Tabu okolo stíhačiek F-16 pre Ukrajinu sa zlomí, tvrdia zdroje z EÚ. Lockheed priznáva diskusie

  • Predstavitelia EÚ tvrdia, že čo je dnes červená čiara, o tri týždne byť nemusí
  • Lockheed Martin priznáva, že zachytil diskusie tretích strán
stíhačka F-16
U.S. Air National Guard/Class Tylon Chapma
  • Predstavitelia EÚ tvrdia, že čo je dnes červená čiara, o tri týždne byť nemusí
  • Lockheed Martin priznáva, že zachytil diskusie tretích strán

Kým pred začiatkom invázie bolo pre mnohých analytikov nepredstaviteľné, že by západné zbrane mohli pomôcť Ukrajine, čím ďalej čas plynul, tým viac tabu sa prekonalo.

Experti z vojenských kruhov, medzi nimi analytici či bývalí generáli, volajú po zásielkach vyspelých zbraní od začiatku konfliktu. Prvé tabu prelomili salvové raketomety HIMARS, nasledovali bojové vozidlá Bradley, Marder a nakoniec ťažké tanky Leopard 2, Abrams a Challenger 2.

Európski predstavitelia sa domnievajú, že v nasledujúcich mesiacoch padne ďalšie tabu – bojové stíhacie lietadlá pre Ukrajinu.

„Ďalším prirodzeným krokom by boli stíhačky,“ povedal diplomat zo severnej Európy pre portál Politico. Portál uvádza, že zásielka stíhačiek je veľmi diskutovaná v európskom prostredí a pretláčajú ju hlavne pobaltské štáty. Napriek tomu sa zatiaľ štáty obávajú eskalácie.

Washington mal povedať Kyjevu, že dodávka stíhačiek je v tejto chvíli „nemysliteľná“, priznal diplomat, ale dodal: „Je to červená čiara – ale minulé leto sme mali červenú čiaru na HIMARS a to sa pohlo. Potom to boli bojové tanky a to sa hýbe.“

Ďalší zdroj pre Politico prezradil, že kým dnes sú stíhačky tabu, o dva alebo tri týždne tomu tak nemusí byť.

Holandsko už naznačilo ochotu vybaviť Ukrajinu svojimi F-16, ktoré sa chystá tento rok vyradiť, uvádza NL Times. Holandský minister zahraničia Wopke Hoekstra uviedol, že ukrajinskú žiadosť budú posudzovať s „otvorenou mysľou“.

Biely dom zatiaľ mlčí, i keď koordinátor pre strategickú komunikáciu v Národnej bezpečnostnej rade John Kirby naznačil, že Ukrajina o lietadlá požiadala.

„Spolu s našimi medzinárodnými spojencami a partnermi pravidelne komunikujeme s Ukrajincami o ich potrebách a požiadavkách,“ uviedol Kirby. „V tejto chvíli nemáme čo oznámiť ohľadom F-16.“

Výcvik bude trvať dlhšiu dobu, najvhodnejšie by bolo, keby začal teraz

Frank St. John, prevádzkový riaditeľ Lockheed Martin, potvrdil denníku Financial Times, že zbrojársky gigant je pripravený zvýšiť výrobu ich F-16. Spojené štáty ich už v súčasnosti nezakupujú, ale objednávajú si ich ďalšie štáty.

Šéf Lockheedu tiež priznal, že zbrojársky gigant nie je súčasťou žiadnych oficiálnych rozhovorov o darovaní lietadiel Ukrajine. Takéto rozhovory údajne prebiehajú medzi tretími stranami.

Rovnako v prípade amerických zbraní by tretia strana potrebovala súhlas Spojených štátov, aby mohla zbrane previesť na Ukrajinu.

Analytici ale bijú na poplach, k rozhodnutiu musí prísť v blízkej dobe. Výcvik pilotov totiž môže trvať celé mesiace a je oveľa náročnejší ako výcvik tankistov. Hlavnou výzvou by pre pilotov bol softvér stíhačiek, ktorý je úplne odlišný ako pri sovietskych strojoch.

HARM 3
zdroj: Flickr/U.S. Air Force, Master Sgt. Ron Przysucha

„Je čas poskytnúť Ukrajine západné lietadlá,“ uviedol americký generál vo výslužbe Wesley Clark. Dodal, že Ukrajina ich potrebuje kombinovať v boji s ďalšími zbraňami, ako sú ťažké tanky, vrtuľníky, delostrelectvo, samovražedné drony, veliace centrá, spravodajské informácie či protivzdušná obrana.

Logicky je práve voľba F-16 najrozumnejšia. Lietadlá sa vo veľkých počtoch vyskytujú v armádach európskych krajín. Mnohé sa ich ale práve teraz zbavujú a presedlávajú na výkonnejšie F-35.

„Mnoho F-16 bude dostupných na predaj do iných krajín alebo v tomto prípade na dodávky na Ukrajinu,“ povedal pre CNN holandský bývalý pilot a analytik Peter Wijninga. „Myslím si, že čakajú na správny okamih, aby posunuli formálnu žiadosť.“

Samostatne sú neefektívne, Ukrajinci by museli dosiahnuť vzdušnú prevahu 

Stíhačky sú náročné na údržbu, takže okrem pilotov by museli prejsť výcvikom aj mechanici. Dobrou správou pre Ukrajincov je, že rovnakými stíhačkami disponujú aj Poliaci, ktorí by sa mohli postarať o zložitejšie opravy.

Samy o sebe samozrejme nie sú zázračnou zbraňou, ktorá výrazne dokáže zmeniť priebeh vojny, no v kombinácii s ďalšími zbraňami, ktorými už Ukrajina disponuje alebo v budúcnosti bude disponovať, môže poskytnúť požadované výsledky.

„Aby Ukrajina mohla efektívne využívať F-16, musela by dosiahnuť určitý stupeň vzdušnej prevahy,“ povedal Wijninga pre CNN. „To znamená, že Ukrajina by musela v prvom rade zničiť ruské systémy protivzdušnej obrany S-400 a najlepšie aj S-300.“

stíhačka F-16
zdroj: U.S. Air Force, Alexander Cook

Spojené štáty sa ale môžu obávať, že pilot takejto stíhačky prenikne na ruské územie a zaútočí tam, čo by bola výrazná eskalácia, i keď je to nepravdepodobné.

Nasadenie stíhačiek by malo na ruských pilotov psychologický zastrašovací účinok, odhaduje britský bývalý spravodajský dôstojník Philip Ingram.

„Išli by proti systému, o ktorom vedia, že ich môže prekonať v ktorejkoľvek fáze,“ povedal pre Sky News a tvrdil, že by to ešte viac znížilo intenzitu ruských operácií.

Zdroje: Politico, NL Times, Financial Times, CNN, Sky News, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá