Takto bude vyzerať letecká preprava v budúcnosti. Čakajú nás dvojposchodové sedačky aj spacie kapsuly

  • Cena Crystal Cabin Awards upozorňuje na najnovšie trendy v interiéroch lietadiel
  • Nedostatok miesta na nohy vyriešil Španiel Alejandro Núñez Vicente
  • Vymyslel dvojposchodové sedačky, ktoré poskytnú dokonalý komfort
  • Spacie kapsule v ekonomickej triede sú tiež blízkou budúcnosťou
pjimage - 2021-05-31T114733.277
Unplash/Kornél Máhl, Crystal Cabin Award
  • Cena Crystal Cabin Awards upozorňuje na najnovšie trendy v interiéroch lietadiel
  • Nedostatok miesta na nohy vyriešil Španiel Alejandro Núñez Vicente
  • Vymyslel dvojposchodové sedačky, ktoré poskytnú dokonalý komfort
  • Spacie kapsule v ekonomickej triede sú tiež blízkou budúcnosťou

Mnohé aerolinky dlhé roky trápi otázka, ako previezť viac ľudí naraz a zároveň zanechať požadovaný komfort. Dizajnéri prichádzajú s rôznymi návrhmi a rozmýšľajú, ako skĺbiť pohodlie s bezpečnosťou. Každoročne sa vyhlasuje dokonca aj súťaž – Crystal Cabin Awards, ktorá má za cieľ prísť návrhom na cestovanie v budúcnosti.

Pre mnohých turistov je cesta lietadlom na vytúženú dovolenku väčšinou skôr utrpenie. Sedadlá bývajú malé a vyšší cestujúci majú problém sa na svojom mieste „poskladať“.

Dvojposchodové sedadlá

Cena Crystal Cabin Awards upozorňuje na najnovšie trendy v interiéroch lietadiel. Jedným z najzaujímavejších konceptov, ktorý sa dostal do užšieho výberu, je Chaise Longue Economy Seat Project. Podľa CNN počíta doslova s dvojposchodovými sedačkami na malom priestore, pričom systém je vytvorený tak, aby cestujúci v hornej i dolnej sekcie mali dostatok priestoru.

Autorom dizajnu je 21-ročný Španiel Alejandro Núñez Vicente, študujúci v Holandsku. Pre CNN povedal, že aj jeho po cestách po Európe často trápil nedostatok miesta na nohy, a tak prišiel so zaujímavým nápadom – vytvoriť poschodie v lietadle. „Spodný rad má výhodu, že by si pasažieri mohli natiahnuť nohy ako v salóniku s tým, že horný rad by tiež mal istý priestor na nohy navyše.“

Žiadna batožina nad hlavou

Nad sedadlami by však nebol žiadny úložný priestor, na ktorý sú pasažieri zvyknutí. Ten by bol pod sedadlami. Tento dizajn by bolo možné podľa neho uplatniť v lietadlách ako Boeing 747 či v Airbus A330. CNN Prima News zas uvádza, že návrh by bolo vhodné využiť aj v súčasnosti počas pandémie koronavírusu, pretože dvojposchodové sedačky by zároveň eliminovali riziko nákazy.

zdroj: Crystal Cabin Award

Hlavným cieľom bolo vytvoriť viacúrovňový zážitok, ktorý ponúkne niečo atraktívne pre cestujúcich sediacich na oboch úrovniach. „Dolný rad má výhodu ešte aj v tom, že cestujúci sa bude cítiť ako na gauči.“ Dizajn sedadla ponúka tiež viac uhlov sklonu, nastaviteľné operadlo a nastaviteľné opierky krku, ktoré poskytujú ďalšie pohodlie.

„Súčasná ekonomická trieda je často obmedzená na jednu alebo mierne naklonenú polohu, ktorá cestujúcemu bráni v pohodlnom a relaxačnom sedení, let si ani neužije,“ hovorí Núñez.

Tryskáč Falcon 10X za 61 miliónov eur bude absolútnou špičkou. Penthouse v oblakoch má vlastnú sprchu a salónik

Oddych ako v posteli

Chaise Longue nie je jediným dizajnom, ktorý ponúka konfiguráciu dvojpodlažných sedadiel, ktorú ocenila súťaž Crystal Cabin Awards.

Do užšieho výberu rozhodcov sa dostal aj koncept s názvom „Oblačná kapusla“ od spoločnosti Toyota Boshoku. Dizajn počíta s využitím úložného priestoru. Namiesto oblasti pre príručnú batožinu by totiž nad hlavami cestujúcich mohli byť kapsule, v ktorých sa človek môže natiahnuť a prespať sa skoro ako v posteli.

Podľa vyhlásenia japonskej spoločnosti by dizajn mal zvýšiť bezpečnosť, príjemnosť a pohodlnosť cestovania v ekonomickej triede a zároveň vytvoriť viac leteckých príležitostí.

Myšlienka kalkuluje s tým, že si cestujúci k svojmu sedadlu prikúpia ešte priestor nad sebou, kam by sa mohli v priebehu dlhých letov presunúť. Kapsule by mali podľa Toyoty ponúkať podobné náležitosti ako sedenie v business triede.

Kapsula, ktorá ponúka neočakávané súkromie v preplnenej ekonomickej kabíne, môže mať tiež vlastné nastavenie vykurovania a chladenia.

Zdroje: CNN, CNN Prima News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech