Svetové médiá píšu o českej nezodpovednosti. S koronakrízou sa lúčili večerou pri polkilometrovom stole

  • Za približne polkilometrový stôl si tam od 18.00 do 22.00 h večer mohli sadnúť Pražania i turisti
  • Hostinu zorganizoval český spolok Piána na ulici spoločne s mestskou časťou Praha 1
praha karluv most
TASR/Jaroslav Novák
  • Za približne polkilometrový stôl si tam od 18.00 do 22.00 h večer mohli sadnúť Pražania i turisti
  • Hostinu zorganizoval český spolok Piána na ulici spoločne s mestskou časťou Praha 1

Na pražskom Karlovom moste sa v utorok večer konala veľkolepá hostina, ktorá mala byť podľa jej organizátorov akousi symbolickou rozlúčkou s koronakrízou, informoval portál iDNES.cz.

Za približne polkilometrový stôl si tam od 18.00 do 22.00 h večer mohli sadnúť Pražania i turisti, ktorí si priniesli vlastné občerstvenie. Miest na sedenie bolo približne 2000.

Usporiadatelia akcie s bezplatným vstupom, ktorú si všimli aj svetové agentúry Reuters či AFP, dohliadali na počet účastníkov a posadiť sa k stolu umožňovali spravidla len vopred registrovaným. Niekoľko miest však bolo vyhradených aj pre okoloidúcich, píše iDNES.cz.

Hostinu zorganizoval český spolok Piána na ulici spoločne s mestskou časťou Praha 1. Jej konanie podporilo tiež vedenie pražského magistrátu.

praha karluv most
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Chceme vyslať signál, že sa tu opäť žije, a tešíme sa na všetkých slušných návštevníkov Prahy, ktorí prídu za jej krásami,“ povedal podľa servera Novinky.cz na margo slávnosti ešte pred jej začiatkom starosta Prahy 1 Petr Hejma.

 Zmyslom hostiny mala byť podľa organizátorov symbolická rozlúčka s uplynulým neľahkým obdobím koronakrízy, ale aj privítanie prázdnin. Most v tomto smere slúžil podľa Ondřeja Kobzu zo spolku Piána na ulici ako symbol prepojenia i obnovenia vzájomnej dôvery medzi ľuďmi.

Starosta Hejma ešte pred podujatím informoval, že pôjde o výlučne jednorazovú akciu, ktorú bolo možné podľa jeho slov zorganizovať „len vďaka tejto celkom výnimočnej situácii, že bol Karlov most takmer prázdny“.

Českú akciu si všimli aj svetové médiá vrátane BBC. Píšu, že aj napriek pandémii a odporúčaniam WHO spravili netradičnú akciu, ktorá by mohla spôsobiť šírenie vírusu.

Zdroje: TASR, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech