Taliansko rozdáva obyvateľom 500 eur na nové bicykle, chce tak predísť druhej vlne COVID-19

  • Bonus sa bude týkať miest s počtom obyvateľov viac ako 50-tisíc
  • Týmto krokom chce krajina zabrániť šíreniu nového koronavírusu
bikesharing
Unsplash.com/Ellen Melin, Raoul Croes
  • Bonus sa bude týkať miest s počtom obyvateľov viac ako 50-tisíc
  • Týmto krokom chce krajina zabrániť šíreniu nového koronavírusu

Krajina chce promovať ekologickejší spôsob života a tak sa rozhodla motivovať svojich obyvateľov. Tým, ktorí žijú v mestách, prispeje na nový bicykel sumou 500 eur,  píše portál The Local.  Cieľom je prinavrátiť do mesta alternatívu áut aj verejnej dopravy.

Niekoľko podmienok

Tento nápad si budú môcť uplatniť len mestá, ktoré majú 50-tisíc a viac obyvateľov. Znamená to, že v rámci oživovania krajinnej ekonomiky si pri kúpe nového bicykla, obyvateľ konkrétneho mesta bude môcť uplatniť vratku vo výške 60 % pôvodnej ceny.

Tak môže veľmi jednoduchým spôsobom vzrásť záujem o pomoc firmám a výrobcom nielen bicyklov, ale aj skútrov, kolobežiek, elektrokolobežiek či hoverboardov. V ponuke sú teda všetky alternatívne dopravné prostriedky, ktoré uľahčia ľuďom prepravu, poskytnú možnosť tráviť viac času na čerstvom vzduchu a zároveň majú minimálny negatívny dopad na životné prostredie.

Príspevok sa však nevzťahuje na elektronické automobily alebo car-sharing. 

Od 4. mája tak platí pre Talianov možnosť, využiť ponuku. Bonus si budú môcť uplatniť len raz a zľava trvá do konca kalendárneho roka 2020.

zdroj: Unsplash.com/Josh Bean

Ako bude bonus vyplácaný?

To zatiaľ podľa oficiálnych zdrojov lokálnych médií vláda nešpecifikovala. Ráta sa však s tým, že ak sa obyvateľ rozhodne pre kúpu nového dopravného prostriedku, treba si uchovať doklad o platbe. Existujú hypotézy, že jedine takto to v jednom momente bude možné. 

Taliani nie sú mestskými cyklistami a to sa vláda a mestské zastupiteľstvá rozhodli zmeniť. Súčasne veria, že ak vyženú ľudí na bicykle, zabránia šíreniu nového koronavírusu, resp. sa im podarí zmierniť avizovanú druhú vlnu. 

Potenciál tam je

Ako krajina na to potenciál majú, ukazujú štatistiky. Verejnú dopravu však stále na cestu do práve využíva oveľa viac ľudí, než napríklad bicykel. Podľa portálu statista.com bicykluje v Taliansku až 60,8 % mužov, zvyšok sú ženy. Čo sa týka využívania zdieľaných bicyklov, v takom Miláne je v ponuke takmer 5 000 a obyvatelia nimi jazdia pravidelne. To hovorí štatistika z konca septembra minulého roka. 

Taliansko bolo len nedávno najpostihnutejšou krajinou ochorením COVID-19. Dnes sa nachádza na 6.mieste s 225 886 známymi prípadmi. Uvoľňovacie procesy v krajine začínajú prebiehať postupne už niekoľko týždňov a za posledné dni nehlási krajina žiadne nové prípady, resp. sa ich počet pohybuje hlboko pod číslom 10.

Taliansky premiér Giuseppe Conte rozhodol, že od dnešného dňa otvorí nákupné centrá, kaviarne a umožní v obmedzenom režime fungovať aj kultúrnym inštitúciám s možnosťou usporadúvať kultúrne podujatia do určitého počtu ľudí.

Zdroje: thelocal.it, statista.com, corriere.it, standard.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech