Svetoví lídri a experti nechcú z korony biznis: Vakcíny a liečba nech je pre každého zadarmo

  • Viac ako 140 svetových lídrov a expertov vydalo otvorený list, v ktorom vyzývajú svetové mocnosti k dôležitému kroku
  • Žiadajú zadarmo liečbu aj vakcíny
Unsplash/Dimitri Houtteman/Louis Reed
  • Viac ako 140 svetových lídrov a expertov vydalo otvorený list, v ktorom vyzývajú svetové mocnosti k dôležitému kroku
  • Žiadajú zadarmo liečbu aj vakcíny

Nový list Zjednotenie za ľudskou vakcínou proti COVID-19 je podpísaný súčasnými a bývalými hlavami štátov vrátane Nemecka, Kostariky či premiérky Nového Zélandu, ako aj ďalších významných osobností vrátane laureáta Nobelovej ceny Josepha Stiglitza.

„Teraz nie je čas dovoliť, aby sa záujmy najbohatších spoločností a vlád dostali pred všeobecnú potrebu zachraňovať životy alebo prenechať túto masívnu a morálnu úlohu trhovým silám. Prístup k očkovacím látkam a liekom ako globálnym verejným statkom je v záujme celého ľudstva. Nemôžeme si dovoliť monopoly, hrubú konkurenciu a krátkozraký nacionalizmus, ktoré stoja v ceste,“ píše sa v otvorenom liste.

zdroj: Unsplash/ThisisEngineering

Jeho signatári upozorňujú, že musíme dávať pozor na známy výrok, že „Tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení k jej zopakovaniu.“ 

Pripomínajú, že sa musíme poučiť z nerovnakého prístupu, ku ktorému prichádzalo pri riešení chorôb, ako sú HIV a Ebola. Musíme si však pamätať aj na prelomové víťazstvá zdravotníckych hnutí vrátane aktivistov a obhajcov AIDS, ktorí bojovali za prístup k dostupným liekom pre všetkých.

Politická výzva

Svetoví lídri a experti vo svojich odboroch žiadajú Svetovú zdravotnícku organizáciu, aby „uzavrela globálnu dohodu, ktorá zabezpečí rýchly univerzálny prístup ku kvalitným vakcínam a ošetreniam, ktoré treba uprednostniť pred platobnou schopnosťou. Náš svet bude bezpečnejší len vtedy, keď budú mať všetci prospech z vedy a získajú prístup k vakcíne a to je politická výzva.“

V dokumente sa uvádza, že táto dohoda by mala mať tri kľúčové piliere: mandát na celosvetové zdieľanie informácií a technológií súvisiacich s COVID-19, vypracovanie národného plánu distribúcie vakcín a technológií a zaručenie bezplatnej vakcíny, liečby a diagnostiky s prioritou smerom k pracovníkom v prvých líniách a najzraniteľnejším spoločenstvám.

Hneď, keď to potrebujú

Signatári pritom uznávajú aj naliehavú potrebu zreformovať a posilniť systémy verejného zdravia na celom svete a odstrániť všetky prekážky. Zdôrazňujú, že bohatí aj chudobní by mali mať prístup k zdravotnej starostlivosti, technológiám a liekom, ktoré potrebujú, a to bezplatne a vtedy, keď to potrebujú. 

„Iba vakcína ľudí – s rovnosťou a solidaritou v jej jadre – môže chrániť celé ľudstvo a znovu zaistiť bezpečné fungovanie našich spoločností. Odvážna medzinárodná dohoda nemôže čakať,“ píše sa v závere listu.

ČÍTAJ TIEŽ >> Koronavírus nemusí nikdy zmiznúť, vakcína chorobu utlmí, no nezabije

Zdroj: reliefweb.int

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech