Svet ostal v šoku, voľby v Namíbii vyhral Adolf Hitler. Neusilujem sa o svetovládu, tvrdí

  • Adolf Hitler sa dostal k moci v demokratických voľbách
  • Zdanie však klame, nejde o lekciu histórie, ale o najnovšie informácie z bývalej nemeckej kolónie Namíbia
  • Muž, ktorý dostal meno po vodcovi tretej ríše, tam zvíťazil vo voľbách do miestnej samosprávy
Wikimedia/Bundesarchiv, Youtube/World News
  • Adolf Hitler sa dostal k moci v demokratických voľbách
  • Zdanie však klame, nejde o lekciu histórie, ale o najnovšie informácie z bývalej nemeckej kolónie Namíbia
  • Muž, ktorý dostal meno po vodcovi tretej ríše, tam zvíťazil vo voľbách do miestnej samosprávy

Namíbijský politik pomenovaný po nacistickom diktátorovi Adolfovi Hitlerovi zaznamenal drvivé víťazstvo v regionálnych voľbách. Informovala o tom stanica BBC s odvolaním sa na nemecké médiá.

Adolf Hitler Uunona z vládnucej strany Ľudová organizácia Juhozápadnej Afriky (SWAPO) bol minulý týždeň zvolený za člena regionálneho zastupiteľstva na severe krajiny za volebný obvod Ompundja. Podporilo ho 85 percent voličov.

Politik získal mandát za necelých 5 000 občanov volebného obvodu Ompundja, ktorý sa dlho považoval za jednu z bášt SWAPO.

Soros je ako Hitler, povedal maďarský politik. Maďarov a Poliakov prirovnal k prenasledovaným Židom

Politik v rozhovore pre štvrtkové vydanie nemeckých novín Bild uviedol, že s nacistickou ideológiou nemá „nič spoločné“. Adolf je, ako aj iné nemecké mená, v Namíbii, ktorá bola kedysi nemeckou kolóniou, bežným krstným menom.

Uunona tvrdí, že jeho otec, ktorý ho pomenoval po nacistickom vodcovi, „pravdepodobne nechápal, čo to meno predstavuje“.

Zdôrazňuje, že nechce byť spájaný s  nacistami. V rozhovore pre nemecký denník Bild Uunona pripustil, že od ľudí často dostáva extrémne reakcie, keď počujú jeho meno.

Mal by si podľa teba tento politik zmeniť meno?

„Ako dieťa som to považoval za úplne normálne meno. Až keď som vyrástol, uvedomil som si, že tento muž, Adolf Hitler, si chcel podmaniť celý svet. Ja s tým nemám nič spoločné,“ uviedol Uunona, ktorý si však svoje nezvyčajné meno nehodlá zmeniť.

Around The World in 90 Seconds with Mr.Brawn Powered By Airtel Uganda ● A politician called Adolf Hitler Uunona has…

Posted by 91.2 CROOZE FM on Thursday, December 3, 2020

Vo verejnom priestore sa namíbijský politik snaží fungovať ako Adolf Uunona. Muž hovorí, že jeho žena ho bežne volá Adolf. „To, že sa tak volám, ešte neznamená, že chcem dobyť Oshanu. Neusilujem sa o svetovládu,“ zdôraznil Uunona.

Namíbia bola v rokoch 1884 – 1915 nemeckou kolóniou s názvom Nemecká juhozápadná Afrika. Domorodí obyvatelia krajiny boli vyvražďovaní kolonizátormi. Nemci založili v Namíbii koncentračný tábor, v ktorom zahynuli desaťtisíce ľudí. Historici tieto udalosti označujú za prvú genocídu 20. storočia.

Vplyv Nemecka na kultúru Namíbie je stále viditeľný. Svedčia o tom nemecky znejúce názvy miest i malá nemecky hovoriaca komunita. V krajine nájdeš tiež veľa budov typických pre nemecké architektonické trendy.

Po prvej svetovej vojne sa Namíbia dostala pod správu Juhoafrickej únie (neskoršej Juhoafrickej republiky) ako Juhozápadná Afrika, nezávislosť získala v roku 1990. Stredoľavicová SWAPO vzišla z namíbijského hnutia za nezávislosť a v krajine vládne od roku 1990.

Zdroje: BBC, Bild

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech