„Takto vyzerá kolaborácia s vojnovými zločincami.“ Premiér sa drsne obul do Smeru

  • Polienko kritiky priložil aj Peter Pellegrini
  • Smer oslavoval SNP s ruským veľvyslancom
eduard heger premiér oslavy snp
TASR/Ján Krošlák
  • Polienko kritiky priložil aj Peter Pellegrini
  • Smer oslavoval SNP s ruským veľvyslancom

Premiér Eduard Heger (OĽANO) odsudzuje opozičný Smer-SD za oslavu pri príležitosti 78. výročia Slovenského národného povstania (SNP) vo Zvolene, na ktoré prizvali ruského veľvyslanca Igora Bratčikova a zástupcu bieloruskej ambasády. Uviedol to na sociálnej sieti.

Podľa neho je to urážkou pamiatky obetí povstania i všetkých antifašistov na Slovensku. „Takto vyzerá kolaborácia s vojnovými zločincami, takto sa tlieska prelievaniu krvi nevinných,“ skonštatoval.

Pozvanie ruského veľvyslanca skritizovali tiež šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Smer-SD reagoval, že zakázať účasť verejnosti na oficiálnych oslavách SNP v Banskej Bystrici, ale hlavne na ne nepozvať veľvyslancov Ruskej federácie a Bieloruska je prejavom historického bezvedomia a hlbokej neúcty.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí chce v utorok (30. 8.) tlmočiť ruskému veľvyslancovi protest za to, že Smer-SD verejne podporil.

Smer oslavoval s ruským veľvyslancom

Predstavitelia opozičného Smeru-SD si v pondelok vo Zvolene pripomenuli 78. výročie Slovenského národného povstania (SNP). Vyzvali na to, aby si ľudia ctili svojich predkov a to, čo pre krajinu v rámci bojov proti fašizmu urobili. Nevyhli sa však ani kritike súčasnej vládnej garnitúry a situácii v krajine.

Treba si uctievať SNP,“ odkázal líder Smeru Robert Fico. V úcte podľa neho treba mať všetkých tých, ktorí stáli za povstaním nielen politicky, ale aj tí, ktorí odišli bojovať do hôr.

snp oslavy
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Nemyslí si však, že odkaz účastníkov SNP sa podarilo naplniť. Krajina podľa neho nie je demokratická, nestojí na pluralizme politických strán a hovorí o snahe zmariť opäť referendum. Slovensko podľa neho nie je ani slobodné, keďže si nie každý môže povedať vlastný názor. Odmieta tiež, že by SR bolo suverénnym a zvrchovaným štátom, kde by sa občanom dobre žilo.

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár označil SNP nielen za najväčšie povstanie národa proti fašizmu v Európe, ale pripomenul tiež položenie základov budúceho štátu SR.

Podľa Ľuboša Blahu netreba zabúdať na to, že zásadnú úlohu pri SNP zohrali komunisti a že fašizmus v súčasnej vláde pretrváva, Richard Takáč podotkol, že mier pre krajinu pred 78 rokmi neprišiel zo západu, ale z východu. 

Čestným hosťom osláv SNP vo Zvolene, ktoré usporiadal Smer-SD, bol aj ruský veľvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov. Ako rečník vystúpil tiež zástupca bieloruskej ambasády.

Fico ich prítomnosť odôvodnil tým, že pozývali zástupcov krajín bývalého ZSSR, ale aj krajín, ktoré SNP podporovali. Okrem spomínaných dvoch sa údajne ostatní za neúčasť ospravedlnili.

Smer-SD zároveň skritizoval, že sa verejnosť nemohla zúčastniť na oslavách výročia SNP v Banskej Bystrici. Ku kritike sa pridali aj mimoparlamentné strany SNS a Hlas-SD.

Ak nechceme, aby sa neopakovali dejiny v ich tragickej podobe, už nikdy nedovoľme politikom, aby si sprivatizovali oslavy SNP,“ uviedol predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini na sociálnej sieti.

Kritika od rána

Premiér Eduard Heger (OĽANO) sa do Smeru obul hneď zrána v statuse na sociálnej sieti. Ako píše SITA, premiér je presvedčený, že s fašistami sa nevládne, nepodávajú sa ruky a taktiež neoslavuje výročie Slovenského národného povstania (SNP). Heger tak informoval na sociálnej sieti.

V statuse spomína aj video, v ktorom si predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico podáva ruku s predsedom strany Republika Milanom Uhríkom, ktorý dávnejšie popieral holokaust.

Bol to práve Milan Uhrík, keď ako riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja nechal predsedu strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu na deň osláv SNP vyvesiť smútočné zástavy,“ uvádza na sociálnej sieti Heger, ktorý zároveň zverejnil aj Ficov výrok z roku 2019: „Protifašistická orientácia strany Smer-SD je úplne jasná a nemenná.“

Premiér si však myslí, že strana Smer-SD nemá pevné morálne hodnoty. „Rovnako si môžeme spomenúť, ako Fico obhajoval už odsúdeného súčasného podpredsedu strany Republika Milana Mazureka za jeho extrémistické výroky,“ dodal Heger.

Ten si myslí, že Ficov Smer sa snaží svojimi prokremeľskými činmi a vyznávaním totalitných režimov odtiahnuť Slovensko od demokratických hodnôt západného sveta.

Predseda Smeru Robert Fico vo svojom stanovisku kritizoval rozhodnutie nesprístupniť verejnosti dnešnú dopoludňajšiu oficiálnu časť osláv SNP v Banskej Bystrici, ktorá je prístupná len pre pozvaných hostí.

„Je to nedemokratické rozhodnutie. SNP malo občiansky rozmer a nevpustiť verejnosť na oficiálne oslavy, je hrubé zneváženie charakteru a podstaty SNP,“ povedal Fico.

Zároveň dodal, že je presvedčený, že takéto šialenstvo môžu vymyslieť len politici, ktorí sa boja ľudí a ich oprávnenej kritiky na výkon vládnej politiky a prezidentskej funkcie.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá