Svoje bohatstvo budovali generácie. Toto je 5 najbohatších rodín sveta

  • Hodnota dedeného a rodinného majetku na svete je obrovská
  • Mnoho rodín rozvíja svoje úspešné firmy už niekoľko generácií
  • Taký Bill Gates alebo Mark Zuckerberg však nenechajú svojim potomkom všetko
pexels-photo-990817
Pexels
  • Hodnota dedeného a rodinného majetku na svete je obrovská
  • Mnoho rodín rozvíja svoje úspešné firmy už niekoľko generácií
  • Taký Bill Gates alebo Mark Zuckerberg však nenechajú svojim potomkom všetko

Čo je väčšie ako bohatstvo, ktoré je vybudované jedným človekom? Bohatstvo vybudované niekoľkými generáciami jeho úspešných následníkov.

Vďaka zoznamu miliardárov od Bloomberg vieme, ktoré rodiny vo svete vlastnia vďaka dedičstvu najväčšie bohatstvo. Vzhľadom na pretrvávajúci úspech týchto firiem je zrejmé, že dediči nebrali dar od svojich rodičov ako zámienku na ničnerobenie, ale práve naopak. Bol pre nich len akousi štartovacou čiarou.

1.

Meno: Walton

Spoločnosť: Walmart

Bohatstvo: 129,5 mld. eur

So skoro 12 000 filiálkami po celej zemi patrí Walmart medzi najväčšie siete obchodov na svete. Niet divu, že sa nachádza na prvej priečke tohto zoznamu. Spoločnosť vlastní rodina už tri generácie.

2.

Meno: Koch

Spoločnosť: Koch Industries

Bohatstvo: 84,3 mld. eur

Kvôli nezhodám sa časť rodiny od tejto spoločnosti na spracovanie ropy vzdialila. Aj napriek tomu, že ju bratia Kochovci vedú len druhú generáciu, podarilo sa im vybudovať obrovský majetok.

3.

Meno: Mars

Spoločnosť: Mars

Bohatstvo: 76,6 mld. eur

Firma je preslávená svojimi sladkými tyčinkami, no polovica jej príjmu pochádza z produktov na starostlivosť o domácich miláčikov. Svoje bohatstvo rozvíjajú už štyri generácie.

4.

Meno: Van Damme, De Spoelberch, De Mevius

Spoločnosť: Anheuser-Busch InBev

Bohatstvo: 46,2 mld. eur

Päť generácií budovaná spoločnosť na výrobu piva. Rodinná história siaha až do 14. storočia. Odvtedy sa na riadení spoločnosti začali podieľať aj ďalšie rodiny.

5.

Meno: Dumas

Spoločnosť: Hermes

Bohatstvo: 42 mld. eur

Spoločnosť je svetovým gigantom v oblasti luxusnej módy. Rodina tento podnik buduje už šiestu generáciu a rodinní príslušníci stále zastávajú najvyššie pozície.

 

Hodnota dedeného a rodinného majetku na svete je obrovská. Je väčšia ako trhová hodnota Apple Inc., dokonca väčšia ako celý HDP Indonézie. Zoznam rodín nezahŕňa tie, ktoré nededili od predkov, ani tie, ktorých majetok dedil jedinec. Kvôli týmto kritériám sa na zoznam nedostali žiadne čínske rodiny, keďže krajina zaznamenala ekonomický rast len v poslednom období.

„Je množstvo prekážok, ktoré musia rodiny prekonať, aby sa uistili, že ich bohatstvo je chránené naprieč generáciami,“ tvrdí Rebecca Gooch z Campden Wealth. „Strategické plánovanie, vzdelávanie a komunikácia sú kľúčové,“ dodáva.

Niektorí miliardári (ako napríklad) Bill Gates alebo Mark Zuckerberg) sa však rozhodli vydať inou cestou. Namiesto toho, aby svoje bohatstvo prenechali svojim potenciálnym dedičom, sa rozhodli väčšinu svojho majetku darovať na filantropické účely.

Zdroj: bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech