Trumpov tím sa začal obhajovať tým, že začal útočiť na Georga Sorosa. Bez hanby

  • Donaldovi Trumpovi a ani jeho právnemu tímu sa nedarí zvrátiť volebné výsledky na súdoch
  • Prišiel preto s novou taktikou, ktorá spočíva v pokusoch ovplyvniť samotných voliteľov
  • Okrem toho jeho právny tím vyrukoval s ďalšími konšpiračnými teóriami zahrnujúcimi volebné automaty, Sorosa, Clintonovcov a Chaveza
trump soros
TASR/AP, Evan Vucci, Jacquelyn Martin
  • Donaldovi Trumpovi a ani jeho právnemu tímu sa nedarí zvrátiť volebné výsledky na súdoch
  • Prišiel preto s novou taktikou, ktorá spočíva v pokusoch ovplyvniť samotných voliteľov
  • Okrem toho jeho právny tím vyrukoval s ďalšími konšpiračnými teóriami zahrnujúcimi volebné automaty, Sorosa, Clintonovcov a Chaveza

„Pokusy prezidenta Trumpa zvrátiť voľby v roku 2020 sú v amerických dejinách bezprecedentné a ešte je drzejšie použitie hrubej politickej sily na získanie Bieleho domu, ako keď Kongres počas rekonštrukcie prezidentoval Rutherforda B. Hayesa,“ napísal denník New York Times na Trumpovu novú taktiku zvrátenia výsledkov volieb, ktorá spočíva v pokusoch ovplyvňovať samotných voliteľov a pokračovaní v ďalších nepodložených konšpiračných teóriách.

Donaldovi Trumpovi a jeho tímu sa nedarí zvrátiť výsledky na súdoch. Chýbajú im dôkazy o údajných podvodoch, ktoré mali podľa súčasného prezidenta prebiehať. Niektoré časti žalôb stiahol samotný Trumpov tím, napríklad v štáte Pennsylvánia pozmenená žaloba podaná na federálnom súde už neobsahuje tvrdenie, že volební predstavitelia nezákonne bránili pozorovateľom v tom, aby sledovali sčítanie hlasov odovzdaných poštou v mestách Filadelfia a Pittsburgh.

trump
zdroj: TASR/AP/Evan Vucci

Zmenu neprinieslo ani prepočítanie hlasov v Georgii 

Nepomohlo im ani ručné prepočítanie hlasov v štáte Georgia, ktoré prebehlo kvôli tesnému výsledku. Biden tam po zrátaní 99 percent hlasov viedol nad úradujúcim šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom o približne 14 000 hlasov. Podľa najnovšieho prepočtu tam Biden vyhral o 12 284 hlasov, približuje spravodajská stanica CNN.

Republikánski predstavitelia v štáte Georgia tvrdili, že boli pod tlakom Trumpových stúpencov, ktorí od nich čakali, že zmenia výsledky, a to hoci aj skartovaním časti hlasovacích lístkov.

zdroj: TASR/AP/Unsplash, Element5 Digital, Steve Apps

Prvý pokus ovplyvnenia voliteľov chce vyskúšať v štáte Michigan

Novú taktiku skúša najskôr na štáte Michigan, kde Biden vyhral s rozdielom 157-tisíc hlasov. Televízia NBC News predpokladá, že ak by bola úspešná, Trumpov tím by ju zopakoval aj v štátoch Arizona a Georgia.

Monštrum a protivná ženská, také boli prívlastky Trumpa pre Kamalu Harris. Môže sa stať prezidentkou

Trump vyzval michiganských republikánov, ktorí ovládajú štát, aby sa s ním stretli v piatok v Bielom dome pred pondelkovým stretnutím správnej rady, ktorá má za cieľ potvrdiť volebné výsledky. Prezidentovi spojenci uviedli, že ak zablokuje radu, môžu sa zákonodarca rozhodnúť ignorovať Bidenovo víťazstvo v priamom hlasovaní štátu a volitelia by tak mohli odovzdať hlas Trumpovi. Odborníci však tvrdia, že takýto krok by bol na vratkej právnej pôde.

Trump skúša všetky triky v knihe

Možností, ako Trumpovi zabrániť v takomto konaní, je viacero. Guvernérka štátu Gretchen Whitmerová, demokratka, môže prepustiť členov rady a vymenovať dočasných náhradníkov bez legislatívneho schválenia. Ak by aj rada zostala zablokovaná, demokrati by to súdne mohli napadnúť, čo by malo za následok prikázanie, aby sa riadili štátnymi zákonmi, ktoré hovoria o tom, aby hlasovali na základe výsledkov priameho hlasovania.

 „To sa nestane,“ uviedol v utorok republikánsky líder senátu štátu Michigan Mike Shirkey podľa New York Times, ktorý odmieta, že by sa dali politici ovplyvňovať prezidentom. „Budeme sa riadiť zákonom a nasledovať postup.“

„Ostatní ľudia sa na mňa pozerali, akoby som bola šialená, ale plne som očakávala, že Donald Trump vyskúša všetky triky v knihe,“ uviedla členka Snemovne reprezentantov za Michigan Debbie Dingell podľa Washington Post. „To, čo sa teraz robí, podkopáva dôveru ľudí vo volebný proces a integritu volieb a zásadne útočí na korene našej demokracie, čo je neprijateľné.“

zdroj: TASR/AP, Marcio Jose Sanchez,Evan Vucci

Správanie republikánov je rasizmus, tvrdí starosta Detroitu 

Trump sa zameral na štát potom, čo republikánski členovia vo volebnej rade v Michigane najskôr v utorok odmietli potvrdiť výsledky pre okres Wayne County, v ktorom leží aj najväčšie tamojšie mesto Detroit. Po proteste zo strany voličov i tamojších činiteľov však výsledky a Bidenovu výhru uznali. Práve z tohto okresu pochádza veľa hlasov pre demokrata Bidena, okres sa okrem toho vyznačuje aj vysokou populáciou Afroameričanov. Podľa New York Times Mike Duggan starosta Detroitu označil počínanie republikánov za rasizmus.

 „Na ich správaní ste mohli vidieť rasizmus,“ uviedol starosta na tlačovej konferencii. „Americká demokracia včera praskla, ale nezlomila sa. Ale vidíme skutočnú hrozbu všetkému, čo veríme.“

Roztekajúci Rudy Giuliani vyrukoval s novými konšpiráciami

Na štvrtkovej tlačovej konferencii Trumpovho právneho tímu v Bielom dome zazneli nové konšpiračné teórie. Bývalý starosta a Trumpov osobný právnik Rudy Giuliani znovu označil za víťaza volieb Donalda Trumpa, ktorý podľa neho voľby vyhral a deje sa najväčší podvod v dejinách USA. Ako iniciátorov podvodu označil viacerých údajných vinníkov Georga Sorosa, Clintonovcov, Čínu ale aj zosnulého prezidenta Venezuele Huga Chaveza.

Obama označil reči o „komunistovi“ Bidenovi a účasti Clintovej v pedofilnej sekte za šialené konšpirácie

Tvrdil, že miliardár Soros, ktorý sa narodil v Maďarsku, dotoval skupinu Antifa a organizáciu Black Lives Matter. Guiliani, ktorý sa na tlačovke tak spotil, až sa mu roztiekla farba na vlasy po tvári, tvrdil, že k volebným podvodom malo dôjsť hlavne vo veľkých mestách. Táto taktika má za účel zdiskreditovať hlasy vo veľkých mestách, kde majú prevahu demokrati.

Automaty, Soros, Clintonovci a Chavez 

Ďalšia prezidentova právnička Sidney Powell zas podávala zdĺhavé tvrdenia o volebných automatoch a zákernom softvérovom prepojení vedúcich pracovníkov spoločností, ktoré vyrábali hlasovacie automaty na Sorosa, nadáciu Clintonovcov, Huga Chaveza a Antifu.

O tom, že ide o nepravdivé tvrdenia, dokonca informovala aj Trumpova (už zrejme bývala) obľúbená televízia Fox News. „Určite to bola pestrá tlačová konferencia od Rudyho Giulianiho, ale mala málo spoločné s faktami. Veľa toho, čo povedal, jednoducho nebola pravda alebo to už boli veci vyvrátené súdmi,“ povedala reportérka Kristin Fisher.

Média aj politici sa zhodujú, že ide o nebezpečný trend. „Táto tlačová konferencia v televízii bola najnebezpečnejšou v amerických dejinách. A možno najbláznivejšia. Ak nevieš, o čom hovorím, máš šťastie,“ potvrdil ich slová bývalý šéf Agentúry pre kyberbezpečnosť a infraštruktúru Christopher Krebs, ktorého Trump vyhodil po tom, čo uviedol, že voľby boli najbezpečnejšie v dejinách USA.

Zdroje: TASR, New York Times, New York Times, Washington Post, NBC News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech