Takmer 30-tisíc Slovákov žiada zachovanie veľkých svadieb. Najnovšie sa začali búriť aj študenti

  • Slováci vo veľkej petícii žiadali zachovanie svadieb do 150 osôb
  • Igor Matovič svadobčanov z časti vypočul a na Slovensku povolil svadby, na ktorých sa zúčastní maximálne 100 osôb
  • Premiér taktiež konštatoval, že stužkové slávnosti sa zrejme budú musieť presunúť z jesene na jar. To sa však nepáči maturantom
študenti škola
Ilustračná, TASR/Dano Veselský
  • Slováci vo veľkej petícii žiadali zachovanie svadieb do 150 osôb
  • Igor Matovič svadobčanov z časti vypočul a na Slovensku povolil svadby, na ktorých sa zúčastní maximálne 100 osôb
  • Premiér taktiež konštatoval, že stužkové slávnosti sa zrejme budú musieť presunúť z jesene na jar. To sa však nepáči maturantom

Petíciu za zachovanie svadieb do 150 ľudí už podpísalo takmer 30 000 Slovákov, no aj tak to celkom nepomohlo. Premiér Igor Matovič oznámil, že už od 1. októbra bude môcť byť na svadbách maximálne sto ľudí a sprísnia sa ich kontroly. Ak hostia nebudú pravidlá dodržiavať, majiteľ zariadenia, kde sa svadba koná, môže dostať pokutu až vo výške 20 000 eur. Výška pokuty bude závisieť od toho, či sa podujatie koná v zelenom alebo červenom okrese.

Majiteľ zariadenia je taktiež povinný akciu nahlásiť minimálne 48 hodín pred jej konaním príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Dodržiavanie pravidiel následne prídu počas konania svadby skontrolovať hygienici spolu s políciou. 

Hlas popieračov nosenia rúšok na Slovensku silnie, kritizujú stanovisko docentov medicíny

Stužková až na jar 

O termíne stužkových slávností, ktoré mávajú končiaci stredoškoláci od októbra do novembra, sa podľa Matoviča ešte diskutuje, no pravdepodobne, sa presunú na jar, pričom plesová sezóna tento rok vôbec nebude.

Zrušenie stužkovej sa však nepáči končiacim stredoškolákom, ktorí zverejnili verejnú petíciu, v ktorej sa postavili proti zrušeniu stužkových slávností v roku 2020. Petíciu denne podpisuje viac ako 300 ľudí. Za pár dní tu je už takmer 2000 podpisov.

Páni ministri, pán premiér, boli by sme naozaj neradi ak by sa nám, maturantom školského ročníka 2020/2021, zrušila stužková slávnosť. Dali sme do toho nesmierne množstvo energie, veľa z nášho voľného času a nehovoriac o financiách. Tešili sme sa a chystali na túto jedinečnú udalosť, konajúcu sa raz za život, celé 4 stredoškolské roky,“ objasňujú študenti.

Údaje o Slovákoch testovaných na koronavírus mohli unikať. Cez appku Moje eZdravie

Zdôrazňujú, že momentálnu situáciu na Slovensku berú s veľkou vážnosťou a zodpovednosťou, ale i napriek tomu namietajú a žiadajú o prerokovanie a premyslenie návrhu o zrušení.

Od októbra sa sprísňujú opatrenia 

Netreba tiež zabúdať,  že podmienky pre organizovanie hromadných podujatí sa majú na Slovensku od októbra opäť sprísniť.

„V exteriéri sa na podujatiach v zelených okresoch bude môcť zúčastniť najviac 200 ľudí, v interiéri 100. V oranžových a červených okresoch budú môcť mať exteriérové podujatia 100 a interiérové 50 účastníkov. Takáto situácia má byť aj v hlavnom meste Bratislava,“ informoval o tom šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí po zasadnutí pandemickej komisie vlády SR.

Od 1. septembra zatiaľ platia v slovenskom športe o čosi miernejšie reštrikčné opatrenia než tie, ktoré sú pripravované na október. Aktuálne sú zakázané hromadné podujatia s účasťou nad 1000 ľudí a interiérové podujatia nad 500 ľudí.

🔴 Predseda vlády Igor Matovič, ministerka kultúry Natalia Milanová a Minister financií Eduard Heger informujú o záveroch Ústredného krízového štábu v oblasti kultúry a športu

Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Montag, 14. September 2020

Zdroj: Peticie.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech