Svet zažil najvyšší počet prípadov koronavírusu za jeden deň

  • Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v nedeľu zaznamenala najvyšší denný nárast počtu prípadov koronavírusu
  • Počet nakazených v Brazílii presiahol milión
  • Maroko muselo dokonca pristúpiť k otvoreniu poľnej nemocnice
AktualneSIU
  • Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v nedeľu zaznamenala najvyšší denný nárast počtu prípadov koronavírusu
  • Počet nakazených v Brazílii presiahol milión
  • Maroko muselo dokonca pristúpiť k otvoreniu poľnej nemocnice

Zdravotnícka agentúra OSN uviedla, že Brazília hlásila až 54 771 prípadov, USA 36 617 a India 15 400. Odborníci tvrdia, že za rastúcim počtom prípadov sa môže skrývať viacero faktorov, napr. rozsiahlejšie testovanie, ale aj rozšírenejší výskyt infekcie.

Celkovo sa doteraz koronavírusom nakazilo viac ako 8.7 milióna ľudí a nákaze podľahlo 461.715 osôb na celom svete. Nárast v počte úmrtí počas nedele bol 4743.

Trump chce spomaliť testovanie na koronavírus, aby nevznikali zlé štatistiky s množstvom nakazených

Viac ako dve tretiny nových úmrtí boli zaznamenané v Severnej a Južnej Amerike. Počet ľudí, ktorí prekonali koronavírus predstavuje 1 447. Na Slovensku je 112 aktívnych prípadov.

Počet prípadov nákazy koronavírusom presiahol v Brazílii milión

Brazília už má viac ako milión prípadov nákazy novým koronavírusom. Ministerstvo zdravotníctva v piatok informovalo, že za uplynulý deň zaevidovali viac ako 50 000 nových prípadov ochorenia COVID-19 a celkový počet tak v krajine stúpol na 1 032 913. Za prudkým nárastom sú podľa rezortu korekcie z predošlých dní. V celosvetovom meradle je Brazília v počte prípadov na druhom mieste, prvé sú Spojené štáty americké.

Mimo Číny zomrelo na COVID-19 až 26 percent hospitalizovaných pacientov. Ukázala najnovšia štúdia
zdroj: TASR/AP

Aj napriek tomu, že si vírus za tri mesiace v krajine vyžiadal takmer 50 000 mŕtvych, prezident Jair Bolsonaro stále zľahčuje, aké predstavuje riziko. Následky sociálnej izolácie na brazílsku ekonomiku môžu byť podľa neho smrteľnejšie.

Odborníci odhadujú, že skutočný počet prípadov koronavírusu v Brazílii by mohol byť až sedemnásobne vyšší. Vírus sa v súčasnosti šíri do nedostatočne vybavených menších miest vo vnútrozemí, kde je tiež málo kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov.

Maroko po prudkom náraste nakazených otvorilo novú poľnú nemocnicu

Nová poľná nemocnica vo východnom Maroku začala od nedele prijímať pacientov s ochorením COVID19 a celkovo ich tam môže byť hospitalizovaných okolo 700. Postavili ju preto, že v severoafrickej krajine prudko stúpol počet nakazených. Informovala o tom marocké vláda, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Maroko hlásilo v piatok rekordný denný nárast nakazených po tom, čo v továrňach na balenie ovocia vo východnej provincii Kenitra zistili nový výskyt infekcie. Vládu v hlavnom meste Rabat to prinútilo sprísniť obmedzenia v uvedenom regióne.

koronavirus
zdroj: TASR

Kráľovstvo hlásilo v piatok vyše 500 prípadov nákazy, prevažne v Kenitre, pričom od začiatku marca zaznamenávalo v priemere menej než 100 nových ochorení COVID19 denne.

Úrady zatvorili továrne, otestovali zamestnancov a spustili vyšetrovanie s cieľom zistiť osoby zodpovedné za výskyt infekcie.

Niekoľko miest v regióne dali úrady do karantény a medzi obyvateľmi robia skríningy. Obyvatelia môžu vyjsť von z domu len v prípadoch krajnej nutnosti.

Maroko s 34 miliónmi obyvateľov hlásilo vyše 9800 prípadov ochorenia COVID19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, a 213 úmrtí.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech