Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila stav núdze kvôli koronavírusu

  • Svetová zdravotnícka agentúra vyhlásila stav núdze
  • Koronavírus sa môže rozšíriť do akéhokoľvek štátu
TASR
TASR
  • Svetová zdravotnícka agentúra vyhlásila stav núdze
  • Koronavírus sa môže rozšíriť do akéhokoľvek štátu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila dnes stav svetovej núdze kvôli koronavírusu. Zaujímavosťou je fakt, že tak urobila len 6-krát vo svojej histórii. Informuje o tom agentúra ČTK.

Výbor WHO uvítal vedenie a politický záväzok na najvyšších úrovniach čínskych vládnych orgánov, a ich záväzok k transparentnosti a úsilie vynaložené na vyšetrenie a potlačenie súčasného prepuknutia choroby.

„Očakáva sa, že v ktorejkoľvek krajine sa môže objaviť ďalší prípad vírusu. Všetky krajiny by preto mali byť pripravené na kontrolu vrátane aktívneho dohľadu, včasného odhalenia, izolácie a správy prípadov,“ informuje WHO na svojich stránkach.

WHO zdôrazňuje, že treba byť ostražití a že vírus sa šíri skutočne rýchlo.

Slovensko a Čína si budú v súvislosti s novým koronavírusom vymieňať informácie o svojich občanoch. V kontakte s veľvyslanectvom Čínskej ľudovej republiky v SR sú Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) aj Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas a zástupcovia Odboru medzinárodných vzťahov a záležitostí EÚ MZ SR sa stretli so charge d´affaires čínskeho veľvyslanectva Wang Ji.

Na Slovensku sme zatiaľ žiadny prípad nezaznamenali

Zaujímali sa o opatrenia, ktoré Čínska ľudová republika prijala pre zamedzenie šírenia nového koronavírusu 2019-nCoV.

Ministerstvo zdravotníctva o tom informovalo na svojej webovej stránke. Zúčastnené strany sa na stretnutí dohodli na výmene informácií o občanoch Slovenska, ktorí sa v súčasnosti nahádzajú v Číne a rovnako o občanoch Číny, ktorí majú na Slovensku prechodný pobyt.

Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky v SR deklarovalo, že bude promptne informovať slovenské orgány o vývoji situácie v Číne, vrátane informácií o občanoch Slovenska, u ktorých sa prejavia príznaky ochorenia. Koronavírus sa na Slovensku zatiaľ nepotvrdil.

„Nový koronavírus 2019-nCoV nebol k 28. januáru 2020 potvrdený u žiadnej osoby na Slovensku. Výsledky laboratórnych vyšetrení u troch osôb s podozrením na ochorenie spôsobené novým koronavírusom boli negatívne,“ uviedol prostredníctvom tlačovej správy v utorok predseda vlády SR poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR Peter Pellegrini.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice (UNLP) takisto vylúčila koronavírus pacientky, ktorá sa vrátila z Číny.

Briti do Číny nelietajú

Britské aerolinky British Airways a ázijské nízkonákladovky Lion Air a Seoul Air rušia pre obavy z nového koronavírusu všetky lety do Číny. Britská vláda zároveň varovala pred zbytočným cestovaním do tejto krajiny z dôvodu smrtiacej epidémie. Informuje o tom agentúra SITA.

Celkový dopyt po cestovaní do Číny po prepuknutí ochorenia výrazne klesol, počet letov preto znižujú aj ďalšie letecké spoločnosti, medzi nimi Finnair, Cathay Pacific a Jetstar Asia.

Čítaj viav >> Virológ: Zdá sa, že máme šťastie. Koronavírus nie je až taký veľký zabijak, nemusíme panikáriť

Nový koronavírus sa začal šíriť z čínskeho mesta Wu-chan. V Číne si vyžiadal už približne 160 mŕtvych a vyše 6 000 nakazených doma i vo svete. V snahe zabrániť šíreniu vírusu Čína odrezala od sveta Wu-chan a 16 ďalších miest s desiatkami miliónov obyvateľov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech