Svet už pozná absolútne najdrahšie miesto na život. Usporiť peniaze je tu čoraz náročnejšie

  • Najdrahšie mesto na svete sa nachádza v Izraeli
  • Paríž klesol na druhú priečku
Ilustračný brázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Yaroslav Lutsky, unsplash/What Is Picture Perfect
  • Najdrahšie mesto na svete sa nachádza v Izraeli
  • Paríž klesol na druhú priečku

Posledné mesiace sú pre ľudí finančne náročné. Niektorí prišli o prácu, jednotlivé ceny stúpajú a usporiť peniaze je čoraz ťažšie. Jedno z miest však podľa CNN zažíva výraznejšie zmeny než my ostatní.

Benzín poriadne zaťažuje peňaženky 

Tel Aviv sa po prvý raz dostalo na čelo rebríčka, ktorý odráža, aké mestá sú najdrahšie miesta na život. Izraelské mesto tak predbehlo aj minuloročný Paríž, ktorý bol na čele tabuľky. Ten je aktuálne spolu so Singapurom na druhom mieste.

Economist Intelligence Unit (EIU), ktorá zoznam zverejňuje, pripisuje prudký nárast zaťažených peňaženiek v Tel Avive zvýšeniu cien potravín, dopravy a tiež sile izraelského šekelu voči americkému doláru. Najväčší nárast nákladov však zaznamenala práve oblasť dopravy, pretože cena benzínu za liter vzrástla v roku 2021 v priemere o 21 %, informuje CNBC.

zdroj: unsplash/Yaroslav Lutsky

A čo budúci rok?

Po Singapure v tabuľke nasleduje švajčiarsky Zürich, následne Hong Kong a ďalej New York. Top desiatku uzatvára Ženeva, Kodaň, Los Angeles a Osaka. Na vrchných priečkach v rebríčku teda naďalej dominujú európske a ázijské rozvinuté mestá. Najnižšie hodnotené mestá sú zas najmä tie na Blízkom východe, v Afrike a menej rozvinutých častiach Ázie.

zdroj: unsplash/Taylor Heery

Spomínaný celosvetový rebríček sleduje životné náklady v 173 mestách a porovnáva ceny viac ako 200 produktov a služieb, po ktorých ľudia siahajú každý deň. Prieskum sa uskutočňuje už tri desaťročia a údaje preň sa zhromažďujú vždy v marci a septembri.

Vedúca oddelenia celosvetových životných nákladov z EIU, uviedla, že sa očakáva nárast cien v mnohých mestách aj v nadchádzajúcom roku.

„Očakávame však aj to, že centrálne banky budú zvyšovať úrokové sadzby opatrne, aby zastavili infláciu,“ povedala s tým, že tieto nárasty cien by sa zas mali začať zmierňovať.

Zdroje: CNN, CNBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie