Svoje šance stať sa milionárom môžeš zvýšiť pravidlami, ktorými sa riadia svetové elity

  • Cesta k bohatstvu je podmienená zoznamom pravidiel a zásad
  • Svoje tajomstvá odhalili aj Bezos či Musk
  • Stať sa bohatým máš šancu aj ty
musk bezos zuckerberg
Twitter/thewebbix
  • Cesta k bohatstvu je podmienená zoznamom pravidiel a zásad
  • Svoje tajomstvá odhalili aj Bezos či Musk
  • Stať sa bohatým máš šancu aj ty

Podľa portálu Business News Daily je až 88 % všetkých milionárov self-made. Znamená to, že svoje bohatstvo si zarobili úplne svojpomocne, bez žiadnej vonkajšej pomoci či rodinného dedičstva.

Ak sa pýtaš, či sa môžeš pridať medzi túto elitu, odpoveď je áno. Musíš však nasledovať set pravidiel, ktoré poznajú aj svetové jednotky, akými sú Bezos či Musk.

Náročné, no nie nemožné

Podľa úspešného knižného autora a milionára Phillipa J. Müllera je jedinou vecou, ktorá ťa delí od bohatstva, tvoja vlastná predstava toho, čo to znamená byť úspešným. Zároveň tvrdí, že je nutné sa naučiť premýšľať ako bohatý človek.

Mnohých z nás totižto ovplyvnili rôzne filmy či videá vyobrazujúce príbehy ľudí, ktorým sa podarilo zbohatnúť šialene rýchlo. Realita je však úplné iná. Cesta k bohatstvu je vedomý proces, ktorý si vyžaduje prispôsobenie sa viacerým pravidlám a zvykom.

Zlatým pravidlom mnohých boháčov je obyčajné šetrenie. Všade, kde sa dá. Müller pre portál Insider opisuje spôsoby, ako sa vyhnúť plytvaniu peniazmi.

Je to o dobrom premyslení si, či naozaj potrebujete ten piaty pár topánok,“ vysvetľuje. „Často sa stáva, že máte pocit, že ich naozaj potrebujete, aj keď ich v skutočnosti budete mať obuté len raz.“

Keď to zvládne Musk, môžeš aj ty

Ďalším efektívnym spôsobom šetrenia je vyhnutie sa obedom či prestávkam na kávu, keď ste vonku. Predsa len, kým vás šálka kávy v kaviarni vyjde zopár eur, doma vás stojí len zopár centov. Naozaj, úspešní ľudia však nešetria, len počas svojej cesty na vrchol. Perfektným príkladom je Elon Musk.

Nemám ani byt, doslova prespávam u kamarátov,“ vyjadril sa Musk v rozhovore pre TED, píše portál Independent. „Nevlastním jachtu, nechodím na dovolenky, jedinou výnimkou je moje lietadlo, ktoré využívam len na to, aby som mal viac času na prácu.

Využívať miliardy dolárov pre jeho osobnú potrebu by podľa neho bolo „problematické“.

Esenciálne je aj uvedomiť si, že milionári svoje peniaze nikdy neutrácajú, namiesto toho investujú. Podľa Forbes je potrebné investovať najmä do aktív, ktoré majú potenciál naberať na hodnote dlhodobo.

Týmto spôsobom si budeš môcť na konci svojej púte užívať dôchodok s veľmi slušným príjmom, keďže financie ti budú na účet pribúdať pasívne.

Elon Musk
zdroj: TASR/AP Photo/Susan Walsh, File

Inšpiruj sa

Pre ľudí pozerajúcich po vlastných milionárskych statusoch je, podľa Business News Daily, dobrým nápadom nájsť si mentora. Mnohí úspešní ľudia v začiatkoch svojich kariér vzhliadali ku svojim vzorom, pričom ich dôvodom bolo, že „jednoducho nemohli vedieť, ako robiť všetko správne“. Učiť sa z chýb a skúseností druhých je vždy dobrým nápadom.

Netreba sa báť ani spätnej väzby či kritiky. Názory druhých síce nemusia byť stále objektívne, no vždy sa oplatí sa pozrieť na vec aj z iného uhľa pohľadu. A v neposlednom rade je dôležité nebáť sa zlyhania.

Príkladom nám opäť môže byť starý dobrý Elon. Ten v talkshow s názvom 60 Minutes odhalil, že nikdy neveril, že Tesla bude úspešnou spoločnosťou. Cituje ho portál GeekWire.

Myslel som si, že takmer určite zlyháme. Naším cieľom bolo ľudom aspoň ukázať, že elektrické autá nemusia byť len pomalé a škaredé krabičky ako golfové vozíky,“ vysvetľuje najbohatší muž sveta. Čo ho teda viedlo k investícii do tohto projektu?

Musk ponúka jednoduchú odpoveď: „Ak je pre vás niečo naozaj dôležité, mali by ste to skúsiť. Aj keď je pravdepodobným výsledkom zlyhanie.

Svoje tajomstvá k úspechu odhalil aj majiteľ medzinárodného giganta Amazonu. Jeff Bezos má na svedomí taktiež trochu nezvyčajný projekt nesúci názov The 10 000 Year Clock.

Ide o hodiny zabudované do steny horského masívu Sierra Diablo, ktoré majú neprestajne fungovať po dobu spomínaných 10 000 rokov.

amazon mobil aplikacia
zdroj: Unsplash/Christian Wiediger

A jeho inšpirácia za týmto projektom? Bezos, podľa Investopedie, vysvetlil, že veľmi dôležitým faktorom, či už v osobnom živote, ale aj v svetovom meradle, je premýšľanie o vzdialenej budúcnosti. Inými slovami, vždy je nutné myslieť zopár (k)rokov dopredu. 

Silu investovania pozná dobre aj on. V minulosti svoje peniaze vložil do úspešných firiem, akými sú napríklad Twitter, Business Insider či Uber.

Nestráni sa však ani investícií do menších projektov ako Workday Inc., spoločnosti ktorá ponúka cloudové služby, či dokonca do Glassybaby, výrobcu sklenených držiakov na sviečky. 

Cieľ sa vyplatí

Aj vďaka týmto dobre miereným investíciám sa dnes radí medzi najbohatších ľudí sveta a je schopný využiť až miliardu dolárov ročne na svoju firmu Blue Origin, ktorá sa orientuje v preskúmavaní vesmíru a v komerčných letoch za hranicu zemskej atmosféry, píše ďalej Investopedia.

Svojou úspešnou kariérou tak pomáha nie len sebe a svojej rodine, ale v konečnom dôsledku aj ľudstvu.

blue origin bezos
zdroj: Unsplash/Natalya

Posledným, a snáď aj najdôležitejším pravidlom je podľa Forbesu jednoducho sa nevzdať. Treba si uvedomiť, že cesta za úspechom je niečo, čo je potrebné sa naučiť, a že vysnívanému cieľu predchádzajú mnohé pády. 

Neexistuje žiadna garancia úspechu, no ak sa budeš neustále vzdelávať a zlepšovať, graduálne zvýšiš svoje šance stať sa bohatým.

Zdroje: Business News Daily, Business Insider, The Independent, Forbes, GeekWire, Investopedia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá