Svet pozná najmladšieho miliardára. Prvý patent vymyslel už v 13 rokoch. Od 17 má vlastnú startup firmu

  • Austin Russell sa stal pojmom, ktorý doposiaľ šokuje startupový svet
  • Nebol ešte dosť starý na to, aby šoféroval, keď vymyslel laserové senzory pre samoriadiace vozidlá a založil dnes miliardovú spoločnosť
Austin Russell
Youtube: Volvo cars with Luminar lidar for safe self-driving a Fobers rozhovor I Just Have A Lot Of Curiosity
  • Austin Russell sa stal pojmom, ktorý doposiaľ šokuje startupový svet
  • Nebol ešte dosť starý na to, aby šoféroval, keď vymyslel laserové senzory pre samoriadiace vozidlá a založil dnes miliardovú spoločnosť

Čo si robil v 13 rokoch? Na pobreží amerického štátu Kalifornia, pod mestom anjelov – Los Angeles, v tomto veku mladý Austin Russell už vymýšľal patent na recykláciu postrekovacej vody, ktorá by sa dala ďalej použiť. Je impozantné, že niečo také napadne len 13-ročnému chalanovi.

A tým Austin Russell so svojimi nápadmi samozrejme ani z ďaleka neskončil. Ten najlepší, ktorý z neho spraví miliardára, prišiel už o pár rokov neskôr, keď mal 17. Prerušil štúdium fyziky a prijal štipendium v hodnote 100 000 dolárov, aby ďalej rozvíjal svoj nápad laserových senzorov pre autá.

zdroj: Youtube, Forbes rozhovor: I Just Have A Lot Of Curiosity

Vtedy, vo veku, keď bol sotva starý na to, aby šoféroval, založil svoju firmu Luminar, ktorá sa zaoberá systémom lidar – tak sa nazýva metóda, keď sa vzdialenosti a predmety vyhodnocujú na základe laserového svetla a jeho odrazov od okolitých vecí. Jednoducho povedané, za pomoci laserov vie vozidlo presne trojrozmerne vyhodnotiť svoje okolie, kde sa čo nachádza:

zdroj: Luminar

Auto vás tým pádom toľko nepotrebuje, vie, kde čo je, stojí a dokáže to obísť, preto je tento systém zaujímavý obzvlášť pre takzvané samoriadiace autá. Pre niekoho ide o krok do budúcnosti, keď vás auto úplne samo bezpečne dopraví tam, kam treba – čo už roky môžeme sledovať ako víziu v rôznych sci-fi filmoch:

Ale späť do reality a k mladému Austinovi Russellovi, ktorý ma dnes už 25 rokov a stal sa vďaka svojim laserom a spoločnosti Luminar najmladším a najnovším miliardárom sveta.

Najmladší miliardár, ktorý to dokázal sám

Firma nadaného mladíka z Kalifornie vstúpila pred pár dňami na burzu Nasdaq (najväčší svetový elektronický trh) a jej akcie okamžite vzrástli o vyše 30%. Luminar Technologies má jednoducho potenciál. Prichádza s novým, kľúčovým senzorom a môže sa už pochváliť viacerými dohodami a zmluvami s automobilkami. Mnohých preto jej rast priveľmi neprekvapil.

Z Austina Russella spravil nárast akcií firmy okamžite miliardára. Sám vlastní vyše 104 miliónov akcií a jeho majetok sa tak na základe burzových čísel dá odhadnúť na 2,4 miliardy dolárov, teda necelé 2 miliardy eur.

zdroj: Youtube, Forbes rozhovor: I Just Have A Lot Of Curiosity

Najnovší a najmladší vlastnoručne vyrobený miliardár,“ tak znel štvrtkový nadpis zahraničného magazínu Forbes. Tým „vlastnoručne“ chcel časopis zdôrazniť, že Austin Russell svoj úspech doslova vybudoval a vymyslel sám, na rozdiel od možno niektorých iných veľmi mladých milionárov a miliardárov.

Som stále relatívne mladý, ale… stálo to veľa krvi, potu a sĺz. A mal som to šťastie, že som si mohol udržať dostatočne dobrý podiel,“ vyjadril sa pre magazín čerstvý miliardár.

Luminar pre Mercedes, Volvo a iné automobilky

Austin Russell a jeho Luminar však nie sú jediní, a to dokonca ani v samotnom Sillicon Valley – bašte IT firiem a startupov, ktorí pracujú na niečom podobnom. Ale konkurencia trhu prospieva a presadiť sa potom dokážu naozaj len tí skutočne dobrí, v niečom iní a pokrokoví, obzvlášť tu na Sillicon Valley.

zdroj: Youtube: Volvo cars with Luminar lidar for safe self-driving

Dobrou správou pre Luminar a taktiež jej akcie je, že sa spoločnosti už podarilo podpísať niekoľko zaujímavých zmlúv a dohôd, napríklad s automobilkami i s inými firmami. Teda, o jej produkt je už záujem a vyzerá to, že sa napriek konkurencii dokáže úspešne presadiť. A každá nová spolupráca či nový klient zvyšuje hodnotu firmy a teda aj naďalej rastúci majetok mladého miliardára.

Známa je spolupráca so švédskou automobilkou Volvo (ktorú má pod sebou čínska Geely). Luminar dodá svoju technológiu lidar pre vozidlá severanov a očakáva sa, že už od roku 2022 budú mať Volva v sebe zabudovaný tento moderný systém.

Ďalšími zaujímavými, verejne známymi partnermi a v podstate klientmi je napríklad nemecký Daimler, ktorý vyrába Mercedesy, nákladné autá i autobusy, alebo IT obor Intel Corporation.

Russell v rozhovore pre Forbes spomenul, že firma má až „9 vývojových dohôd“ s výrobcami automobilov a teda spomínaní Švédi a Nemci nie sú zjavne jediní, s kým už americká spoločnosť rokuje. Viaceré automobilky údajne už prispôsobujú svoje softvéry tak, aby pracovali a fungovali so senzormi Luminar. Takže, o pár rokov je dosť pravdepodobné, že aj v tvojom novom aute bude už takzvaný lidar systém najmladšieho miliardára našej planéty.

Americký startup vyrobil „monštrum“. Najväčší dron sveta Ravn X sa chystá do vesmíru

Zdroje: Forbes, Daily Mail, Youtube – Forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK