Takto bude vyzerať tvoj dôchodok: Nákup len v zľavách, rátať budeš každý cent

 • Priemerný slovenský dôchodok dosahuje výšku len 486,29 €. Po odrátaní nákladov na energie je to 9,26 € na deň
 • Týka sa to každého z nás: Z dôchodku budú Slováci žiť približne 20 rokov. Vždy len s pár eurami na deň
 • Ak nechceš byť závislý na zľavách a počítať každý cent, mal by si sa začať čím skôr pripravovať
tatrabankadd
ilustračné foto SITA
 • Priemerný slovenský dôchodok dosahuje výšku len 486,29 €. Po odrátaní nákladov na energie je to 9,26 € na deň
 • Týka sa to každého z nás: Z dôchodku budú Slováci žiť približne 20 rokov. Vždy len s pár eurami na deň
 • Ak nechceš byť závislý na zľavách a počítať každý cent, mal by si sa začať čím skôr pripravovať

Slováci sa čoraz viac zaoberajú tým, ako budú žiť na dôchodku. Úvahám sme sa rozhodli dať reálne kontúry a spýtali sa 70-ročnej Emílie, dôchodkyne z Petržalky, ktorá 43 rokov pracovala ako stredoškolská učiteľka a jej triedami prešli tisícky žiakov. Aj napriek tomu dnes musí vyžiť zo starobného dôchodku v smutnej výške 586,40 €.

Rozpočet Emílie je na hrane, a to si ešte žije „na vysokej nohe“ – priemerný dôchodok je totiž ešte o 100 € menší. S tenkými peňaženkami žijú desaťtisíce seniorov, ktorí musia každý mesiac spraviť nemožné a vyžiť zo žalostne smiešnych peňazí. Namiesto toho, aby v staršom veku oddychovali, počítajú každý cent.

Pravdepodobne sú medzi nimi tvoji starí rodičia, susedia alebo seniori v tvojom okolí. Väčšina dnešných dôchodcov si totiž počas života neodkladala a neinvestovala, ich mesačné náklady sa tak musia zmestiť do pár stoviek eur, ktoré dostávajú od štátu.

A o niekoľko rokov to čaká každého z nás. Dôchodky sa s najvyššou pravdepodobnosťou dramaticky zvyšovať nebudú, peniaze totiž prúdia v uzavretom systéme a kvôli nižšej pôrodnosti doň prispieva stále menej ľudí, zatiaľ čo sa dožívame čoraz vyššieho veku.

Nepríjemnú tému dôchodkov tak nesmieš ďalej odkladať, týka sa aj teba.

 

Nadpriemerne vysoký dôchodok, no stále 12,60 € na deň

Emília teda mesačne pracuje so sumou 586,40 €. Iné príjmy ako napríklad minulé investície, či II. a III. pilier, nemá.

Už i tak nízku sumu však musí každý mesiac okresávať o 208 € – z nich platí preddavky na elektrinu, vodu a plyn. Býva totiž na konci Petržalky, kde sú sporáky plynové. Byt, v ktorom býva, patrí jej, inak by musela platiť ďalšie stovky eur. Aj napriek vlastnému bývaniu plánuje ukončiť život v opatrovníctve.

Na každodenný život, vrátane jedla, tak Emílii zostáva len 378 €, teda 12,60 € na deň. To už je suma, pri ktorej treba plánovať každé euro.

Smutný príbeh stredoškolskej učiteľky podčiarkuje realitu dôchodkového systému – ak si na starobu nezačneme odkladať včas, naše peňaženky to oľutujú.

Šetriť, kde sa dá: Nákup potravín len v akcii

12,60 € na deň by pre dnešného produktívneho človeka bola poriadna výzva. Mnoho Slovákov si čoraz viac zvyká na prémiové potraviny, drahšiu zábavu či časté dovolenky. Dlhodobá ekonomická prosperita sa však na výške dôchodkov neprejavuje.

Aj preto si Emília varí sama a do reštaurácií nechodí. Navyše, pri nákupe potravín musí prioritne myslieť na cenu a vyhľadávať predovšetkým cenové akcie a zľavy. Na jedlo spolu minie približne 225 €.

Situáciu jej sťažujú aj pravidelné nákupy liekov, do ktorých mesačne vloží ďalších 28 €. Jediné finančné pozitívum života na dôchodku je pre ňu bezplatná doprava – Emília nemusí otvárať peňaženku v bratislavskej MHD ani vo vlakoch.

Ak to prerátame, na konci mesiaca jej zostane približne 125 €, ktoré si odkladá na budúce opatrovanie.

Našej respondentke Emílii pomáha fakt, že žije s manželom, ktorý spoločnú finančnú situáciu zlepšuje – spoločné varenie je predsa len ekonomicky výhodnejšie. Dovolenky pri mori či v hoteloch sú však pre nich finančne nereálne. Navyše, finančnou podporou prispievajú aj jej deti a občas dokonca zájdu aj na chalupu.

Slováci chcú dôchodok vyše 900 €, dostávať však budú menej než 500 €. Čoskoro príde krutá realita

Tvoj reálny dôchodok môže byť ešte nižší

Neveselý ekonomický príbeh 70-ročnej dôchodkyne, ktorá 43 rokov učila na strednej škole, je pritom ešte výrazne nadpriemerný.

Priemerný slovenský dôchodok je totiž len 486,29 € – ešte o 100,11 € menej.

 • Ak by sme náklady našej respondetky prerátali do priemerného slovenského dôchodku, na život by zostávalo iba 278 €, teda 9,26 € na deň
 • Na konci mesiaca by si bolo možné odložiť iba 25 €
 • Navyše, naša respondetka šetrí žitím v spoločnej domácnosti. Takú možnosť nemusí mať každý dôchodca

Predstavme si priemerného dôchodcu, ktorý má len o 100 € vyššie náklady – napríklad na lieky, dochádzanie taxíkmi či nebodaj nutnú rekonštrukciu alebo iný nečakaný náklad. Ak by mal náklady ako naša respondetka Emília, dostáva sa do mínusu -75 €, čo si s najväčšou pravdepodobnosťou odnesie kvalita potravín. Vodu či elektrinu totiž platiť treba.

Tvoj starobný dôchodok bude pravdepodobne menší ako 500 €

Je dôležité si uvedomiť, že tieto čísla nie sú fikcia, ani hypotetická realita. 486,29 € je skutočný priemerný dôchodok v Slovenskej republike a po odrátaní energií zostáva 9,26 € na deň. A to je suma, z ktorej nechce žiť žiadny Slovák, ktorý bol produktívny celý svoj život.

Výška dôchodku však závisí od veľkého množstva faktorov. Každý Slovák by si preto mal čím skôr overiť skutočné čísla a pripraviť sa na realitu, ktorá je často veľmi nepríjemná.

Pre takéto prípady vyvinula Tatra banka v spolupráci s Univerzitou Mateja Bela Dôchodkovú kalkulačku, jednoduchý a užitočný nástroj, ktorý dokáže odhad výšky tvojho dôchodku vyrátať za niekoľko sekúnd.

Zo smiešneho dôchodku bude Slovák žiť v priemere 23 rokov

Aj Dôchodková kalkulačka upozorňuje na sivú realitu výšky dôchodkov výpočtami.

 • Priemerný Slovák, 30-ročný zamestnanec s priemernou mzdou (1 163 €) bude dostávať dôchodok len 460 €/mesiac
 • V priemere z neho bude žiť 23 rokov

To je ešte menšia suma, než z ktorej Emília žije. Ak by sme sa riadili jej nákladmi, ktoré sú pomerne úsporné, na konci mesiaca by nám zostalo presne 1 euro a 40 centov – suma, pri ktorej sa oplatí zbierať stratené centy zo zeme.

Každý Slovák by si preto mal čím skôr vyrátať predpokladanú výšku svojho dôchodku a spraviť potrebné kroky na to, aby ho zvýšil na úroveň, s ktorou bude spokojný a z ktorej vie dôstojne vyžiť a zároveň si vytvárať bezpečnú rezervu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech