Takto vzniklo legendárne filmové štúdio Marvel, kolíska komixových superhrdinov

  • Ako bol Marvel založený, cez čo všetko si prešiel a čo všetko obetoval? Na všetky tieto a mnohé ďalšie otázky ti odpovieme v tomto článku.
infinitywar
slashfilm.com
  • Ako bol Marvel založený, cez čo všetko si prešiel a čo všetko obetoval? Na všetky tieto a mnohé ďalšie otázky ti odpovieme v tomto článku.

Marvel, celým názvom Marvel Studios (pôvodne známy ako Marvel Films v rokoch 1993 – 1996), je americkým filmovým štúdiom. Marvel je dcérskou spoločnosťou vo Walt Disney Studios. Toto štúdio je zároveň vlastnené ešte väčšou spoločnosťou s veľmi podobným názvom: „The Walt Disney Company“, ktorá sídli v meste Burbank v Kalifornii.

História Marvelu

Foto: otakukart.com

Marvel je známy najmä vďaka komiksom. Marvel Comics založil Martin Goodman a oficiálne ho zaregistroval v roku 1939 pod názvom Timely Publications. Goodman bol pôvodne redaktorom v inom časopise. Keď si ale uvedomil potenciál komiksov, chcel si z tohto koláča odtrhnúť čo najviac. V začiatkoch pracoval v Marveli na rôznych pozíciách. Od redaktora, cez šéfredaktora až po obchodného manažéra.

Prvé vydanie komiksu od Marvelu bolo v októbri 1939. Tento komiks bol o superhrdinovi Human Torch, ktorý mal hlavného nepriateľa Namora. Prvé vydanie tohto komiksu sa okamžite vypredalo a vydavateľstvo sa rozhodlo vytlačiť ďalšie kópie. Dokopy sa v týchto dvoch vydaniach predalo až vyše 900 000 výtlačkov!

Marvel sa začal rásť tiež v predajoch aj v počte zamestnancov. Ako ďalší redaktori prišli Joe Simon a Jack Kirby, ktorí spolu vytvorili legendárneho Captain America. S týmto komiksom okamžite prekonali aj ich vtedajší rekord a dokázali predať 1 milión výtlačkov behom pár mesiacov.

Cesta k úspechu a licencie

Foto: screenrant.com

Napriek tomu, že sa Marvel snažil vytvárať rôznych iných superhrdinov, Captain America bol stále najpredávanejší a ľudí si získal, ako nikto iný. Medzi týchto superhrdinov patria Miss America, Vision, Angel atď. Marvel sa tiež snažil osloviť aj najmenšie deti a vytvorili vtipné komiksy, v ktorých boli postavy ako Super Rabbit a Ziggy Pig. Toto všetko sa udialo do roku 1961.

V auguste 1996, Marvel vytvoril Marvel Studios. Kevin Feige, slávny filmový producent, začal pracovať na pozícii prezidenta spoločnosti. Od roku 1997 Marvel Studios začalo aktívne produkovať rôzne filmy založené na ich komiksových predlohách. Medzi tieto filmy patria prví X-Men (2000), Daredevil (2003), Elektra (2005) a Fantastická štvorka (2005).

Foto: youtube.com

Prvým licencovaným filmom od Marvel Studios bol Blade, ktorého hlavná misia bola lovenie upírov. Režisérom filmu bol Stephen Norrington a hlavnú postavu hral Wesley Snipes. Film bol vydaný 21. augusta 1998 a na tú dobu sa z neho stal obrovský hit. Týmto úspechom sa odštartovala celá línia X-Menov a následne v roku 1999 Marvel predal Sony licenciu na Spider-mana.

V súčastnosti sú filmy od Marvelu distribuované pod štúdiom Walt Disney Studios Motion Pictures. V minulosti (2008 – 2011) boli distribuované aj pod Paramount Pictures (napr. The Incredible Hulk). A taktiež aj pod Columbia Pictures, pod ktorými vyšiel Spider-Man. Licenciu na X-menov má 20th Century fox a na Spider-mana Sony. To je aj jeden z dôvodov, prečo sa X-Meni nikdy nestretnú s ostatnými Avengermi.

Riadenie spoločnosti a duševné vlastníctvo

Marvel sa chcel odpútať od pomoci vo financovaní od Merrill Lynch – divízia Bank of America. Preto na jednu z hlavných stoličiek v Marveli, bol v roku 2004 prijatý David Maisel, ktorý prišiel hlavne na vytvorenie systému s vlastným financovaním filmov. Spočiatku sa ako možný distribútor ich filmov zdalo Universal Studios. Rokovania boli príliš dlhé a nikam neviedli, tak sa Marvel rozhodol dohodnúť s Paramount Pictures.

Disney kúpil Marvel

Foto: lipmag.com

Dňa 31. decembra 2009 spoločnosť Walt Disney kúpila Marvel Entertainment za 4 miliardy dolárov. Marvel aj Disney uviedli, že ich vzájomné spojenie neovplyvní žiadne existujúce obchody s inými filmovými štúdiami.

V septembri 2014 získalo TNT práva na Avengers: Age of Ultron, Captain America: Civil war, a na ďalšie 3 filmy. V septembri 2015 Marvel predstavil praktickú príručku k Marvel Cinematic Universe, ktorá funguje ako sprievodca medzi všetkými MCU filmami, komiksami a ich porovnaní.

Marvel okrem predstavovania filmov chystá aj výtvarnú expozíciu s názvom „Marvel: Creating the Cinematic Universe“. Táto zbierka umeleckých diel bude vystavená iba na jendom mieste a to v galérii moderného umenia v Queenslande, s možnosťou návštevy medzi májom až septembrom tohto roka. Výstava bude obsahovať viac ako 300 predmetov z filmov, kostýmov, kresieb a rôznych iných zaujímavých kolekcií, ktoré Marvel používa pri natáčaní filmov.

Úspechy

Foto: vsbattles.wikia.com

Marvel je jedinečná spoločnosť, ktorá dominuje komiksovému žánru superhrdinov už dlhé roky. Vedia, ako si získať srdcia miliónov ľudí. Od tých najmenších až po dospelých. V priebehu desiatok rokov vytvorili viac ako 200 superhrdinov. Ich schopnosť komunikovať so svojimi čitateľmi po celom svete prostredníctvom originálnych komiksových príbehov je naozaj očarujúca. Okrem komiksov a filmov, máš taktiež možnosť spoznať Marvel trochu bližšie cez Comic-cony, ktoré sú v dnešnej dobe na veľmi vysokej úrovni.

Budúcnosť

Disneymu sa kúpa Marvelu veľmi oplatila. Síce za nich zaplatila neuveriteľné 4 miliardy dolárov, behom niekoľkých rokov už majú výnos vo výške 8.5 miliardy a toto číslo bude v najbližších rokoch určite stúpať. Filmy v komiksovom žánri sú dnes ako zlatá baňa. Hlavne ak gigant, akým je Marvel, plánuje do roku 2020 uverejniť ešte ďalších 10 filmov, je ich budúcnosť jasná.

Marvel definoval poslednú dekádu kinematografie. Či už sa to týka obľúbenosti filmov, zárobkami, návštevnosťou kinosál, ale samozrejme aj kvalitou. Jedna z hlavných výhod Marvelu je ich prepletený vesmír (Marvel Universe), v ktorom všetky filmy na seba nejako nadväzujú. Za menej, ako rok môžeme očakávať najväčšiu bitku komiksových superhrdinov vo filme Avengers Infinity War, na ktorú Marvel láka fanúšikov celých 10 rokov (od prvého Iron Mana).

Zdroj článku: successstory.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech