Robo Kočan
Robo Kočan
Robo Kočan
Robo Kočan

Talentovaný Slavo spod Tatier ručne vyrába drevné postele, sú svetovými unikátmi s doživotnou zárukou

  • Šikovný stolár Slavomír Poláček sa venuje výrobe drevených postelí na mieru s doživotnou zárukou
  • Zručný remeselník sa vyučil za stolára, avšak kúsky, pod ktoré sa podpisuje, nie sú ani zďaleka bežnými drevenými výrobkami
  • Viac nám o svojej tvorbe a práci prezradil samotný Slavomír
  • Šikovný stolár Slavomír Poláček sa venuje výrobe drevených postelí na mieru s doživotnou zárukou
  • Zručný remeselník sa vyučil za stolára, avšak kúsky, pod ktoré sa podpisuje, nie sú ani zďaleka bežnými drevenými výrobkami
  • Viac nám o svojej tvorbe a práci prezradil samotný Slavomír

Posteľ predstavuje pre mnohých z nás veľmi dôležitú súčasť života. To, na čom a ako spíme, môže mať vplyv na náš celý deň. Tí, ktorí spia na posteliach, ktoré vyrobil Slavomír Polaček – kamarátmi prezývaný aj „Koláč“ – majú spánok zrejme o stupeň lepší. Nebolo by sa ani čomu čudovať, jeho ručne vyrábané postele sú predsa len inej kategórie ako prefabrikované produkty z veľkoobchodov.

Slavomír sa vyučil za stolára, avšak výrobky, pod ktoré sa podpisuje, nie sú ani zďaleka bežnými drevenými kúskami. Svoju prácu povýšil na umenia a každý jeden kus dreva, ktorý cez jeho ruky prejde, dostáva unikátny dizajn.

Mladý Popradčan ručne vyrába unikátne drevené bicykle. Obetoval im život a prebdené noci

„Svojim posteliam okrem vlastného dizajnu a vlastnej pridanej hodnoty zaručujem aj maximálnu pevnosť a trvácnosť. Moje postele nesmú nikoho rušiť – nevŕzgajú. Preto, aby si vedel zákazník pokojne oddýchnuť v mnou vyrobenej posteli, pridávam kvalitný rošt podľa typu matraca a dotváram základnú pocitovú časť svojím dizajnom a prepracovanými detailmi, ktoré som rokmi práce doladil,“ vyjadril sa Slavomír pre Startitup.

zdroj: Robo Kočan

Predstava mať posteľ, ktorá spĺňa všetky tvoje tajné predstavy, ako je veľkosť, materiál a dizajn, stojí za to. Práve majster Slavomír Polaček vie tieto predstavy klientov premeniť na drevenú realitu a vdýchnuť drevu život.

Svoju prácu pritom robí v útulnej malej dielni, úplne sám a bez veľkých manufaktúrnych strojov. Práca s drevom mu neprináša len živobytie, je to zároveň aj jeho srdcová záležitosť.

zdroj: Robo Kočan
zdroj: Robo Kočan

Vo svojich remeselných začiatkoch sa ale nevenoval výlučne posteliam. Svoj čas venoval aj vytváraniu a realizácii interiérov. Veľa času mu podľa jeho slov zaberali ich montáže, aj preto radšej začal s výrobou postelí.

„Pri montáži postele ma nečakajú žiadne nepríjemnosti, len príjemná reakcia mojich spokojných zákazníkov. Popri svojej tvorbe postelí občas vyrobím aj niečo na spestrenie interiéru, napríklad drevené umývadla, stojany na víno, truhlice alebo hojdacie kreslo a, samozrejme, nočné stolíky,“ objasňuje.

zdroj: Robo Kočan

zdroj: Robo Kočan

Na dreve ho odmalička lákala jeho vôňa, farby a tvarovateľnosť. Ak človek vie ako s drevom pracovať, je schopný mu vdýchnuť život. Pri pohľade na Slavove výtvory je zjavné, že on túto prácu perfektne zvláda.

Jeho postele nie sú pospájané kúsky dreva bez hlbšieho zmyslu. Zaujímavosťou na nich je predovšetkým použitie precízne vyrezávanej mozaiky, ktorú Slavomír vyskladáva z maličkých kúskov dreva. Svojmu remeslu sa venuje neďaleko Popradu v dedinke Jánovce už viac ako desať rokov.

zdroj: Robo Kočan
zdroj: Robo Kočan

K práci s drevom ho viedol už jeho dedo, ktorý bol taktiež stolár a v detstve ho aj s bratom k tomuto remeslu priučil a dal mu základné vedomosti potrebné pre kvalitného stolára.

Dlhé roky pracujem samostatne a pri tvorbe mám rád samotu a vytváram si vlastný svet, kde sa nenechávam nikým ovplyvňovať, preto zatiaľ neuvažujem o predávaní svojich skúseností mladším, lebo sám sa ešte mám čo učiť a zdokonaľovať.

Slavomír priznal, že v práci trávi 13 hodín denne, avšak  je to práca, ktorá ho podľa jeho slov neskutočne baví a napĺňa. Zdôrazňuje, že je radosť vytvárať hodnotné veci, ktoré sa ľuďom páčia a vedia ich zaujať.

zdroj: Robo Kočan

„Pracovný deň začínam s mojimi deťmi, aj keď mi syn v 13 rokoch odišiel na futbalovú akadémiu do Ružomberka a ostáva tam na internáte. Každé ráno vozím dcéru do školy, následne si v meste vybavím potrebné nákupy pre svoje fungovanie a potom väčšinu dňa strávim v dielni, večer po ceste z práce urobím nákup pre domácnosť a doma ešte vybavím agendu so zákazníkmi,“ opisuje svoj bežný pracovný deň.

Pracovať s drevom je pre mňa vždy dobrodružstvo. Je ho možné tvarovať na tisíce spôsobov. Po rokoch viem, že je to náročná práca, robím ju však s láskou.

Svoju prvú posteľ si Slavomír vyrobil sám pre seba. Bolo by predsa nelogické, aby si stolár kupoval posteľ v IKEI. Za cieľ si dal svojimi rukami vytvárať produkty, ktoré sú funkčné, ľudia ich potrebujú a môže na nich zanechať svoj „podpis“. Presne tieto aspekty spĺňajú postele, ktorých výroba mu učarovala.

Ak si dnes u Slavomíra Polačka objednáš posteľ, pribalí aj benefit, aký ti vo veľkoobchodoch zrejme nebudú vedieť ponúknuť.

„Používam drevo od dodávateľov, ktorým dôverujem už roky. Ku svojej práci pristupujem poctivo a celej výrobe venujem dostatok času. Preto ku každej posteli vyrobenej v mojej dielni získate certifikát kvality a okrem mechanického poškodenia získate na vašu posteľ doživotnú záruku.“

Ponuka postelí na predaj

Posted by Postele Kolač on Monday, September 28, 2020

Ceny takýchto postelí sa pohybujú okolo 1 900 eur. Finálna cena postele sa však odvíja od množstva vyžadovanej práce. Nakoľko je každá posteľ jedinečná, cenu je možné úplne presne určiť až na základe pripraveného návrhu.

„Snažím sa svoje postele povýšiť na umenie a svojou prácou zachovať tradičné remeslo pre ďalšie generácie. Mojim cieľom ja vybudovať si vlastnú uznávanú značku a mať spokojných zákazníkov. Vytváram stále nové dizajny postelí a každému zaručujem jeho vlastný originál, ktorý je jediný na svete. Pandémia mi pozastavila zopár projektov a niektoré postele mi tak ostali, no idem ďalej,“ dodal.

Článok bol pôvodne publikovaný 23. decembra 2020.

Najnovšie