že Slovensko má k dispozícii 3-tisíc testov na nový koronavírus. V sobotu sa pritom otestovalo 450 vzoriek, informuje SITA.

Ďalšie testy sú podľa neho objednané, nevie však, v akom množstve a či ich bude dostatok. Rýchlotesty podľa Krajčího nedokážu pomôcť, vykazovali by totiž veľmi veľa falošných výsledkov. Pripomenul, že na Slovensku je 178 pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19, čo je zatiaľ najväčší nárast za deň. Viac ako polovica z nových prípadov má byť z Bratislavy a jej okolia.

Toto obdobie podľa nového šéfa rezortu zdravotníctva preverí súdržnosť a charakter občanov. Ako uviedol, do politiky prišiel s presvedčením, že bude slúžiť ľuďom. „Moja cesta ma doviedla až do situácie, kedy musím prevziať zodpovednosť v pozícii ministra zdravotníctva, a to vo veľmi ťažkej situácii,“ konštatoval. Dodal, že potrebujeme všetci stáť za sebou a pomáhať si. Ak sa podľa neho dobre pripravíme, následky, ktoré táto choroba prináša, môžeme obmedziť na minimum.

Na pôde ministerstva chce Krajčí zachovať kontinuitu a má záujem pracovať so všetkými, ktorí budú mať elán a nadšenie. Okrem iného je podľa neho nevyhnutné začať stavať nemocnicu na Rázsochách. Zamerať sa chce aj na pomoc Rómom.

Tých, ktorí budú na Slovensko repatriovaní, požiadal o dodržiavanie karantény. Poďakoval tiež všetkým zdravotníkom a požiadal, aby sa všetci občania dostatočne chránili.

Zdroje: dailymail.co.uk, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech