Syntetické mlieko sľubuje, že ušetrí kravy od utrpenia. Má byť dokonca lacnejšie

  • Predpoklad, že výroba syntetického mlieka naruší mliekarenský priemysel, je vysoký
  • Jeho výhodou však má byť udržateľnosť a blaho zvierat
vpravo kravy na lúke, vľavo mlieko
Pexels/Pixabay Pexels/Min An
  • Predpoklad, že výroba syntetického mlieka naruší mliekarenský priemysel, je vysoký
  • Jeho výhodou však má byť udržateľnosť a blaho zvierat

V posledných rokoch zažívame boom rastlinných produktov. Nielenže sú šetrnejšie voči zvieratám, ale aj ľudskému organizmu.

Výzvy na prechod od živočíšnych potravinových systémov k udržateľnejšej forme výroby potravín sú čoraz hlasnejšie, pričom až viac ako 80 % svetovej populácie konzumuje pravidelne mliečne výrobky, uvádza portál ScienceAlert.

Viaceré spoločnosti preto predstavili syntetické mlieko, ktoré na svoju výrobu nevyžaduje zvieratá.

Tento druh mlieka môže mať rovnaké biochemické zloženie ako zvieracie mlieko. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že syntetické mlieko sa „pestuje“ pomocou novovznikajúcej biotechnologickej techniky, ktorá je známa aj ako „presná fermentácia“, produkujúca biomasu kultivovanú z buniek.

Pozitívami „šetrnejšej“ verzie mlieka sú, že pri jeho produkcii sa neprodukujú emisie metánu a zvieratám, ktoré nemusia dávať mlieko, ponúka dobré podmienky na život.

Má mať rovnakú chuť, vzhľad a štruktúru ako bežné mlieko, kým vegánske verzie mäsa s tým zvyknú mať problém. Avšak čaká ho ešte dlhá cesta, aby sa stalo udržateľnou a životaschopnou alternatívou živočíšneho mlieka.

Prvé verzie

Podoby syntetického mlieka môžeš nájsť na trhu už teraz. Americká spoločnosť Perfect Day dodáva neživočíšne bielkoviny vyrobené z mikroflóry na to, aby sa neskôr použili na výrobu zmrzliny, proteínového prášku alebo mlieka.

Výnimkou nie je ani začínajúca austrálska spoločnosť Eden Brew vyvíjajúca syntetické mlieko. Spoločnosť dáva priestor najmä spotrebiteľom, ktorí sa čoraz viac zaujímajú o klimatické zmeny.

Federálna vládna agentúra vedeckého výskumu v Austrálii CSIRO tvrdí, že vyvinula technológiu, ktorá stojí za produktom Eden Brew. Proces začína kvasinkami a využíva „presnú fermentáciu“, aby vyrobil rovnaké bielkoviny nachádzajúce sa v bežnom mlieku.

mlieko
zdroj: Pexels/Pixabay

Proteínový základ dopĺňajú rôzne minerály, cukry, tuky či príchute vytvárajúce konečný produkt. Dané proteíny umožňujú, aby mlieko malo krémovú textúru a schopnosť penenia.

Budúcnosť mliekarenského priemyslu

V auguste tohto roku získala austrálska spoločnosť All G Foods 25 miliónov dolárov, aby urýchlila výrobu svojho syntetického mlieka, informuje portál Business News. Spoločnosť chce, aby syntetické mlieko, ktoré vyrobí, bolo do siedmich rokov lacnejšie než kravské.

Predpoklad, že priemysel syntetického mlieka naruší mliekarenský priemysel, je vysoký. Hovorí sa, že ide aj o šancu k nasmerovaniu ľudstva k odlišným potravinovým systémom.

Správa z roku 2019 o budúcnosti mlieka a mliečnych výrobkov uvádza, že do roku 2030 vytvorí americký priemysel presnej fermentácia minimálne 700 000 pracovných miest. Výzvu to môže predstavovať aj pre spoločnosti vyrábajúce sušené mlieko.

Niektorým tradičným mliekarenským spoločnostiam sa nápad so syntetickým mliekom páči. Austrálske mliekarenské družstvo Norco patrí k priaznivcom projektu Eden Brew, informuje ScienceAlert.

Opakom nie je ani novozélandské mliekarenské družstvo Fonttera, ktoré nedávno oznámilo spoločný podnik na vývoj a komercializáciu proteínov odvodených z fermentácie, ktoré majú podobné vlastnosti ako mlieko.

osoba si nalieva pohár mlieka vonku
zdroj: Pixabay/Couleur

Avšak nízkotechnologickým a maloobjemovým mliekarenským alternatívnym systémom hrozí, že veľkí výrobcovia syntetického mlieka ich môžu vytlačiť z trhu. O prácu môže prísť aj veľké množstvo ľudí z globálneho mliekarenského sektora. 

Rastlinné náhrady takmer pre všetko

Dnešná doba ponúka priaznivcom rastlinnej stravy obrovské možnosti. Ako sme písali v našom článku, príkladom je startup Just Egg ponúkajúci rastlinnú náhradu vajec. Táto náhrada sa vyrába z fazule mungo.

Dôvod, prečo by mali ľudia prejsť na náhradu vajec, je jednoduchý. Neobsahuje cholesterol, v porovnaní s hydinovými vajcami obsahuje menej nasýtených tukov a v neposlednom rade je šetrná pre našu planétu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa JUST Egg (@justegg)

Výskumy poukazujú aj na to, že prechod na neživočíšne potraviny či laboratórne pestované mäso môže výrazne znížiť emisie skleníkových plynov v poľnohospodárstve či využívanie prírodných zdrojov, ako je napríklad voda.

Zdroje: ScienceAlert, Business News, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá