Svitá nám nádej? Pfizer tvrdí, že tabletka na liečbu koronavírusu by mohla byť dostupná už koncom roka

  • Generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer dal ľuďom nádej
  • Tabletky, ktoré by sme mohli užiť aj doma, sú svetu na dosah
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/AP/Robert Michael, flickr/Marco Verch Professional Photographer
  • Generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer dal ľuďom nádej
  • Tabletky, ktoré by sme mohli užiť aj doma, sú svetu na dosah

Po viac ako roku pandémia stále úplne neutíchla. V niektorých krajinách prípady neustále pribúdajú vo vysokých číslach, v iných sa ešte ľudia nedočkali ani prvej dávky vakcíny. Spoločnosť Pfizer však predstavila plán, ktorý by mohol dopomôcť k lepším časom.

Dobrá správa

Generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer, Albert Bourla totiž v utorok uviedol, že plánovaná tabletka americkej farmaceutickej spoločnosti na liečbu COVID-19 by mohla byť k dispozícii do konca roku 2021. Bourla tiež uviedol, že očakáva, že tento experimentálny perorálny liek bude účinný proti viacerým variantom vírusu, pričom by sa mal podávať hneď v počiatkoch ochorenia.

Spomínaný liek patrí do skupiny tých, ktoré sa viažu na dôležitý enzým proteázu a zabraňujú tak rozmnožovaniu vírusu. Takýto druh liečiv sa používa aj pri liečbe iných vírusových patogénov, ako je HIV a hepatitída C.

„Práve to nám dodáva vieru, že liek bude môcť byť účinný aj proti iným variantom koronavírusu. Je to dobrá správa, no nateraz stále pokračujeme v štúdiách a okolo leta budeme mať ďalšie správy,“ cituje Bourla portál Insider.

Do testovania experimentálneho lieku je aktuálne zapojených asi 60 ľudí.

Koronavírus
zdroj: flickr/IAEA Imagebank

Bez nutnosti návštevy nemocnice

Testovanie je rozdelené do troch fáz, pričom súčasťou tej prvej je sledovanie významných vedľajších účinkov aj to, ako sa ľudia cítia po užití. Ďalšia fáza bude zahŕňať viac dávok, zatiaľ čo tretia už bude skúmať aj kombináciu účinkov s konzumáciou jedla.

Dobrovoľníci boli vopred upovedomený o tom, že liek bol zatiaľ testovaný len na zvieratách. Tie však počas štúdií nevykazovali nijaké významné riziká či vedľajšie účinky. Odborníci sa domnievajú, že ak by všetko prebehlo podľa plánov, práve tabletky by mohli „zmeniť hru“.

Ľudia by ich totiž mohli požívať priamo doma, čo by významne uľahčilo situáciu. „Vedci dúfajú, že tento liek zabráni šíreniu choroby aj nutnosti návštevy nemocnice,“ píše CNBC.

Ostáva optimistický

Okrem spomínaného lieku spoločnosť Pfizer naďalej testuje svoju vakcínu u 6-mesačných až 11-ročných detí. Práve očkovanie maloletých má podľa nich zásadný vplyv na ukončenie pandémie.

Začiatkom tohto mesiaca spoločnosť požiadala FDA, aby rozšírili povolenie na vakcínu pre dospievajúcich vo veku od 12 do 15 rokov. V štúdii sa totiž zistilo, že vakcína bola na 100 % účinná.

Bourla pre CNBC ďalej uviedol, že v tejto veci je „veľmi optimistický“.

zdroj: flickr/Marco Verch Professional Photographer

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech