Soros je ako Hitler, povedal maďarský politik. Maďarov a Poliakov prirovnal k prenasledovaným Židom

  • Obľúbený cieľ konšpirátorov George Soros sa stal opäť témou číslo jedna v Maďarsku aj v Spojených štátoch
  • Vlnu pobúrenia vyvolal kultúrny komisár maďarskej vlády Szilárd Demeter, ktorý označil miliardára za „liberálneho Führera“
  • Maďarsko a Poľsko prirovnal k prenasledovaným Židom. Opozícia volá po jeho odvolaní, pobúrené sú aj židovské organizácie
  • V USA sa šíril na sociálnych sieťach hoax, podľa ktorého mal byť Soros zatknutý v súvislosti s volebnými podvodmi
TASR/AP, Ronald Zak
  • Obľúbený cieľ konšpirátorov George Soros sa stal opäť témou číslo jedna v Maďarsku aj v Spojených štátoch
  • Vlnu pobúrenia vyvolal kultúrny komisár maďarskej vlády Szilárd Demeter, ktorý označil miliardára za „liberálneho Führera“
  • Maďarsko a Poľsko prirovnal k prenasledovaným Židom. Opozícia volá po jeho odvolaní, pobúrené sú aj židovské organizácie
  • V USA sa šíril na sociálnych sieťach hoax, podľa ktorého mal byť Soros zatknutý v súvislosti s volebnými podvodmi

Obľúbený cieľ konšpirátorov George Soros sa stal opäť témou číslo jedna v Maďarsku aj v Spojených štátoch.

Vlnu pobúrenia vyvolal kultúrny komisár maďarskej vlády Szilárd Demeter, keď amerického podnikateľa s maďarskými koreňmi označil za „liberálneho Führera“. Nemecké slovo Führer býva v slovenskom jazyku označované ako jedno so synoným pre Hitlera.

Učinil tak v sobotnom článku v provládnom médiu Origo. Demeter, ktorý je aj šéfom Literárneho múzea Petofiho v Budapešti v článku uviedol, že je „liberálny führer a jeho liberálno-árijská armáda ho zbožšťuje viac ako Hitlera vlastní“.

George Soros prvýkrát prehovoril o tom, ako mu nadávajú hejteri a konšpirátori. Jedna vec ho teší

Demeter vo svojom stanovisku uviedol, že Európa sa stala „plynovou komorou Georga Sorosa“, čo je odkaz na plynové komory, ktoré nacisti používali na hromadné zabíjanie Židov. „Jedovatý plyn prúdi z tobolky multikultúrnej otvorenej spoločnosti, ktorá je pre európsky spôsob života smrteľná,“ napísal Demeter, pričom prirovnal Maďarsko a Poľsko k prenasledovaným židom.

Opozícia volá po odvolaní 

Podľa portálu DW Demeter vo svojom nedeľňajšom vyhlásení uviedol, že svoj článok stiahne, nezávislé od toho, aké názory zastáva. „Pripustím, že tí, ktorí ma kritizujú, majú pravdu, keď tvrdia, že nazývať niekoho nacistom znamená relativizovať a že vytváranie paralel s nacistami môže neúmyselne poškodiť pamäť obetí,“ uviedol vo vyhlásení.

Slová Demetra na adresu Sorosa, ktorý je tiež sám Žid, vyvolali pobúrenie u preživších holokaustu a židovských organizácií. Jednotná maďarská židovská kongregácia označila článok za „nevkusný“ a „neodpustiteľný“. Americký židovský výbor v strednej Európe označil tento článok v príspevku na Twitteri za „strašný.“ „Takéto ignorovanie histórie a minimalizovanie holokaustu musí byť odvolané,“ napísala organizácia na sociálnej sieti.

Maďarská opozícia vyzvala premiéra Viktora Orbána, aby Demetra odvolal. Orbán sa zatiaľ k tejto téme nevyjadril. Soros tiež býva častým cieľom Orbánových konšpirácií.

Soros zatknutý vo Filadelfii 

V Spojených štátoch sa zas šíril hoax o tom, že miliardár bol zatknutý kvôli volebným podvodom v meste Filadelfia (Pennsylvánia).  

Toto tvrdenie sa prvýkrát objavilo 23. novembra na webovej stránke Conservative Beave. „Podľa toho, čo sa javí ako nedávno neuzavretá obžaloba podaná v okrese West Pennsylvania, Soros spáchal pred voľbami v USA množstvo závažných zločinov.“ Ako dôkaz odkazuje na fotografie údajnej obžaloby na Twitteri. Podľa odfotografovanej žaloby sa mal Soros podieľať na podvodoch s volebnými automatmi a na krádeže identity.

 

Toto tvrdenie sa postupne dostalo na všetky sociálne siete aj so screenshotmi  článku. USA Today ale uvádza, že Soros v skutočnosti nikdy nebol zatknutý v súvislosti s volebnými podvodmi.

„Conservative Beave zakladá všetky svoje tvrdenia na fotografiách obžaloby, nie sú však skutočné. Ide vlastne o falošnú verziu obžaloby proti Bonafide vznesenú proti šiestim ruským hackerom, ktorú ministerstvo spravodlivosti oznámilo 19. októbra. Táto obžaloba je v skutočnosti totožná s tou, na ktorú sa odvoláva Conservative Beave, proti Sorosovi, a to až po „trestný čin č. 20-316“ a jeho rozlišovacie pečiatky. Jediný rozdiel? Mená šiestich hackerov boli photoshopované a nahradené slovami „Schwartz Gyorgy alias George Soros“. Pod jeho menom je vo fotoshopovanej obžalobe stále uvedené „Obžalovaní“, ako keby bolo obvinených viac jednotlivcov,“ uvádza USA Today.

K rovnakému záveru dospeli aj závery portálov slúžiace na overovanie faktov, a to Lead Stories a FactCheck.org.

trump soros
zdroj: TASR/AP/Evan Vucci, Ronald Zak

S obvinení prišla prvá Trumpova právnička Powell

S tvrdením, že Soros je zapletený do podvodovv prišla Trumpova právnička Sidney Powell. Krátko po tom Biely dom vydal prehlásenie, že Powell nie je oficiálnou súčasťou právneho tímu prezidenta a koná na základe vlastného presvedčenia.

Powell prišla s rozsiahlymi konšpiráciami o volebných podvodoch uskutočnených na volebných automatoch prepojených na súkromné firmy, ktoré spájala s nadáciu Clintonovcov, Sorososom, dokonca zosnulým prezidentom Venezeuly Hugom Chávezom a CIA. Doteraz nepredložila žiadny dôkaz, ktorý by jej tvrdenia podporoval.

Zdroje: DW, ČTK, USA Today

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK