Svojimi skutkami za viac ako 60 rokov zachránil vyše 2 miliónov bábätiek. Príbeh Jamesa Harrisona „Muža so zlatou rukou“

  • Austrálsky darca krvi James Harrison je jedným z najpozoruhodnejších ľudí na svete
  • Svoju krv daroval po dobu viac ako 60 rokov
  • Prečítaj si pôsobivý príbeh „Muža so zlatou rukou“
Harrison
James Harrison, Facebook/Australian Red Cross Lifeblood, Facebook/Ghullam Mustafa
  • Austrálsky darca krvi James Harrison je jedným z najpozoruhodnejších ľudí na svete
  • Svoju krv daroval po dobu viac ako 60 rokov
  • Prečítaj si pôsobivý príbeh „Muža so zlatou rukou“

James Harrison alebo „Muž so zlatou rukou“ bol len obyčajným tínedžerom, keď vo veku 18 rokov začal s darovaním svojej krvi. Toto rozhodnutie učinil ešte ako 14-ročný chlapec, ktorý podstúpil veľmi vážnu operáciu.

V roku 2018 dňa 11. mája to bolo poslednýkrát, čo James Harrison naposledy daroval svoju krv. Celkovo sa mu podarilo zachrániť viac ako 2 milióny austrálskych žien a detí. Ako je to vôbec možné?

Prísľub na celý život

James Harrison sa narodil dňa 27. decembra počas roku 1936. Ako dieťa to nemal jednoduché, pretože vo veku 14 rokov veľmi vážne ochorel, ako uvádza portál The Washington Post.

Vďaka závažnemu zdravotnému ochoreniu bol Harrison nútený podstúpiť veľkú operáciu hrudníka. Lekári mu otvorili hrudník a odobrali jedno z jeho pľúc. Celá operácia trvala niekoľko hodín a záchrana jeho života závisela najmä od krvi cudzích ľudí. Táto udalosť viedla k jeho zásadnému rozhodnutiu, ktorým zmenil životy viac ako dvoch miliónov ľudí.

„Bol som v nemocnici tri mesiace a po operácii som mal 100 stehov,“ spomína Harrison vo svojom rozhovore pre portál NPR.

Takmer ihneď po prebudení ho jeho otec oboznámil s tým, že život mu zachránilo takmer 6 litrov krvi, ktorá bola od úplne cudzích ľudí. To v Harrisonovi vyvolalo množstvo otázok.

Netrvalo mu to dlho, pretože hneď sa rozhodol, čo urobí. Zaviazal sa darovať svoju krv, len čo bude dosť starý. O štyri roky na to svoj sľub dodržal, a to aj napriek averzii, ktorú voči ihlám mal.

zdroj: YouTube/The Age & Sydney Morning Herald/Reprofoto
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: CNN, NPR, Lekár, Sydney Morning Herald, Lifeblood, The Washington Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá